ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Δραματική ισοπαλία!

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με 22-22 με τον Φίλιππο Βέροιας στο στο ΔΑΚ Βικέλας για την 19η αγωνιστική της Handball Premier και έδειξε ότι πρέπει να παρουσιαστεί πιο σοβαρός την επόμενη βδομάδα στο κύπελλο.

Αγάπη Γαβριηλίδου

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και ανατροπές στο σκορ, ΠΑΟΚ και Φίλιππος έμειναν στην ισοπαλία και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του ημιτελικού του φάιναλ φορ του κυπέλλου της επόμενης βδομάδας.

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Δικέφαλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 9-11 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη προηγήθηκαν με 13-16 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, με το σκορ να γίνεται 18-16 και τον ΠΑΟΚ να πληρώνει τα πολλά λάθη του στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε τον Φίλιππο και ισοφάρισε αρχικά σε 18-18, με τους Βεροιώτες ωστόσο να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα. Στο τελευταίο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, με τον Φίλιπππο να αγωνίζεται ακόμα και με τρεις παίκτες κάποια στιγμή.

Στο 59:25 μάλιστα, οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ζήτησαν παθητικό φάουλ αλλά οι διαιτητές τιμώρησαν με κόκκινη κάρτα τον προπονητή της ομάδας, Νίκο Γεωργιάδη, με αποτέλεσμα να ανανεωθεί η επίθεση των γηπεδούχων, σε μια φάση που θα μπορούσε ο ΠΑΟΚ να έχει αυτός την τελευταία επίθεση.

Τελικά, το 22-22 έμεινε μέχρι τη λήξη του ματς, με τον ΠΑΟΚ να αδικεί τον εαυτό του κυρίως επιθετικά και να δείχνει ότι πρέπει να μπει πολύ πιο συγκεντρωμένα την άλλη βδομάδα στον ημιτελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι την ομάδα της Ημαθίας.

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη του ματς 22-22!

Κόκκινη στον προπονητή του ΠΑΟΚ, 4-4 οι παίχτες, χωρίς τερματοφύλακα ο Φίλιππος

Με 3 παίχτες τώρα ο Φίλιππος

Απόκρουση στο πέναλτι και γκολ μετά την απόκρουση!

Τάιμ άουτ

Ο Κυπραίος αποχωρεί τραυματίας

Και άλλη, κόκκινη αυτή τη φορά ο Παπαδόπουλος! Με 2 παίχτες ο Φίλιππος

Και άλλη δίλεπτη, 3 συνολικά και πέναλτι ο ΠΑΟΚ!

Δίλεπτη ο Φίλιππος, 55 δευτερόλεπτα ακόμα

22-21

Τάιμ άουτ

21-21 Με 1,5 λεπτό ακόμα ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ!

Ξεκινάει ο αγώνας

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να φύγει με το «διπλό» απέναντι στον Φίλιππο.

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

Να ξεμπερδεύει…

Ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους τελικούς σήμερα κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Έστω και δύσκολα, ο Δικέφαλος έκανε πριν λίγες ημέρες το ένα από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί βρίσκεται ήδη η Νέα Ιωνία, με τις «ασπρόμαυρες» να θέλουν σήμερα να πάρουν τη νίκη για να μη χρειαστεί να δώσουν και τρίτο ματς απέναντι σε αν μη τι άλλο ένα αξιόμαχο σύνολο.

Η Μαρία Μεντεσίδου δήλωσε:

«Η ομάδα είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους τελικούς. Η Πυλαία είναι ένας δύσκολος αντίπαλος ο οποίος παίζει με πάθος και θέληση, όπως και το έδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Εμείς από πλευράς μας, είδαμε και αναλύσαμε τι πρέπει να διορθώσουμε και θα πάμε στο αυριανό παιχνίδι με συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο μας, προκειμένου να πάρουμε τη δεύτερη νίκη».