ΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Πάτησε» την ΑΕΚ στη Νεάπολη!

Με κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες σε επίθεση και άμυνα ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε της ΑΕΚ ME 23-17 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier και «έπιασε» την Ένωση στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Με τον Κοτανίδη να ξεκινάει εντυπωσιακά κάτω από τα γκολπόστ του ΠΑΟΚ και με τη… δύναμη των οπαδών του, ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 2-0 με τα γκολ των Κοκκώνη και Κωστακίδη, με την ΑΕΚ να βρίσκει γκολ μετά από 11:30 λεπτά με τον Γιάκομπσεν να μειώνει με πέναλτι σε 2-1. Ο Τζόνο με ωραίο γκολ έδωσε ξανά «αέρα» δύο γκολ στους «ασπρόμαυρους» (3-1), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με γκολ των Παλεβίτσιους, Παπαδιονυσίου και Ζαμπούνη ανέτρεψαν την εικόνα και πέρασαν μπροστά με 3-4 στο 17′ αναγκάζοντας τον Σεϊρεκίδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, με τους Αραμπατζή και Παλάσκα να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, την ώρα που η ΑΕΚ με τους Παλεβίτσιους και Ζαμπούνη προηγήθηκε με 3-6. Μετά από σχεδόν δέκα λεπτά οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν ξανά γκολ με τον Νικολαίδη (4-6), όμως ο Παλεβίτσιους βρήκε ξανά στόχο για το 4-7. Ο Τζόνο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα του ΠΑΟΚ και μείωσε σε 5-7. Η αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου βελτιώθηκε κατακόρυφα και με τους Κοκκώνη και Νικολαίδη να δίνουν τις λύσεις το ματς ήρθε στα ίσια (7-7) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

«Καρμπόν» με το πρώτο μέρος ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου, αφού ο ΠΑΟΚ με τον Κοτανίδη να κατεβάζει ρολά και τους Παλάσκα, Κοκκώνη και Κυπραίο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 12-8. Με την «ασπρόμαυρη» άμυνα να είναι απροσπέλαστη, Αραμπατζής και Κυπραίος διαμόρφωσαν το 14-9 στο 41′ με την ΑΕΚ να παίρνει τάιμ άουτ.

Με τους Κυπραίο και Κοκκώνη να σκοράρουν και τον Κοτανίδη να συνεχίζει την εντυπωσιακή του εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το +5 (16-11) στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους, με τη διαφορά να αυξάνεται λίγο αργότερα (18-12) με γκολ του Αραμπατζή.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά (21-17) όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το φινάλε, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και είχε τις λύσεις με τους Πετρίδη, Κοκκώνη, Κυπραίο, Νικολαίδη και Παλάσκα να κάνουν… πάρτι στην επίθεση και να βάζουν ξανά τον Δικέφαλο μπροστά με έξι γκολ (23-17) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ – ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ

«Επεισοδιακό» τετ α τετ Παλάσκα και Αλβανό με τους δύο παίκτες να αποβάλλονται με δίλεπτο.

Ενάμιση λεπτό ακόμη

23-17 ο Παλάσκας φαίνεται να «κλειδώνει» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ!

14-10 με τον Βραζάλιτσα

Ο ΠΑΟΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και ο Κοτανίδης στη συνέχεια σταματάει νέα επίθεση της ΑΕΚ

14-9 ο Κυπραίος και ο ΠΑΟΚ στο +5 στο 41′

Ο Κοτανίδης προσπάθησε να σκοράρει από τη μία εστία στην άλλη, αλλά αστόχησε και ζήτησε αμέσως συγνώμη από τους συμπαίκτες και τον πάγκο του ΠΑΟΚ για την προσπάθεια του, που ωστόσο ήταν καλή.

13-9 εντυπωσιακή προσπάθεια του Αραμπατζή

12-9 με τον Μπάγιο να μειώνει

12-8 ο Παλάσκας βάζει στο +4 τον ΠΑΟΚ στο 36′

11-8 Κοκκώνης και ο Δικέφαλος ανεβάζει τη διαφορά

10-8 με τον Κυπραίο ξανά στο +2 ο ΠΑΟΚ

9-8 Μυλωνάς

9-7 Κοκκώνης και η Νεάπολη παίρνει «φωτιά»

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων

Ο ΠΑΟΚ (τρίτος με 14 βαθμούς) θέλει τη νίκη προκειμένου να «πιάσει» τη δεύτερη ΑΕΚ που βρίσκεται στους 16 βαθμούς, μετά από 9 αγώνες.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το κλειστό της Νεάπολης. Στις 17:00 ξεκινάει η αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πελεκίδης: «Η ομάδα άδειασε μετά το Final-4»

Η εξήγηση για την ήττα και το μήνυμα ενόψει playoffs

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Άρτα με 27-26 και βλέπει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας να απομακρύνεται.

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, σχολίασε:

«Υπάρχει εξήγηση για την ήττα. Η ομάδα ήταν άδεια μετά το Final Four και πνευματικά, αλλά και από ενέργεια.

Προσπαθήσαμε να το διαχωριστούμε, αλλά δεν μας βγήκε. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι.

Έτσι αλλιώς ο στόχος ήταν το πρωτάθλημα ανεξαρτήτου πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια. Στο γυναικείο χάντμπολ οι έδρες παίζουν μικρό ρόλο»

Ανώμαλη προσγείωση…

Ήττα στην Άρτα για τον ΠΑΟΚ που… πετάει την ευκαιρία για την διεκδίκηση της πρωτιάς

Εκτός έδρας ήττα από την Αναγέννηση Άρτας για τον ΠΑΟΚ με 27-26 για την 14η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό που θα τον διατηρούσε με αξιώσεις στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας και του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Οι «ασπρόμαυρες» παραμένουν στη 2η θέση με 24 βαθμούς και την Τετάρτη στις 18:00 υποδέχονται τη Νέα Ιωνία στη Μίκρα.

Για τον Δικέφαλο απουσίαζε από το παιχνίδι η Χατζηπαρασίδου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχες μείωσαν, αλλά όχι σε σημείο να απειλήσουν το προβάδισμα του Δικεφάλου που πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 13-16.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα με 16-21 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Αναγέννηση πήρε το μομέντουμ και με σερί ισοφάρισε 21-21.

Μετά από αρκετά λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» με Σεβδίλη, Ζενέλι για το 21-23. Οι γηπεδούχες όμως απάντησαν με νέο σερί και ήταν η σειρά τους να προηγηθούν με 25-23. Η Κερλίδη μείωσε σε 25-24, αλλά η Προκοπίδου έδωσε ξανά «αέρα» στην ομάδα της για το 26-24.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με την Μπουράτο να κάνει το 26-25. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ έχασε την κατοχή, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 27-25 με την Τσαουσίδου. Στην αμέσως επόμενη φάση οι «ασπρόμαυρες» έχασαν και πέναλτι. Η Ζενέλι μείωσε σε 27-26, αλλά η κλεψύδρα άδειασε με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-6, 7-9, 8-11, 10-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 17-21, 20-21, 23-23, 25-24, 27-26

ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 4, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 3, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 5, Προκοπίδου 6, Μπουκουβάλα, Μάστακα 2.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 3, Σίλβα 2, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μιλόγεβιτς 4, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.

Διαιτητές: Πατιός- Πήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/5-0/1

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον αγώνα της γυναικείας ομάδας χάντμπολ

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επιστρέφει στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει σήμερα στις 16:00 την Αναγέννηση Άρτας εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Α1.

Το σύνολο του Πελεκίδη (2η θέση – 24 βαθμοί) θέλει τη νίκη έχοντας ως στόχο να παραμείνει σε απόσταση δύο βαθμών από τη Νέα Ιωνία, την οποία θα υποδεχθεί την Τετάρτη σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άρτας (4η θέση – 18 βαθμοί) από την άλλη πλευρά θέλει να διατηρηθεί στην τετράδα των πλέι οφ και αν τα καταφέρει να κατακτήσει την 3η θέση, την οποία και διεκδικεί με την Πυλαία.