Αυτός ο ΠΑΟΚ μπορεί !

Παρά τις μεγάλες απουσίες οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν τεράστια προσπάθεια κι έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη στο ΟΑΚΑ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με πέναλτι στην εκπνοή της παράτασης για να ισοφαρίσει κι ηττήθηκε με 27-26. Την Τετάρτη θα παλέψει για την ισοφάριση της σειράς στη Νεάπολη.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Σ’ ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων, οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη, παρά τα πολλά προβλήματα υπερέβαλαν εαυτόν κι έφτασαν πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της ΑΕΚ. Την Τετάρτη στη Νεάπολη με την στήριξη του κόσμου τους θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη στείλουν σε 3ο παιχνίδι στην έδρα της ΑΕΚ.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ επέλεξαν να επιβάλλουν ένα αργό τέμπο στο παιχνίδι, δεδομένων και των λιγότερων επιλογών συγκριτικά με αυτών της ΑΕΚ κι η προσέγγιση αυτή “βγήκε” στο Δικέφαλο του βορρά. Προηγήθηκαν γρήγογρα με 2-7 και 3-8 με τους Κωστακίδη και Πετρίδη να ξεκινούν καλά το παιχνίδι και τον Κοτανίδη να πραγματοποιεί μεγάλες επεμβάσεις. Η πίεση του ΠΑΟΚ οδήγησε την ΑΕΚ σε πολλά λάθη αλλά οι Γιάκομπσεν και Παλεβίτσιους έδωσαν λύσεις μειώνοντας σε 7-9. Ο Γιόσμου σκόραρε για τον ΠΑΟΚ που παρά το ανέβασμα της ΑΕΚ έμεινε μπροστά στο ημίχρονο με 9-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ άρχισε να κάνει την εμφάνιση του ο παράγοντας κούραση λόγω και της έλλειψης rotation από πλευράς των φιλοξενούμενων. Οι Αραμπατζής και Πετρίδης έκαναν το 11-15 στο 36′ αλλά η κόπωση ήταν εμφανής. Βραζάλιτσα και Μπάγιος μείωσαν για το 14-15 πριν οι Κωστακίδης και Πετρίδης κάνουν το 15-18 στο 45′ με τον εκλπηκτικό Κοτανίδη να έχει φτάσει τις 14 αποκρούσεις. Δομπρής και Γιάκομπσεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ για ένα σερί 4-0 και το 19-18. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα κι αντέδρασαν. Με τους Μαστορογιάννη και Κοκκώνη προηγήθηκαν με 20-22 στο 55′. Ο Αραμπατζής στο 57′ έκανε το 21-23 αλλά οι κακές επιλογές στο τελέυταίο 3λεπτο έδωσαν την ευκαιρία στον Γιάκομπσεν με 2 τέρματα να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Η κούραση ήταν μεγάλη αλλά ο ΠΑΟΚ άντεξε στο πρώτο 5λεπτο της παράτασης με το σκορ στο 24-24. Στο δεύτερο 5λεπτο ανέλαβε δράση ο Γιάκομπσεν κάνοντας το 26-24 με τον Κωστακίδη ν’ αστοχεί σε πέναλτι. Το 27-25 από τον Μυλωνά ήρθε περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη αλλά και πάλι οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν τα παράτησαν. Ο Μαστορογιάννης μείωσε σε 27-26, ο Γιάκομπσεν και σε νεκρό χρόνο ο Μααστορογιάννης κέρδισε πέναλτι. Ο Κωστακίδης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά αστόχησε και πάλι με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Η ουσία είναι πως ο ΠΑΟΚ παρά την έλλειψη ξένων παικτών και τις απουσίες των Κυπραίου, Παλάσκα, Καραγκιοζόπουλου και Νικολαϊδη, κοίταξε την ΑΕΚ στα μάτια κι έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλη επικράτηση. Συνέχεια την Τετάρτη στη Νεάπολη, με τον Δικέφαλο του Βορρά να θέλει τη νίκη για να πάει και πάλι στην Αθήνα και να διεκδικήσει την πρόκριση τους τελικούς.

AΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Νταρσουλάντ 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 4, Βραζάλιτσα 3.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Ελοζούα, Γιόσμου 3.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Απίστευτο φινάλε με τον ΠΑΟΚ να χάνει μοναδική ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι

Αστοχεί ο Κωστακίδης και σε αυτό το πέναλτι.

Θ’ αλλάξουν πλευρές οι 2 ομάδες για το δεύτερο 5λεπτο

Άστοχος ο Ζαμπούνης και τέλος στην πρώτη παράταση κι ισοπαλία στο 24-24.

Η αναμέτρηση οδηγείται στην παράταση

Δεν προλαβαίνει να σουτάρει ο ΠΑΟΚ. Τέλος αγώνα στο 23-23.

Σκοράρει ο Κωστακίδης αλλά δίνεται επιθετικό φάουλ στον Γιόσμου. Στο 57:00

Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ. Στο 56:36 με την κατοχή για την ομάδα του Δικεφάλου του Βορρά

21-22 πολύ έξυπνο γκολ από τον Γιάκομπσεν. Στο 56:05

Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ. Στο 55:25 το παιχνίδι.

19-20 με τον Μαστορογιάννη στο 51:40

Εκπληκτική διπλή επέμβαση από τον Λοϊζο στο 51:00. Πραγματικά εντυπωσιακή φάση. Αντέχει ο ΠΑΟΚ

Πολύ μεγάλη επέμβαση από τον Κοτανίδη στο σουτ του Μυλωνά. Στο 50:00, ακόμη 10 λεπτά για το τέλος

19-19 με πέναλτι του Κωστακίδη. Δίλεπτη για τον Νταρσουλάν της ΑΕΚ. Στο 49:30

19-18 με γκολ του Δομπρή για την ΑΕΚ στο 48:30

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Πετρίδη. Κάθεται στον πάγκο προς το παρόν αλλά μοιάζει να μην έχει κάτι σοβαρό

18-18 ο Γιάκομπσεν από το σημείο του πέναλτι

Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ δίνουν τελικά οι διαιτητές. Πολύ περίεργη η απόφαση

Και πάλι στο 17-18 ο ΠΑΟΚ

Ακυρώνεται το τέρμα της ΑΕΚ καθώς είχε λήξει ο χρόνος της δίλεπτης αποβολής.

17-18 με πολύ δυνατό σουτ του Γιάκομπσεν

16-18 με γκολ του Μπάλαζ από δυνατό σουτ

Μεγάλη ευκαιρία για +4 με τον Κωστακίδη

Έχουν συμπληρωθεί 45:00 στην αναμέτρηση

15-18 με τον Πετρίδη από πολύ δύσκολη θέση. Κερδίζει και την δίλεπτη αποβολή

15-17 μετά το λάθος του ΠΑΟΚ στην επίθεση, σκοράρει ο Νταρσουλάν. Πρώτο τέρμα του Γάλλου

Άστοχος από τα πλάγια ο Μπάγιος. Επίθεση για τον ΠΑΟΚ

Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ μετά από 42:00 στο παιχνίδι.

14-17 με τον Κωστακίδη να σκοράρει και τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξανά ανάσα στο σκορ

Ακόμη μια φοβερή επέμβαση του Κοτανίδη στο σουτ του Παλεβίτσιους

14-16 σημαντικό γκολ από τον Μαστορογιάννη που σταματά το σερί της ΑΕΚ

Φοβερή απόκρουση του Κοτανίδη

Ζητά πέναλτι ο Κοκκώνης, δεν το παίρνει.

11-14 με τη βοήθεια του δοκαριού ο Μυλωνάς στο 35′

10-14 σκοράρει ο Αραμπατζής και +4 για τον ΠΑΟΚ, που έχει επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του

Άστοχος ο Πετρίδης αλλά βγαίνει η άμυνα για τον ΠΑΟΚ

Φοβερή επέμβαση του Κοτανίδη

10-13 νικά ο Παλεβίτσιους τον Λοϊζο, που πήρε τη θέση του Κοτανίδη για το πέναλτι

Νέα απόκρουση του Κοτανίδη αλλά ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι για τη ΑΕΚ. Πολύ αυστηρή απόφαση

9-13 με τέρμα του Κοκκώνη

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Γιόσμου με 3 τέρματα. Από 2 έχουν οι Κωστακίδης, Πετρίδης κι Αραμπατζής

Ο Κοτανίδης έχει φτάσει τις 12 αποκρούσεις και συμβάλλει αισθητά σε αυτό το προβάδισμα των 3 τερμάτων υπέρ του ΠΑΟΚ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 9-12

9-12 με το πρώτο τέρμα του Δομπρή

8-12 με πέναλτι του Πετρίδη. Αρχικά αστόχησε αλλά στην επαναφορά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα

8-11 με τέρμα του Μυλωνά κι ενώ έχει προηγηθεί η 10η απόκρουση του Κοτανίδη

Τελευταία 05:00 για το πρώτο ημίχρονο

7-11 και πάλι με τον Αραμπατζή που δίνει λύσεις σε σημείο που είχε “κολλήσει” η ομάδα του

Κι άλλη επέμβαση από τον Κοτανίδη

7-10 με γκολ του Αραμπατζή

Άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις στα τελευταία 02:30

7-9 με τέρμα του Παλεβίτσιους σε κενή εστία

20:00 έχουν συμπληρωθεί στο παιχνίδι

6-9 σκοράρει ο Παπαδιονυσίου και νέα δίλεπτη αποβολή στον ΠΑΟΚ

Νέα απόκρουση του Κοτανίδη με το πρόσωπο. Μικρή διακοπή για να “συνέλθει” ο παίκτης του ΠΑΟΚ

Νέο λάθος για την ΑΕΚ στην επίθεση. Ευκαιρία για το +5 και πάλι για τον ΠΑΟΚ

5-9 πολύ ωραία κυκλοφορία από τον ΠΑΟΚ και γκολ από τον Γιόσμου.

5-8 με το 2ο τέρμα του Βραζάλιτσα στο παιχνίδι

4-8 με γκολ του Παλεβίτσιους από το σημείο του πέναλτι. Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ για την απόφαση αυτή

3-8 με γκολ του Γιόσμου, που πήρε το “ριμπάουντ” από το σουτ του Πετρίδη

Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ μετά από 14:00 στο πρώτο ημίχρονο

3-7 με τον Μπάλαζ κι ενώ στην προηγούμενη φάση ο Γιάκομπσεν έχει αστοχήσει σε κενή εστία

Έκτη επέμβαση από τον Κοτανίδη.

2-7 ακόμη ένα τέρμα για τον ΠΑΟΚ με τον Κωστακίδη. Καταπληκτικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ.

Τάιμ άουτ για την ΑΕΚ μετά από 11:20 στο παιχνίδι

2-6 με τέρμα του Γιόσμου

Ο Κοτανίδης έχει ήδη 5 επεμβάσεις

Πολύ καλή παρουσία από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο 10λεπτο με την ΑΕΚ να έχει υποπέσει σε αρκετά λάθη λόγω της πίεσης του ΠΑΟΚ

2-5 πολύ ωραία προσπάθεια και γκολ από τον Μαστορογιάννη

Φοβερή διπλή απόκρουση του Κοτανίδη

2-4 με το τέρμα του Μαστορογιάννη, που αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ

Πολύ ωραία απόκρουση από τον Κοτανίδη

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 05:00 στην αναμέτρηση

2-3 μπροστά ο ΠΑΟΚ με ωραία σκέψη κι εκτέλεση του Πετρίδη.

2-2 ισοφαρίζει για τον ΠΑΟΚ ο Κωστακίδης με δύσκολη προσπάθεια

2-1 με γκολ του Γιάκομπσεν

1-1 ισοφαρίζει με διπλή προσπάθεια ο Βραζάλιτσα

0-1 με γκολ του Τσεσμετζίδη για τον ΠΑΟΚ. Είχε προηγηθεί λάθος της ΑΕΚ στην επίθεση

Ξεκίνησε η αναμέτρηση με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη επίθεση

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης

Live η εξέλιξη της αναμέτρησης (δείτε ΕΔΩ με εικόνα και ήχο μέσα από τη μετάδοση του ΕΡΤSports)

Στην κανονική διάρκεια της σεζόν η ΑΕΚ τερμάτισε δεύτερη, ενώ ο ΠΑΟΚ τρίτος, με τις δύο ομάδες να κερδίζουν από μία φορά στις αναμετρήσεις που έδωσαν.

Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες, με τη δεύτερη αναμέτρηση να γίνεται την Τετάρτη στο κλειστό της Νεάπολης.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 17:00 ξεκινάει η αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ που είναι η πρώτη στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά των playoff της Handball Premier.

Παπαδόπουλος: «Ο ΠΑΟΚ το έχει στο DNA του να πρωταγωνιστεί»

Όσα είπε ο αρχιτέκτονας της μεγάλης επιτυχίας

Οι πανηγυρισμοί δεν έχουν κοπάσει στις τάξεις του τμήματος ποδοσφαίρου σάλας του ΠΑΟΚ που στην παρθενική του χρονιά κατέκτησε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, αλλά πανηγύρισε και το πρωτάθλημα στη Futsal League 2.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Λεωνίδας Παπαδόπουλος, σχολίασε:

«Μία πολύ δύσκολη χρονιά από την αρχή, έφτασε στο τέλος της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μεγαλύτερη χαρά νιώθω που αυτά τα παιδιά πήραν αυτό το πρωτάθλημα, τα οποία από το μηδέν ξεκίνησαν, παράτησαν τα πάντα, έδωσαν το 1000% από την ζωή τους, και τώρα βλέπω την χαρά στα πρόσωπα τους.

Όσο κλισέ και αν ακούγεται, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, από το να πρωταγωνιστεί όπου παίζει. Είναι το DNA αυτής της ομάδας, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να διεκδικεί, τα πάντα, σε οποιοδήποτε άθλημα το οποίο παίζει».

Νικητής ο ΠΑΟΚ σε τουρνουά με ιδιαίτερη σημασία

Ηχηρό μήνυμα έστειλαν όλες οι παίκτριες

Στο 2ο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών κατά της βίας, συμμετείχε ο ΠΑΟΚ Β', φτάνοντας μάλιστα και στην κατάκτησή του.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον ΠΑΣ Λαμίας, και μαζί με τον ΠΑΟΚ Β' και τους διοργανωτές συμμετείχαν και οι Πιερίδες Μούσες και ΓΠΟ Γιάννινα.

Ο Δικέφαλος πέτυχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας του ΓΠΟ Γιάννινα με 2-0, των Μουσών με 2-0, και τον ΠΑΣ Λαμία με 4-0.

Καλύτερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ Β', Φωτεινή Μπουρονίκου.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.