ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δεν έβγαλε αντίδραση

Χωρίς να μπορέσει να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού σε κάποιο σημείο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Νεάπολη με 23-27 στο δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας και έμεινε εκτός συνέχειας στρέφοντας την προσοχή του πλέον στο πρωτάθλημα.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Το έργο του Δικεφάλου του Βορρά ήταν εξ’ αρχής δύσκολο, μετά την ήττα με 32-24 στου Ρέντη, κάτι που σαφώς επηρέασε τους παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη που έδωσαν τη «μάχη» τους, αλλά «πλήρωσαν» την αναποτελεσματικότητα τους στην επίθεση αλλά και το γεγονός ότι έχουν λιγότερες λύσεις στο ρόστερ τους, προκειμένου να διεκδικήσουν έστω τη νίκη γοήτρου απέναντι στον Ολυμπιακό που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» την αστοχία του στα πρώτα λεπτά με τους Κωστακίδη και Αραμπατζή με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα δύο γκολ. Ότι δεν έκαναν οι συμπαίκτες του στην αρχή, το έκανε ο Παλάσκας στη συνέχεια που ισοφάρισε για τους «ασπρόμαυρους» σε 6-6 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος έχασε το «καθαρό» του μυαλό σε επίθεση και άμυνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά (6-9 στο 21’). Με τον Σεϊρεκίδη να καλεί τάιμ άουτ οι παίκτες του ΠΑΟΚ ηρέμησαν και βρήκαν ξανά τις λύσεις με τους Πετρίδη, Παλάσκα και Κωστακίδη που ισοφάρισαν σε 9-9 στο 24’. Κωστακίδης και Αραμπατζής «απάντησαν» στα γκολ των Ρέινα και Καραμπουρνιώτη (11-11) με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν ξανά διαφορά δύο τερμάτων, πριν ο Γιόσμου με ωραία προσπάθεια μειώσει σε 12-13 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

«Μουδιασμένα» μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δικέφαλος τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά με τα γκολ των Τσίλη, Λέμος, Ρέινα και Αραπακόπουλο (14-19 στο 37’) και τον Στέλιο Σεϊρεκίδη να καλεί τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Παρά τα λάθη στις μεταβιβάσεις και τις χαμένες ευκαιρίες με τον Τσεσμετζίδη, ο ΠΑΟΚ με τις αποκρούσεις του Κοτανίδη και τα γκολ των Παλάσκα και Κωστακίδη μείωσε σε 18-21 στο 49’ και ενώ μπορούσε να ρίξει και άλλο τη διαφορά δεν τα κατάφερε με τον Άρσιτς να σταματάει τις προσπάθειες των «ασπρόμαυρων». Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη «απελευθερώθηκαν» στην επίθεση και έβγαλαν κάποιες ωραίες ενέργειες μειώνοντας στα δύο γκολ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν και πάλι τη διαφορά και έφυγαν νικητές από τη Νεάπολη με 23-27.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 9, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης, Κοκκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιεούα, Κυπραίος, Γιαννακίδης, Γιόσμου 2.

Ολυμπιακός ΣΦΠ / Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Λέμος 5, Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 1, Τσίλης 5, Κόντης.

16-20 Κωστακίδης στο 43′

Κόκκινη κάρτα στον Τζηρά δείχνουν οι διαιτητές, θεωρούν ότι εσκεμμένα έστειλε τη μπάλα πάνω στο πρόσωπο του Κοτανίδη

13-15 Παλάσκας

12-15 Τσίλης και πάλι, προηγήθηκε εντυπωσιακή απόκρουση του Κοτανίδη σε τετ-α-τετ του Τζηρά

Ξεκίνησε ο αγώνας

Στις εξέδρες βρίσκονται και οι παίκτριες της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ

Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Σιγά – σιγά γεμίζει το κλειστό της Νεάπολης, αφού μόλις ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της ποδοσφαιρικής ομάδας στην Τούμπα.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 19:15 (ΕΡΤ3) ξεκινάει η αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού για το δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΣ

Κάνει το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα τον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Πρεμιέρα στα playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται σήμερα στις 19:00 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς.

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να θέλει να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί ώστε να πάρει το εισιτήριο και να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Το εισιτήριο του αγώνα κοστίζει 5€, με τα εισιτήρια διαρκείας να ισχύουν κανονικά, με τις παίκτριες, τα μέλη του τεχνικού τιμ και τους ανθρώπους του τμήματος να κάνουν κάλεσμα στον κόσμο να βρεθεί στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί μέσω του AC PAOK TV στο YouTube.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Πελεκίδης, δήλωσε:

«Για εμάς έχει φτάσει η πιο σημαντική περίοδος της χρονιάς, είναι η περίοδος των πλέι-οφ. Μοναδικός στόχος φυσικά είναι η πρόκριση μας στους τελικούς. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία πάρα πολύ αξιόλογη ομάδα. Το παιχνίδι χρειάζεται μεγάλη προσοχή, συγκέντρωση και κυρίως προσήλωση στο αμυντικό μας πλάνο. Η ομάδα είναι προετοιμασμένη με τον καλύτερο τρόπο. Σίγουρα θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό με μοναδικό στόχο την πρόκριση στους τελικούς».

ΑΣ

Πελεκίδης: «Έρχεται απαιτητική περίοδος»

Το μυαλό όλων στα playoffs

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε το Σάββατο του Πανοράματος εκτός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας της Α1.

Πλέον ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στα ημιτελικά των playoffs που ξεκινάνε την Τετάρτη με τις «ασπρόμαυρες» να αντιμετωπίζουν με πλεονέκτημα έδρας τον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης δήλωσε:

«Ήταν το τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη των πλέι-οφ. Δοκιμάσαμε διάφορα σχήματα σε άμυνα και επίθεση, χωρίς να βγάλουμε την απαιτούμενη ενέργεια κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και πλέον το μυαλό μας στρέφεται στην απαιτητική περίοδο που έρχεται, με το πρώτο παιχνίδι των πλέι-οφ στην ερχόμενη εβδομάδα».