Η πρόκριση στα χέρια του!

O ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε στο "Amsterdam Arena". Το εξαιρετικής ομορφιάς γκολ του Κάμπος στο πρώτο ημίχρονο, του έδωσε το προβάδισμα, αλλά ο Ντόλμπεργκ ισοφάρισε σε 1-1, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την Τούμπα, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα πλέον

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο Ιβιτς ξεκίνησε με τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, τον Μάτος με τον Λέοβατς δεξιά κι αριστερά της άμυνας, αντίστοιχα, Τζαβέλλα και Κρέσπο στα στόπερ, τον Τσίμιροτ κεντρικό χαφ, με τον Χαρίση στα αριστερά του και τον Σάκχοφ στα δεξιά του. Στην επίθεση, ο Κάμπος ήταν στα δεξιά, ο Ροντρίγκες στα αριστερά και ο Αθανασιάδης στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αγιαξ να παίρνει τον έλεγχο της μπάλας, με τους παίκτες του να την κρατούν περισσότερο στα πόδια τους, την ώρα που αυτοί του ΠΑΟΚ δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και ήταν συνήθως σε φάση άμυνας. Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήταν ένα σουτ του Κλάασεν λίγο έξω από την περιοχή, στο οποίο ο Γλύκος δε μπόρεσε να μπλοκάρει, με το γκολ του Ντόλμπεργκ στη συνέχεια της φάσης να ακυρώνεται ορθά, ως οφσάιντ.

Στο 20’, ο Αγιαξ είχε δοκάρι με το εξαιρετικό σουτ του Ρίντεβαλντ έξω από την περιοχή, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει λύσεις, στις επιθέσεις των Ολλανδών από δεξιά, από όπου ξεκινούσαν όλες οι πηγές κινδύνου. Από το 20’ μέχρι το 35’, ο ΠΑΟΚ βγήκε από το «καβούκι» του, απείλησε για πρώτη φορά με την κεφαλιά του Ροντρίγκες στο 23’, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία Κάμπος-Μάτος από δεξιά και στο 27’, ήρθε το γκολ.

Ο Αθανασιάδης βρήκε κάθετα τον Κάμπος, αυτός εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Σίλεσεν, τον προσπέρασε και παρά την πολύ δύσκολη γωνία, κατάφερε με εκπληκτικό τρόπο να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ.

Στο 33’, ο Κλάους δε μπόρεσε να τελειώσει σωστά την κίνηση και το γύρισμα του Ροντρίγκες από αριστερά, με τον Αγιαξ να παίρνει ξανά τον έλεγχο στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου και να έχει μια καλή ευκαιρία με τον Ελ Γκάζι στο 37’, που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον Γλύκο κι έτσι, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, αλλά ο Αγιαξ ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς. Στο 58’, ο Ντόλμπεργκ βρέθηκε (και πάλι) με χώρο έξω από την περιοχή και αυτή τη φορά, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γλύκου, που δε μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο ΠΑΟΚ όμως, μετά το γκολ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και σε πρώτη φάση κατάφερε να «παγώσει» το παιχνίδι. Στο 67’, ο Τζαβέλλας έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία και στο 69’, ο Χαρίσης που έκανε εξαιρετικό αγώνα, αναγκάστηκε να βγει μετά από ένα χτύπημα, με τον Τζιόλη να περνάει στη θέση του.

Η ομάδα του Ιβιτς συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Τσίμιροτ να ανεβάζει απόδοση στο δεύτερο μέρος, χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Αγιαξ για το δεύτερο γκολ. Ούτε οι γηπεδούχοι, όμως, μπορούσαν να φτάσουν απειλητικά προς την εστία του Γλύκου, με το 1-1 να μένει φυσιολογικά ως το τέλος.

Μετά το σημερινό 1-1, ο ΠΑΟΚ πλέον έχει ένα μικρό προβάδισμα για τη ρεβάνς της Τούμπας, ενώ έδειξε ότι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από αυτόν τον Αγιαξ.

Αγιαξ (Π. Μπος): Σίλεσεν, Τετέ, Φέλτμαν, Φιργκέφερ, Ντάικς, Ρίντεβαλντ, Φαν ντε Μπεκ (77″ Σένε), Κλάασεν, Ελ Γκάζι (Τσέρνι 88′), Ντόλμπεργκ, Κασιέρα (Γιουνιές 59′).

ΠΑΟΚ (Β. Ιβιτς):
Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Χαρίσης (Τζιόλης 69′), Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Κάμπος, Ροντρίγκες (Μυστακίδης 84′), Αθανασιάδης (Κουλούρης 90+1′).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χ. Εστράδα (Ισπανός)
ΓΚΟΛ:
0-1 Κάμπος (27′), 1-1 Ντόλμπεργκ (58′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
Αθανασιάδης (30′), Γλύκος (74′), Σένε (90+2′)
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+2′ Κίτρινη κάρτα στον Σένε που τράβηξε από πίσω τον Κάμπος

90+1′
Κλείνει τις αλλαγές του και ο ΠΑΟΚ, με τον Κουλούρη στη θέση του Αθανασιάδη

90′ Ο Κλάασεν μέσα στην περιοχή, ο Τζαβέλλας του παίρνει τη μπάλα, με τον αρχηγό του Αγιαξ να πέφτει αλλά να μην υπάρχει τίποτα

88′ Κάθετη του Κλάασεν στην κίνηση του Σένε στην περιοχή, ο Τζαβέλλας διώχνει. Κλείνει τις αλλαγές του ο Αγιαξ, με τον Τσέρνι στη θέση του Ελ Γκάζι

85′ Σέντρα του Γιούνιες από αριστερά, ο Ελ Γκάζι πηδάει ψηλά, αλλά ο Λέοβατς τον βγάζει λίγο εκτός πορείας, με την κεφαλιά του εξτρέμ του Αγιαξ να φεύγει μακριά

84′ Δεύτερη αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, με τον Μυστακίδη να μπαίνει στη θέση του Ροντρίγκες

81′ Κόρνερ απο αριστερά ο Γλύκος βγαίνει και μπλοκάρει σταθερά

77′ Ο Σένε στη θέση του Φαν ντε Μπεκ στη δεύτερη αλλαγή του Αγιαξ

74′ Κίτρινη κάρτα στον Γλύκο για καθυστέρηση στην εκτέλεση του ελεύθερου…

73′ Λάθος του Λέοβατς από αριστερά, ο Κλάασεν μπαίνει στην περιοχή, κάνει το παράλληλο γύρισμα, ο Ντόλμπεργκ κάνει την προβολή μπροστά από τον Κρέσπο, άουτ η μπάλα

69′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Τζιόλη να περνάει στη θέση του Χαρίση, που είχε και ένα χτύπημα πριν από λίγο

67′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από το διώξιμο του Λέοβατς μετά το κόρνερ, ο Τζαβέλλας δεν είναι οφσάιντ, κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Σίλεσεν αντιδρά σωστά και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

66′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, η μπάλα στο τείχος και κόρνερ

64′
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να “παγώσει” κάπως το παιχνίδι μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων

59′ Αλλαγή για τον Αγιαξ, με τον Γιουνιές να μπαίνει στη θέση του Κασιέρα

58′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ. Ο Ντόλμπεργκ είναι και πάλι μόνος του έξω από την περιοχή, αυτή τη φορά σημαδεύει τη δεξία γωνία του Γλύκου και ισοφαρίζει για τον Αγιαξ.

57′ Φάουλ του Λέοβατς από αριστερά, ο Τζαβέλλας πηδάει με έναν Ολλανδό, βρίσκει τη μπάλα που παίρνει ύψος και τη μαζεύει ο Σίλεσεν

52΄Σέντρα του Τέτε από δεξιά, ο Κλάασεν κάνει την κεφαλιά από μακριά, δεν ανησυχεί τον Γλύκο, άουτ η μπάλα

48′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει ψηλά και παίρνει, με τον Ροντρίγκες να βλέπει την κάθετη κίνηση του Σάκχοφ, ο οποίος λίγο πριν πασάρει στον Μάτος που έμπαινε μόνος του στην περιοχή, κόβεται από τον Φιργκέβερ

47′ Ο Κλάασεν ανοίγει αριστερά στον Ντάικς, αυτός κάνει τη σέντρα με τη μία, ο Ντόλμπεργκ δύσκολη ανάποδη κεφαλιά υπό πίεση, ο Γλύκος διώχνει σε κόρνερ

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42′ Προσπάθεια του Ντάικς από αριστερά και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, βγαίνει και μαζεύει ο Γλύκος

40′ O Ντόλμπεργκ υποδέχεται ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή, βρίσκει λίγο χώρο και σουτάρει, στην αγκαλιά του σωστά τοποθετημένου Γλύκου

37′ Ευκαιρία για τον Αγιαξ. Πάλι από δεξιά, ο Κλάασεν γυρνάει στην περιοχή, ο Ελ Γκάζι κάνει το μονοκόμματο με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, σε ετοιμότητα ο Γλύκος, αποκρούει με τις γροθιές

33′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λέοβατς βρίσκει με τακουνάκι τον Ροντρίγκες στην κίνηση του μέσα στην περιοχή από αριστερά, αυτός κάνει το γύρισμα προς τον Κλάους, που σουτάρει με το αριστερό από κοντά, πάνω από την εστία του Σίλεσεν

32′ Φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα μένει για λίγο μέσα στην περιοχή του Αγιαξ με τον Ντάικς να διώχνει

30′
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, στον Αθανασιάδη που σήκωσε ψηλά το πόδι στην κεφαλιά του Φέλτμαν

29′ Ο Τζαβέλλας διώχνει πάνω σε αντίπαλο, ο Κλάασεν κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κρέσπο πέφτει στα πόδια του και βάζει την κόντρα

27′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Αθανασιάδης βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Κάμπος, ο Σίλεσεν βγαίνει λανθασμένα, ο Κάμπος τον περνάει και από πολύ δύσκολη γωνία, έξω από την περιοχή, ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ!

25′ Σέντρα από δεξιά για τον Αγιαξ, ο Τζαβέλλας δεν πάει καλά στη μπάλα, ο Κασιέρα κάνει το σουτ με τη μία, πάνω από την εστία του Γλύκου

24′ Πάλι από δεξιά, αυτή τη φορά ο Τσίμιροτ, βρίσκει τον Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή, που ελίσσεται, κάνει το σουτ με το δεξί ο Φέλτμαν βάζει την κόντρα, με τη μπάλα να παίρνει ύψος και να καταλήγει στην αγκαλιά του Σίλεσεν

23΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος βρίσκει στο κενό χώρο τον Μάτος από δεξιά, αυτός κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ροντρίγκες κάνει εν στάσει την κεφαλιά, πέφτει και μπλοκάρει στη γωνία του ο Σίλεσεν

20′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ. Πάλι η σέντρα από δεξιά, δε μπορεί σε πρώτο χρόνο ο Ντόλμπεργκ, η μπάλα στρώνεται έξω από την περιοχή στον Ρίντεβαλντ που κάνει ένα τεχνικό σουτ με το αριστερό και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

18′ Σέντρα από δεξιά, δε μπορεί να διώξει ο Τζαβέλλας σε πρώτο χρόνο, ο Κλάασεν κάνει απευθείας το σουτ στη γωνία του Γλύκου, που δε μπορεί να μπλοκάρει, ο Ντόλμπεργκ παίρνει το ριμπάουντ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ

16′ Ο Ντόλμπεργκ συγκλίνει από αριστερά, κάνει το σουτ με το δεξί, δεν ανησυχεί τον Γλύκο, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. 73-27 η κατοχή για τον Αγιαξ ως τώρα

14′ Παραλίγο το λάθος στην άμυνα του Αγιαξ, ο Ροντρίγκες πάει να επωφεληθεί και να βγει απέναντι από τον Σίλεσεν, ο Τέτε κάνει το τάκλιν την τελευταία στιγμή και προλαβαίνει

13′ Γέμισμα του Ντάικς από την άμυνα, εύκολα μαζεύει ο Γλύκος

10′ Μια πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι είναι η αλλαγή των Κάμπος και Ροντρίγκες, με τον πρώτο να πηγαίνει αριστερά και τον δεύτερο δεξιά. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει απειληθεί ως τώρα, αλλά δυσκολεύεται να κρατήσει τη μπάλα…

9′ Πρώτο κόρνερ για τον Αγιαξ από δεξιά, ο Σάκχοφ διώχνει με κεφαλιά

8′ Κάθετη του Τέτε από δεξιά, ο Ελ Γκάζι πάει να γυρίσει με ωραίο τρόπο μέσα στην περιοχή, ο Τζαβέλλας διώχνει σε πλάγιο

6′ Ο Ντάικς κάνει κίνηση στην πλάτη του Μάτος, σεντράρει με τη μία από αριστερά, εύκολα στην αγκαλιά του Γλύκου στο πρώτο δοκάρι

4′ Ο Κλάασεν που ήρθε από αριστερά, έκανε τη σέντρα προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, διώχνει ο Τζαβέλλας με το κεφάλι

3′ Το εκτελεί ο ίδιος από αριστερά, ο Τζαβέλλας κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι, δε μπορεί να βρει καλά τη μπάλα, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αγιαξ

2′ Φάουλ που κερδίζει με πείσμα ο Ροντρίγκες από αριστερά. Ευκαιρία να απειλήσει από “στημένο” ο ΠΑΟΚ

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα, για το θάνατο του πρώην προέδρου του Αγιαξ, Ούρι Κόλονελ

Στον πάγκο για τον Αγιαξ: Μπόερ, Σινγκράβεν, Βέστερμαν, Ζίβκοβιτς.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Κίτσιου

Ξεκαθαρίζει του Ράχμαν Μπάμπα

Ο Γκανέζος αριστερός μπακ και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ προετοιμάζεται για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, στη Λεωφόρο, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των Play-Off του πρωταθλήματος.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου βλέπει σε όλο το διάστημα των εθνικών ομάδων τον Ράχμαν Μπάμπα να μην προπονείται με την υπόλοιπη ομάδα και ο Γκανέζος μπακ παραμένει ερωτηματικό για το παιχνίδι της Κυριακής.

Ο 29χρονος ποδοσφαιριστής έχει συμπληρώσει 3 εβδομάδες εκτός δράσης, με την τελευταία του παρουσία να είναι στην επική πρόκριση επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, για τους "16" του Europa Conference League.

Έκτοτε δεν έχει λάβει μέρος σε καμία από τις προπονήσεις με το υπόλοιπο σύνολο του Λουτσέσκου, πραγματοποιώντας όλον αυτόν τον καιρόν ατομικό πρόγραμμα. Απομένουν δυο προπονήσεις, για να ανακοινώσει ο ΠΑΟΚ την αποστολή που θα ταξιδέψει στην Αθήνα, και σε αυτές θα φανεί το κατά πόσο θα είναι διαθέσιμος ο Μπάμπα.

ΠΑΟΚ: Πρωινός και πλήρης στην προπόνηση

Ο Λουτσέσκου συνεχίζει την προετοιμασία για Παναθηναϊκό, έχοντας όλο το γκρουπ του

Ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται στο «Απόστολος Νικολαΐδης» από τον Παναθηναϊκό (31/3, 18:00), στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής των Play-Off, στην Stoiximan Super League.

Παιχνίδι το οποίο, σε συνδυασμό και με το ΑΕΚ - Ολυμπιακός, μπορεί να διαμορφώσει νέες συνθήκες στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη, προκειμένου να «σβήσει» την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου συνεχίζει την προετοιμασία της ομάδας του για το εν λόγω παιχνίδι, έχοντας πλέον τη δυνατότητα να υπολογίζει σε όλους τους διεθνείς που απουσίασαν τις προηγούμενες μέρες με τις εθνικές τους ομάδες.

Η προπόνηση της Παρασκευής θα γίνει στις εγκαταστάσεις της Νέας Μεσημβρίας και είναι προγραμματισμένη για τις 11:00.

Επιστροφή στη δράση με μεγάλο ντέρμπι για την Κλαμπ Μπριζ

Απαιτητική έξοδος για την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ προετοιμάζεται για την επανέναρξη των πλέι οφ της Super League 1 με τους «ασπρόμαυρους» να ταξιδεύουν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Λεωφόρου. Μεγάλο ντέρμπι ωστόσο ετοιμάζεται να δώσει και η αντίπαλος του «Δικεφάλου» για τα προημιτελικά του Europa Conference League, Κλαμπ Μπριζ, η οποία επιστρέφει κι αυτή στην δράση μετά την δεκαπενθήμερη διακοπή.

Στο Βέλγιο ξεκινούν το προσεχές Σαββατοκύριακο τα πλέι οφ ανόδου με την προσεχή αντίπαλο των «ασπρόμαυρων» στην Ευρώπη να έχει μπροστά της το επόμενο διάστημα δέκα παιχνίδια υψηλών απαιτήσεων. Το μίνι πρωτάθλημα ξεκινάει με τοπικό ντέρμπι, καθώς η Κλαμπ Μπριζ φιλοξενείται την Πρωταπριλιά (01.04/ 14:30) στην έδρα της «αιώνιας» αντιπάλου της, Σερκλ Μπριζ. Οι δύο ομάδες έχουν διαφορά τεσσάρων βαθμών με την ομάδα του Νίκι Χάγιεν να βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ενώ την Σερκλ στην πέμπτη.