Το άδοξο φινάλε που έγινε «τρελή» ανατροπή

Όταν έχασε τον τίτλο, ο ΠΑΟΚ με τους Έλληνες του πάγκου έφερε τα πάνω – κάτω

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Μια επική ανατροπή, αλλά χωρίς αντίκρισμα, πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο Μετς στο δεύτερο τελικό του League Cup Ν. Σαμαράς, κερδίζοντας με 2-3 σετ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως κατέκτησε τον τίτλο μετά το 0-3 σετ στο PAOK Sports Arena πριν από λίγες ημέρες.

Ο Δικέφαλος, που ταξίδεψε στην Αθήνα με την πλάτη στον τοίχο, πήγε τα δύο πρώτα σετ στο… όριο, αλλά δεν μπόρεσε να κατακτήσει κάποιο για να μείνει «ζωντανός» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Στο τρίτο σετ ο Μιλενκόσκι άλλαξε όλους τους βασικούς, με τους «παγκίτες» να στέκονται κάτι παραπάνω από αξιοπρεπώς απέναντι στους βασικούς του Παναθηναϊκού μειώνοντας σε 2-1 και στο τέταρτο σετ να φέρνουν το ματς στα ίσια απέναντι στον Παναθηναϊκό που άλλαξε και εκείνος αρκετά πρόσωπα.

Ο… ελληνικός ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή αν μη τι άλλο ανατροπή κατακτώντας και το τάι μπρέικ.

Η σεζόν ολοκληρώνεται για τον Δικέφαλο με την κατάκτηση μόνο του Σούπερ Καπ και πλέον ο Δικέφαλος ξεκινάει το σχεδιασμό της νέας αγωνιστικής χρονιάς.

Ισορροπημένο το πρώτο σετ μέχρι το 13, με τον Παναθηναϊκό να είναι εκείνος που ξέφυγε με 15-13 και 18-15. Οι πράσινοι διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας στο σετ μπολ 24-20, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι με διαδοχικά λάθη κράτησαν ζωντανό τον ΠΑΟΚ για το 24-24. Στην «παράταση» του σετ ο Δικέφαλος «έσβησε» τα συνεχόμενα σετ μπολ των πράσινων μέχρι το 27-27, αφού σε εκείνο το σημείο Κόβαρ και Κασαμπαλής έκαναν τ0 29-27 για το 1-0.

Επηρεασμένος και ψυχολογικά ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω με 11-4 στο πρώτο σετ με τον Μιλενκόσκι να καλεί τάιμ άουτ και τους παίκτες του να αντιδρούν μειώνοντας σε 11-8. Οι πράσινοι διατηρούνταν μπροστά 19-15, με τον Δικέφαλο με Γάτση, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ να πλησιάζει στον πόντο 19-18. Από ασπρόμαυρα λάθη η διαφορά άνοιξε 23-20, αλλά ο ΠΑΟΚ… διόρθωσε τον εαυτό του και μείωσε 23-22 με Σαμοϊλένκο, ενώ η χαμένη επίθεση του Ερνάντεζ έφερε την ισορροπία 23-23. Ένα χαμένο σερβίς του Τρούχτσεφ και μια χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις αποδείχτηκαν καθοριστικοί παράγοντες για το 25-23 και το 2-0 που χάρισε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό.

Με όλα πλέον να έχουν κριθεί ο Μιλενκόσκι άλλαξε όλους τους παίκτες περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους: Σιδηρόπουλο, Σαλταφερίδη, Τακουρίδη, Γάτση, Μούχλια, Στεφανίδη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο έως το 17-19, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί για το 20-19 και μετά με λάθη του Δικεφάλου να γίνεται το 22-20. Με τον Μούχλια ο Δικέφαλος ισοφάρισε 23-23 και το σετ πήγε στην «παράταση» 24-24. Με Σαλταφερίδη, Μούχλια οι ασπρόμαυροι έφτασαν στο 24-26 και μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ και ο Ανδρεόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα κρατώντας όμως τους Βουλκίδη, Πρωτοψάλτη στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-10, με τον Μούχλια να τον διατηρεί μπροστά με 7-16. Οι ασπρόμαυροι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και με 19-25 ισοφάρισαν σε 2-2.

Με πρωταγωνιστή τον Γάτση ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το εις βάρος του 3-0 στο τάι μπρέικ σε 3-6. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 6-7, αλλά ο Δικέφαλος με σερί ξέφυγε με 6-12. Οι ασπρόμαυροι κράτησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα και με 11-15 πήρε τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς) και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 20 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κόβαρ 9 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 74% υπ. – 47% άριστες), Ρανγκέλ 7 (7/8 επ.), Ερνάντεζ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 14 (11/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (8/21 επ., 75% υπ. – 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ. – 30% άριστες), Πετρέας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μάρκου 6 (6/16 επ.), Φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κερν 1 (1/1 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Γκάρντερεν 6 (6/16 επ., 39% υπ. – 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Τρούχτσεφ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2/3 επ.), Σαμοϊλένκο 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Μούχλιας 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Σαλταφερίδης 15 (13/24 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 3 (3/11 επ., 58% υπ. – 25% άριστες), Σιδηρόπουλος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 17 (10/15 επ., 7 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Τίμησε το Νάσο ο ΑΣ ΠΑΟΚ

Ποιοι έδωσαν το παρών στο μνημόσυνο

Στο ετήσιο μνημόσυνο του αδικοχαμένου φιλάθλου του ΠΑΟΚ, Νάσου Κωνσταντίνου, έδωσε το παρών αντιπροσωπεία αθλητών του Α.Σ. ΠΑΟΚ.

Ο Τιμ Μάνατζερ του ανδρικού πόλο του Δικεφάλου, Τάσος Πετρίδης, ο Τιμ Μάνατζερ της γυναικείας ομάδας πόλο του ΠΑΟΚ, Φώτης Μπίκος, οι αθλητές πόλο του ΠΑΟΚ Domus Ergo, Νίκος Προσινικλής και Χάρης Αϊβαλιώτης, οι παλαιστές του ΠΑΟΚ, Απόστολος Τσιόβολος και Δημήτρης Τσομπανούδης, οι πυγμάχοι του Δικεφάλου, Βαγγέλης Νανιτζανιάν και Αναστάσιος Λιανός, οι Αρσιβαρίστες του ΠΑΟΚ, Νίκος Τσακιρίδης και Ελευθέριος Τσάκωνας, και ο προπονητής του «ασπρόμαυρου« Κικ Μποξ, Παύλος Κοχλιαρίδης, έδωσαν το παρών στο ετήσιο μνημόσυνο του Νάσου Κωνσταντίνου.

Μάλιστα, το τμήμα πόλο του ΠΑΟΚ, κατέθεσε στο μνημείο του αδικοχαμένου φίλου του Δικεφάλου, ένα μαύρο σκουφάκι με τον αριθμό «4».

Η Οικογένεια του ΠΑΟΚ δεν ξεχνάει τη μνήμη του Νάσου Κωνσταντίνου.

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.