ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κρίμα ρε μάγκες!

Χωρίς ξένους παίκτες και με έξι αθλητές να μην μπορούν να αγωνιστούν ο Δικέφαλος του Βορρά γνώρισε την ήττα με 30-31 στην παράταση από την ΑΕΚ στο κλειστό της Νεάπολης σε έναν συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό, με την Ένωση να είναι αυτή που πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Αυτός ο ΠΑΟΚ άξιζε περισσότερα! Παρά τις σημαντικές απουσίες στο ρόστερ του κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ και με την εικόνα που έβγαλε θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από την ημιτελική σειρά των playoff της Handball Premier.

Η σεζόν για τον Δικέφαλο του Βορρά θα ολοκληρωθεί πλέον με τους αγώνες κατάταξης στις θέσεις 3-4 με αντίπαλο τον Αερωπό Έδεσσας με το σύνολο του Σεϊρεκίδη να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση στη Νεάπολη ήταν συναρπαστική με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει όπως και στο πρώτο παιχνίδι της σειράς τη νίκη, αλλά να μην τα καταφέρνει παρά την υπερπροσπάθεια όλων των παικτών του που αγωνίστηκαν.

Η εικόνα του αγώνα:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες από τις δύο ομάδες κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να είναι ισόπαλοι με 5-5, με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν λύσεις από τους Κοκκώνη, Γιόσμου, Τσεσμετζίδη και την Ένωση να «απαντάει» κυρίως με τον Παλεβίτσιους. Με δύο γκολ του Γιάκομπσεν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 5-7 στο 18’. Ο Τσεσμετζίδης με πέναλτι μείωσε στο γκολ, αλλά με Ζαμπούνη, Παλεβίτσιους η ΑΕΚ έκανε το 6-9 στο 20’ με τον Σεϊρεκίδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ραντούλοβιτς σταματούσε τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ και ο Παπαδιονυσίου έκανε το 6-10. Με Κοκκώνη, Μαστορογιάννη και Κωστακίδη ο Δικέφαλος «απάντησε» μειώνοντας άμεσα σε 9-10. Ο Αλβανός στο 24’ διαμόρφωσε το 9-11, με τον Κοκκώνη στην εκπνοή του πρώτου μέρους να ρίχνει τη διαφορά στο γκολ (10-11).

Με Κωστακίδη, Κοκκώνη, Αραμπατζή, Γιόσμου, Μαστορογιάννη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και βρήκε «απαντήσεις» στα γκολ των Αλβανού και Παλεβίτσιους (16-16). Ο Κοκκώνης έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο του Βορρά (17-16) με τη Νεάπολη να παίρνει…. φωτιά. Με τον Τσεσμετζίδη ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα (19-18 στο 45’). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τον ΠΑΟΚ να «χτυπάει» με τα γκολ των Τσεμετζίδη, Κοκκώνη, Μαστορογιάννη, Γιόσμου και την ΑΕΚ με τους Βραζάλιτσα, Αλβανό, Ζαμπούνη, Μπάγιο για το 23-23 στο 52’. Ισόπαλες μπήκαν οι δύο ομάδες και στο τελευταίο πεντάλεπτο (24-24) με τα γκολ των Τσεσμετζίδη (ΠΑΟΚ) και Αλβανού (ΑΕΚ). Με τον Μπάγιο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 24-25 στο 56’. Ο Δικέφαλος του Βορρά έχασε δύο επιθέσεις με Κωστακίδη και Γιόσμου. Το γκολ του Αλβανού για το 24-26 φαινόταν «μαχαιριά» για τον ΠΑΟΚ, όμως όλα άλλαξαν στο τελευταίο λεπτό! Ο Ελοζιεουά μείωσε σε 25-26, ο Λοίζος έκανε σπουδαία επέμβαση και στην τελευταία φάση ο Αποστόλου έκανε το 26-26 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Με Αλβανό και Γιάκομπσεν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26-28 στην παράταση, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 28-28 με Τσεσμετζίδη, Μαστορογιάννη, αλλά την Ένωση στην εκπνοή να περνάει μπροστά με 28-29.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους της παράτασης οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές επιθέσεις, με τον Αλβανό να βάζει ξανά μπροστά με +2 την ΑΕΚ (28-30), με τον Τσεσμετζίδη να μειώνει σε 29-30 με πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Μυλωνάς έδωσε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του (29-31), με τον Γιόσμου να ρίχνει τη διαφορά στο γκολ (30-31), αλλά τα χρονικά περιθώρια να είναι πλέον μηδαμινά για τον ΠΑΟΚ ώστε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

ΠΑΟΚ: Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 7, Βραζάλιτσα 2.

Στην παράταση το ματς!

26-26 τρομερό γκολ του Αποστόλου στον αιφνιδιασμό στην τελευταία επίθεση! Απίστευτο αυτό που κάνει ο ΠΑΟΚ!

17-17 με πέναλτι του Παλεβίτσιους

17-16 μπροστά ο ΠΑΟΚ με τον Κοκκώνη στο 40′ και η Νεάπολη στο… πόδι!

4-4 Μυλωνάς στο 13′

Διακοπή στο παιχνίδι για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, σηκώνεται όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ

Τρομερή απόκρουση του Λοίζου με τη μπάλα να βρίσκει στο πρόσωπο του!

Ξεκίνησε ο αγώνας

Λίγος ο κόσμος για την ώρα στο κλειστό της Νεάπολης.

Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Ο Δικέφαλος του Βορρά θα παραταχθεί χωρίς τον γκολκίπερ Κοτανίδη που είναι στις εξέδρες, όπως και ο Καραγκιοζόπουλος.

Στις 18:00 ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα ημιτελικά των playoff του πρωταθλήματος, με τον Δικέφαλο του Βορρά να θέλει να ισοφαρίσει τη σειρά, ενώ από την άλλη πλευρά η Ένωση θέλει μία νίκη για να πάρει την πρόκριση στους τελικούς.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το κλειστό της Νεάπολης.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.

Πελεκίδης: «Η νίκη μετράει, πάμε για το 2-0»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ για την εικόνα της ομάδας του στο ματς με την Πυλαία

Έστω και δύσκολα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 28-27 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs του πρωταθλήματος.

Την Κυριακή στις 14:00 ο Δικέφαλος θέλει να πάρει τη δεύτερη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα της Πυλαίας. Ήταν πολύ ανταγωνιστική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν άφησε το παιχνίδι σε καμία στιγμή του αγώνα.

Μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ. Επί της ουσίας εμείς την κυνηγούσαμε στο σκορ. Αυτό που μας έδωσε σήμερα την νίκη έχει να κάνει και με το βάθος του πάγκου που έχουμε, με την εμπειρία μας καθώς και το μέταλλο που βγάζει η ομάδα σε αυτά τα παιχνίδια.

Κάποιες φορές επειδή εμείς βιαζόμαστε να τελειώσουμε κάποια πράγματα, κάναμε πολλά λάθη και αν θυμάμαι καλά στο 15λεπτο είχαμε επτά λάθη. Αυτό μας δημιουργεί μία αναστάτωση στο κεφάλι μας.

Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα όταν ηρεμεί βρίσκει πάλι το τρόπο να επανέλθει. Από την άμυνα ξεκινάνε όλα. Δεν είμασταν σήμερα καλοί πίσω, το μαρτυράει και το σκορ τα 27 γκολ που φάγαμε. Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα. Δεν ήμασταν καλοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Είχαμε διαστήματα που παίξαμε καλά. Για αυτό και το ματς πήγε τόσο κοντά. Όσον αφορά το κομμάτι των επαφών, γιατί η Πυλαία είναι μία ομάδα που έχει πολύ καλή ροή, έχει πολύ καλό πασάρισμα αν δεν τελειώσουν οι φάσεις, είναι λογικό ότι θα βρουν και εύκολες ρίψεις όπως και βρήκανε. Παρόλα αυτά η νίκη μετράει.

Θέλουμε άλλη μία νίκη να περάσουμε στους τελικούς. Αυτός είναι ο στόχος μας. Θα προετοιμαστούμε για το ματς της Κυριακής να κάνουμε το 2-0 και να περάσουμε στους τελικούς που είναι και ο στόχος μας».

Από την πλευρά της η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μπάρμπαρα Μπροκάρντο, σχολίασε:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, κάτι το οποίο γνωρίζαμε από την αρχή. Η Πυλαία είναι μία ομάδα η οποία μάχεται. Κάναμε την δουλειά μας, την Κυριακή έχουμε την δεύτερη μάχη, η οποία ελπίζω να πάει όπως πρέπει και να προκριθούμε στους τελικούς».

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ… ξανά

Η πρώτη μάχη μετά το απρόοπτο και οι ημερομηνίες της σειράς

Το Σάββατο 27/4 θα ξεκινήσει η ημιτελική σειρά των playoffs της Handball Premier μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν μειονέκτημα έδρας.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στην έδρα της Ένωσης στις 18:00 στο κλειστό του Καματερού.

Υπενθυμίζεται ότι η σειρά ήταν να ξεκινήσει το προηγούμενο Σάββατο, όμως η ομαδική τροφική δηλητηρίαση που «χτύπησε» την αποστολή του ΠΑΟΚ, άλλαξε τα δεδομένα.