ΒΟΛΕΙ

Κοκκινάκης: «Κάναμε δυο μεγάλα ματς»

Όσα δήλωσε για το πρώτο του τρόπαιο με τον ΠΑΟΚ

PAOK24

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης πανηγύρισε το πρώτο του κύπελλο με τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας στην καριέρα του τα έξι: «Δεν ξέρω πόσα έχω, ξέρω ότι αυτό είναι το πρώτο μου με τον ΠΑΟΚ και είμαι χαρούμενος γι’ αυτό. Το αξίζαμε διότι κάναμε δυο μεγάλα ματς. Αυτό το τρόπαιο είναι για μας και τη διοίκηση που προσπάθησε πολύ. Το πρωτάθλημα είναι άλλος θεσμός. Το βόλεϊ είναι άθλημα ψυχολογίας, το κάθε ματς είναι ξεχωριστό. Θα το χαρούμε δυο μέρες και μετά βλέπουμε το πρωτάθλημα» ανέφερε στις δηλώσεις του.

ΑΣ

Βήμα μεταλλίου για ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη επί του Περσέα

Αποφασιστικό βήμα για το βάθρο έκανε η Κ21 βόλεϊ αγοριών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Περσέα με 3-2, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Final-4 της ΕΠΕΣΘ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στα δύο πρώτα σετ, με τις δύο ομάδες να κατακτούν από ένα. Ο Περσέας με 19-25 έκανε το 0-1, και ο ΠΑΟΚ απάντησε με 25-21 σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την ανατροπή στα σετ, κάνοντας με 25-19 το 2-1. Σ' ένα γεμάτο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι, με τον Περσέα να ισοφαρίζει σ' ένα σετ... λεπτομερειών, 23-25, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, οι παίκτες του Λάμπη Μπαμπαλιούτα ήταν πιο ψύχραιμοι από τους αντιπάλους τους, και με 15-11 πήραν τη πρώτη τους νίκη στο Final-4, η οποία τους έχει μία... ανάσα από το μετάλλιο.

ΠΑΟΚ (Μπαμπαλιούτας): Αδάμου, Ευαγγελίδης, Καρράς, Μαλετζίδης Φ., Μαλετζίδης Ι., Σταμάτης, λ Αντωνιάδης, Τσουτάνης, Μπεχλιβάνης.

ΑΣ

Πάλεψαν για την ανατροπή

Ήττα για την Κ21 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Final-4 της ΕΠΕΣΘ

Την ήττα με 1-3 σετ στην πρεμιέρα του Final-4 της ΕΠΕΣΘ γνώρισε η Κ21 του ΠΑΟΚ από το Νέο ΓΣ Ηρακλή στο γήπεδο της Μίκρας.

Ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί και την απουσία του αρχηγού, Μανώλη Λιάμπα, ο οποίος υπέστη τραυματισμό πριν το Final-4.

Οι «ασπρόμαυροι» έμειναν πίσω στο σκορ με 0-2 σετ (14-25 και 20-25).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, πιέζοντας την υποδοχή των παικτών του Νέου Ηρακλή, και έτσι με 25-22 επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο τερέν, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ. Το σετ ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τους παίκτες του Μπαμπαλιούτα να παλεύουν μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3, μετά το 22-25 του τέταρτου σετ.

Νίκες παντού το σαββατοκύριακο για τα τμήματα του ΑΣ ΠΑΟΚ

Ιδανικό σαββατοκύριακο για τα τμήματα του ΑΣ ΠΑΟΚ καθώς κατάφεραν να κάνουν το 7 στα 7 στις αναμετρήσεις που έδωσαν σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα.

Η αρχή έγινε από το «Παλατάκι» όπου η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ με βολές της Ουίλσον στα τελευταία δευτερόλεπτα επικράτησε με 66-65 της Νίκης Λευκάδας.

Εμφατική νίκη από την ανδρική ομάδα πόλο του Δικεφάλου στο Ποσειδώνιο επί του Εθνικού με 13-7.

Εύκολο απόγευμα για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που κέρδισε στο Καματερό τη Μίκρα με 31-11 και στρέφει πλέον την προσοχή της στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασμα της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ με 1-3 από την έδρα του μαχητικού Αιγάλεω που δεν μπόρεσε πάντως να κόψει την ορμή του συνόλου του Φενόλιο που συνεχίζει στην πρώτη θέση και με απόσταση ασφαλείας.

Νίκη για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που επικράτησε με 28-25 του Ζαφειράκη Νάουσας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αλώβητη έφυγε από το Ζηρίνειο η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που κέρδισε με 0-3 σετ την Κηφισιά.

Ασταμάτητη η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ «σκόρπισε» με 6-0 την Καστοριά στη Νέα Μεσημβρία με την Σάπσον στο ντεμπούτο της να πετυχαίνει δύο γκολ.