ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δύσκολη αποστολή στην ρεβάνς

Ο ΠΑΟΚ χωρίς ξένους και στου Ρέντη, γνώρισε την ήττα με 32-24 από τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να περιορίσει στην άμυνα του, τους Ρέινα και Τζηρά και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου, όμως όλα θα ξεκαθαρίσουν στην ρεβάνς της επόμενης βδομάδας (30/1 – 19:15) στο κλειστό της Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη, με την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη να αναζητά νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των οχτώ γκολ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική σύνθεση, αφού οι Τζόνο και Τάσκοβιτς που αποχώρησαν από το «ασπρόμαυρο» ρόστερ δεν έχουν ακόμη αντικατασταθεί, με τον ΠΑΟΚ να έχει περιθώριο μέχρι το τέλος του μήνα για να προχωρήσει σε μεταγραφικές κινήσεις.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι «ερυθρόλευκοι» «χτύπησαν» στην ταχύτητα στην επίθεση και με τα εύκολα γκολ που βρήκαν, προηγήθηκαν με 6-3 και 7-4 στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης, με τον Κυπραίο να κρατάει τον ΠΑΟΚ σε επαφή με το σκορ. Ο Δικέφαλος του Βορρά βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και μείωσε σε 7-5 με τον Νικολαΐδη, αλλά έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ή και να περάσει μπροστά με δύο χαμένα πέναλτι (αργότερα είχε και τρίτο) και ένα δοκάρι. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην «ασπρόμαυρη» άμυνα και με τους Τζηρά, Τσίλη και Ρέινα ανέβασαν τη διαφορά στα οχτώ τέρματα (16-8), με τους Νικολαΐδη και Παλάσκα να δίνουν λύσεις στον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό και να διαμορφώνουν το 16-10 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να σταματήσει τους Κανδήλα και Τζηρά που βοήθησαν τον Ολυμπιακό στο επιθετικό κομμάτι και τον έβαλαν μπροστά με εννιά γκολ (24-15) στα μισά του δευτέρου μέρους. Παλάσκας, Κοκκώνης και Γιόσμου έδιναν λύσεις στο Δικέφαλο αλλά δεν ήταν αρκετές για να μειώσουν τη διαφορά που έμενε σταθερή στα εννιά γκολ (27-18) δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν για τους «ασπρόμαυρους», ο Τσίλης αύξησε τη διαφορά στα δέκα γκολ (30-20) στο 55′, με τον ΠΑΟΚ με τους Κυπραίο, Τσεσμετζίδη και Κωστακίδη να μειώνει σε 31-24 δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά τον Ρέινα με εύστοχο πέναλτι να διαμορφώνει το 32-24 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης

Τώρα θα γίνει η παρουσίαση των δύο ομάδων – Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του Ρέντη.

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμη παιχνίδι θα αγωνιστεί μόνο με Έλληνες παίκτες, μετά την αποχώρηση των Τάσκοβιτς και Τζόνο. Από την άλλη πλευρά για τον Ολυμπιακό δεν αγωνίζεται ο Βραζιλιάνος περιφερειακός, Λέμος, λόγω τιμωρίας.

Η ρεβάνς θα γίνει σε μία εβδομάδα (30/1 – 19:15) στο κλειστό της Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη. Στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης η ΑΕΚ επικράτησε με 26-16 του Διομήδη Άργους και είναι με το ένα… πόδι στον τελικό του θεσμού.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 17:00 ξεκινάει η αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ. Ο αγώνας μεταδίδεται από την ΕΡΤ3.

Πρώτο βήμα σε «θρίλερ» ο ΠΑΟΚ

Έκαμψε την αντίσταση της Πυλαίας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο Δικέφαλος

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε στη Μίκρα με 28-27 του ΑΕΣΧ Πυλαίας στο πρώτο παιχνίδι για τα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος της Α1.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τις ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους και πάλι στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα την Κυριακή στις 14:00 με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας να είναι γηπεδούχος.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 12-14 στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ όμως να αντιδρά και να επέρχεται η ισορροπία 15-15.

Δυνατές μονομαχίες και στο δεύτερο ημίχρονο με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 18-21. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο γκολ 20-21 και ισοφάρισε 22-22.

Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» πήραν κεφάλι με 25-23 και 27-25, όμως ήταν η σειρά της Πυλαίας να απαντήσει και να ισοφαρίσει 27-27.

Ένα γκολ της Χατζηπαρασίδου στο 58' αποδείχτηκε καθοριστικό με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 28-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 8-9, 9-12, 12-13, 15-15 (ημχ), 16-19, 18-21, 21-22, 23-23, 26-25, 28-27

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα 2, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβα 2, Ζενέλι 3, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 6, Μιλόγεβιτς, Τόμασεβιτς 1

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου 3, Ε. Τροχίδου 3, Κουκμίση 4, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 6, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 3, Αργυροπούλου 4, Παναγιωτίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου 2.

Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Κόκκινη: 52:24 Τσαρτσίου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-9, Πέναλτι: 3/3-2/4

ΠΑΟΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον πρώτο ημιτελικό των playoffs του πρωταθλήματος

Πρεμιέρα στα playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται σήμερα στις 19:00 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς.

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις δύο νίκες με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο την Κυριακή στις 14:00.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

Κάνει το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα τον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να θέλει να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί ώστε να πάρει το εισιτήριο και να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Το εισιτήριο του αγώνα κοστίζει 5€, με τα εισιτήρια διαρκείας να ισχύουν κανονικά, με τις παίκτριες, τα μέλη του τεχνικού τιμ και τους ανθρώπους του τμήματος να κάνουν κάλεσμα στον κόσμο να βρεθεί στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί μέσω του AC PAOK TV στο YouTube.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Πελεκίδης, δήλωσε:

«Για εμάς έχει φτάσει η πιο σημαντική περίοδος της χρονιάς, είναι η περίοδος των πλέι-οφ. Μοναδικός στόχος φυσικά είναι η πρόκριση μας στους τελικούς. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία πάρα πολύ αξιόλογη ομάδα. Το παιχνίδι χρειάζεται μεγάλη προσοχή, συγκέντρωση και κυρίως προσήλωση στο αμυντικό μας πλάνο. Η ομάδα είναι προετοιμασμένη με τον καλύτερο τρόπο. Σίγουρα θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό με μοναδικό στόχο την πρόκριση στους τελικούς».