ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Φινάλε με ανατροπή και νίκη!

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε με νίκη τη φετινή χρονιά καθώς επικράτησε με 27-23 του Ποσειδώνα Λουτρακίου για την 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Hanball Premier.

Δημήτρης Τσίτσης

Νίκη γοήτρου για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Ποσειδώνα Λουτρακίου στο τελευταίο ματς της σεζόν. Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή του μετά το 45′ και έφτασε στη νίκη με 27-23.

Ο Νίκος Γεωργιάδης έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής όλη τη χρονιά να αγωνιστούν και δοκίμασε διάφορα σχήματα.

Ο Δικέφαλος μπήκε «μουδιασμένα» στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 και 1-4 στο 6’. Στη συνέχεια μείωσε σε 3-4 αλλά ο Ποσειδώνας με ένα σερί 5-0 έφτασε να προηγείται 3-9 στο 15’. Ο Δικέφαλος αντέδρασε και μείωσε στα 2 γκολ στο 20’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν σημαντικό προβάδισμα, φτάνοντας το σκορ στο 10-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, για 15 λεπτά επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό και ο ΠΑΟΚ έφτανε να χάνει ακόμα και με 6 γκολ. Ωστόσο, μετά το 45′ οι παίκτες του Δικεφάλου αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα σερί 8-0, μετέτρεψαν το 16-21 σε 24-21. Μετά το 55′ ο ΠΑΟΚ διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα και πρόσφερε και κάποιες ωραίες φάσεις στους φίλους του που βρέθηκαν στη Μίκρα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 27-23.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα πλέι οφ με 22 βαθμούς και κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η βράβευση του Νίκου Κοκώνη για τα 1000 γκολ στην καριέρα του.

Τα πεντάλεπτα
: 0-3, 3-7, 3-9, 7-9, 9-12, 10-14 (ημχ), 12-15, 14-17, 16-20, 20-21, 24-21, 27-23.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 7, Νάση Κωστακίδης, Τσεσμετζίδης 1, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος 3, Κεσίδης 2.

Ποσειδών (Νίκος Γραμματικός): Πέρρος 3, Τρουμπέτας 5, Οικονόμου 2, Τοκατζόγλου, Κωστακίδης 4, Δομπρής 2, Τζηράς 7, Βλαχογεώργος, Συγγάρης, Καμπούρης, Παπαδιονυσίου, Ρασπίτσος, Αλικάκος

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 1-6. Πέναλτι: 5/6 – 2/2

To φιλμ του αγώνα

Τέλος. Ο ΠΑΟΚ κλείνει με νίκη τη σεζόν. 27-23 με ανατροπή στο 2ο ημίχρονο ο Δικέφαλος

23-21 ο ΠΑΟΚ και πάλι με Παλάσκα

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Γκολ!!! Ο Παλάσκας κάνει το 22-21 και δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο Δικέφαλο στο 51′

Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά από την αρχή του παιχνιδιού. 21-21 με γκολ του Αλβανού στο 50′

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Λήξη 1ου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει πιάσει καλή απόδοση και ηττάται με 10-14 στη Μίκρα από τον Ποσειδώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Αυτήν τη στιγμή βραβεύεται ο Νίκος Κοκώνης για τα 1000 γκολ στην καριέρα του και καταχειροκροτείται

Ο “Δικέφαλος” δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος μετά την καταδικαστική ήττα από τον Διομήδη στο Άργος, ωστόσο θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει νικηφόρα τη σεζόν.

Η σημερινή αναμέτρηση δεν έχει βαθμολογική σημασία, καθώς ανεξαρτήτου αποτελέσματος ο ΠΑΟΚ θα τερματίσει τρίτος, ενώ ο Ποσειδών Λουτρακίου ακόμη και με ήττα μπορεί να κρατήσει την πέμπτη θέση, σε περίπτωση που ηττηθεί ο Δούκας από τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ.

Στο πλαίσιο του σημερινού αγώνα ο ΠΑΟΚ θα τιμήσει τον Νίκο Κοκώνη για το γεγονός της επίτευξης 1.000 γκολ στην καριέρα του. Ο πίβοτ του Δικέφαλου είχε σκοράρει το 1.000ο γκολ στον εκτός έδρας αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας για την 3η αγωνιστική των play off.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Αραμπατζής Παλάσκας, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης, Αλβανός, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Κεσίδης, Νάση.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη στο τελευταίο ματς της σεζόν.

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

Να ξεμπερδεύει…

Ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους τελικούς σήμερα κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Έστω και δύσκολα, ο Δικέφαλος έκανε πριν λίγες ημέρες το ένα από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί βρίσκεται ήδη η Νέα Ιωνία, με τις «ασπρόμαυρες» να θέλουν σήμερα να πάρουν τη νίκη για να μη χρειαστεί να δώσουν και τρίτο ματς απέναντι σε αν μη τι άλλο ένα αξιόμαχο σύνολο.

Η Μαρία Μεντεσίδου δήλωσε:

«Η ομάδα είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους τελικούς. Η Πυλαία είναι ένας δύσκολος αντίπαλος ο οποίος παίζει με πάθος και θέληση, όπως και το έδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Εμείς από πλευράς μας, είδαμε και αναλύσαμε τι πρέπει να διορθώσουμε και θα πάμε στο αυριανό παιχνίδι με συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο μας, προκειμένου να πάρουμε τη δεύτερη νίκη».