ΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Λύγισε» και έχασε τη μάχη της δεύτερης θέσης

Σε ένα «δυνατό» παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Δικέφαλος του Βορρά γνώρισε την ήττα με 27-23 για την προτελευταία αγωνιστική της Handball Premier και όπως όλα δείχνουν οι δύο ομάδες θα τα… πούνε ξανά στα ημιτελικά των playoffs με την ΑΕΚ να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Την τέταρτη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΠΑΟΚ παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας που τον φέρνει σε μειονεκτική θέση από τα ημιτελικά των playoffs και έπειτα.

Η κανονική διάρκεια της σεζόν ολοκληρώνεται για τον Δικέφαλο του Βορρά στις 30/3 απέναντι στη ΧΑΝΘ σε ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους «ασπρόμαυρους» να περιμένουν να μάθουν τον πρώτο τους αντίπαλο στα playoffs.

Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ οφείλουν να διαμαρτύρονται δικαίως για τη φάση που έφερε το 22-21, αφού η μπάλα στο σουτ του Αλβανού δε φαίνεται από το ριπλέϊ της ΕΡΤ να έχει περάσει τη γραμμή, με τους διαιτητές όμως να μετρούν το γκολ.

Η κρισιμότητα της αναμέτρησης οδήγησε τις δύο ομάδες σε αρκετά λάθη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται τη νευρική εκκίνηση της ΑΕΚ και να προηγείται με 0-2, πριν η Ένωση ισοφαρίσει σε 2-2 με γκολ που πέτυχε στον αιφνιδιασμό, μετά από λάθος πάσες των παικτών του Δικεφάλου του Βορρά. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν ξανά με τον Μαστορογιάννη (2-3), αλλά η προσπάθεια τους να περάσουν την μπάλα στον Κοκκώνη δεν τελεσφόρησε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν την κατάσταση (6-3 στο 16’). Με τους Μαστορογιάννη, Παλάσκα και Κωστακίδη ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 7-6 δέκα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο προηγούμενο διάστημα, ο ΠΑΟΚ το κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, όταν οι πάσες πέρασαν στον Κοκκώνη ο οποίος «εκτελούσε» την άμυνα της ΑΕΚ (10-10 στο 25’). Τα τελευταία λεπτά ήταν μία «μάχη» σκοραρίσματος ανάμεσα σε Γιάκομπσεν και Κοκκώνη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (12-12).

Με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν πάθος και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες (Ροζαβόλγκι της ΑΕΚ και Κοτανίδη του ΠΑΟΚ), ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, που βρήκε την ΑΕΚ στο 40’ να προηγείται με 16-14 και τον Στέλιο Σεϊρεκίδη να καλεί τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό που βρήκε η Ένωση. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 18-18  με τους Αραμπατζή, Κοκκώνη, Μαστορογιάννη και Παλάσκα, 15 λεπτά πριν το φινάλε. Το παιχνίδι πήρε «τρελό» ρυθμό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, πριν οι γηπεδούχοι «τρέξουν» ένα σερί που τους έφερε μπροστά με 25-21 στο 53’. Κυπραίος και Κωστακίδης έβαλαν ξανά τους «ασπρόμαυρους» στο παιχνίδι μειώνοντας σε 25-23 στο 56’. Τα χρονικά περιθώρια στένευαν για τον ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάλασζ «καθάρισε» το παιχνίδι για το τελικό 27-23.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης 1, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 4, Γιάκομπσεν 9, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 3, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα 2.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας 3, Κοκκώνης 5, Αποστόλου, Νικολαϊδης 1, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 3, Ελοζούα, Κυπραίος 2, Δέλιας, Γιόσμου.

26-23 με πέναλτι του Μπάλασζ στο 57′

Διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για το φάουλ που δόθηκε στον Αλβανό, γιατί στη συνέχεια της φάσης ο παίκτης της ΑΕΚ σούταρε και ο Λοίζος απέκρουσε

Διαιτητές της αναμέτρησης: Τσάκωνας- Φωκίτης

Ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος με 34 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ δεύτερη με 36, με τους «ασπρόμαυρους» να θέλουν μόνο νίκη για να «πιάσουν» την Ένωση και να εκμεταλλευτούν σε περίπτωση ισοβαθμίας το θετικό αποτέλεσμα που είχαν πάρει στη Νεάπολη στον πρώτο γύρο.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 16:00 στο ΟΑΚΑ ξεκινάει η αναμέτρηση της προτελευταίας αγωνιστικής της Handball Premier μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ.

Πανηγύρισαν τη νίκη οι νέοι του ΠΑΟΚ

Επικράτησαν του Αλέξανδρου Αξιούπολης

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ οι Νέοι Χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Αλέξανδρου Αξιούπολης με 24-20.

Σ' ένα κλειστό παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην μεγαλύτερη διάρκεια του, οι παίκτες του Δικεφάλου ανέβασαν την απόδοσή τους, παίρνοντας σε κομβικό σημείο προβάδισμα τριών τερμάτων, 19-16.

Κάνοντας πολύ καλή διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Νέοι του ΠΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμα τους, κατακτώντας τη νίκη με 24-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-5, 5-7, 8-8, 9-8 (ημχ.), 10-11, 14-14, 16-15, 19-16, 21-18, 24-20

ΠΑΟΚ: Κοβάνης, Παπαγιαννίδης, Σεμλίκος Κ. 1, Τουρλής 2, Ήτζιος, Στανκίδης, Συμεωνίδης, Πανταζής, Πακτίτης, Κοντούλης 2, Δοντάς 1, Πατσές, Χατζηλίας 3, Χατζίδης 6, Δάιος, Μαρίνος 9.

Σεϊρεκίδης: «Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι για εμάς»

Οι σκέψεις του τεχνικού του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας

Πάρα πολύ κοντά στη συμμετοχή του στα playoffs βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά και τη νίκη που πέτυχε επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε:

«Για εμάς δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, ξέρουμε ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρά μέσα στο γήπεδο για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε.

Η Πυλαία ήταν εξαιρετική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς βρήκαμε τον ρυθμό μας, βρήκαμε τις άμυνες και τις επαφές. Πήγαμε καλά στο τρανζίσιον και την επίθεση, και ήμασταν περισσότερο αποτελεσματικοί απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο.

Από εδώ και πέρα συνεχίζουμε, έχουμε τρία δύσκολα παιχνίδια, ενώ έρχεται και το Final-4 του Κυπέλλου».

Νίκη με… στυλ ΠΑΟΚ!

Με το γνωστό του μοτίβο ο Δικέφαλος… ξεμπέρδεψε με Πυλαία και πάει στον «τελικό» του Άργους

Άλλο ένα δίποντο στο... σακούλι για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στη Μίκρα του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-20 για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Δικέφαλος, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, παραμένει στην 3η θέση ανεβαίνοντας πλέον στους 29 βαθμούς.

Για το σύνολο του Στ. Σεϊρεκίδη ακολουθεί ένα κομβικό παιχνίδι στο Άργος απέναντι στο Διομήδη το Σάββατο στις 16:00.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να αρχίζει να ισορροπεί την κατάσταση, να ανατρέπει το σκορ και να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με 14-11.

Οι «ασπρόμαυροι» στο δεύτερο μέρος ήταν πρωταγωνιστές από τα πρώτα λεπτά όταν και άνοιξαν τη ψαλίδα βρίσκοντας εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό, ενώ «έσφιξαν» και την άμυνά τους.

Το τελικό 28-20 «σφράγισε» τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-7, 8-8, 10-9, 14-11 (ημχ.) 16-13, 20-15, 21-15, 23-16, 26-18, 28-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου 2, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 7, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 4, Χατζίδης, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 6.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ, Παλάσκας, Θ. Αντωνιάδης 2, Ντάνουλετ, Τσορτέκης 3, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας, Μπίλιας 1, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης, Καραγκιοζόπουλος 3, Κυριακίδης 4, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Ν. Αντωνιάδης, Γαβανάς, Τζέλη.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 0/0-3/3