ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρωταθλητής: Παρών!

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Φίλιππου Βέροιας επικρατώντας με 20-25 και διατήρησε το δικαίωμα στην ελπίδα για μια θέση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Δημήτρης Τσίτσης

Έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και χωρίς να βρεθεί ούτε μια φορά πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο ντέρμπι του Φίλιππου με 20-25 και πήρε σπουδαίο διπλό στη “μάχη” για τη δεύτερη θέση, που οδηγεί στους τελικούς.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και επέβαλλαν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-4 στο 5′ και με 4-8 στο 14′ και διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 τερμάτων σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Φίλιππος με ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου, μείωσε στα δυο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 10-12.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους και έδειξαν και πάλι πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με δυο γρήγορα γκολ, πήραν ξανά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 48′. Οι παίκτες του Φίλιππου έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μειώσουν και έφτασαν μέχρι το 19-20 στο 51′.

Κάπου εκεί όμως μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή και ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-22 για να φτάσει με ένα σερί 0-3 στο τελικό 20-25, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό από το Μακροχώρι.

Ο σημερινός, ήταν ίσως ο καλύτερος ΠΑΟΚ της φετινής χρονιάς και έδειξε πιο έτοιμος από ποτέ για την αντεπίθεσή του. Σε εκπληκτική μέρα, πέρα από την πολύ καλή ομαδική δουλειά, βρέθηκαν Μπουκοβίνας, Παλάσκας και Νικολαϊδης, ενώ ο Δικέφαλος δε “λύγισε” στα κρίσιμα σημεία παρά την πολύ εχθρική διαιτησία.

Πλέον ο ΠΑΟΚ, μετά απ’ αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα, πρέπει να κάνει το 2 στα 2 στα εναπομείναντα παιχνίδια των πλέι οφ και να ελπίζει σε στραβοπάτημα του Φίλιππου για να πάρει αυτός τη 2η θέση που οδηγεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 3-6, 5-8, 6-10, 7-11, 10-12 (ημχ.), 10-14, 13-16, 15-14, 20-22, 20-24, 20-25

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Ευαγγελόπουλος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 7, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 3.

ΠΑΟΚ
(Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 8, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης, Νάση.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,

Κόκκινη: 49:13 Κυπραίος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 3/4-2/2

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη αγώνα! Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ που παραμένει ζωντανός στο κυνήγι μιας θέσης στους τελικούς! 20-25 τελικό σκορ.

14-17 μειώνει ο Φίλιππος

Κι άλλο γκολ ο Δικέφαλος! 13-17 ο ΠΑΟΚ. Προβάδισμα 4 τερμάτων στο 41′ για τους πρωταθλητές

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Λήξη 1ου ημιχρόνου. 10-12 προηγείται ο ΠΑΟΚ στο Μακροχώρι στα πρώτα 30 λεπτά, έχοντας το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Γκολ για τον Φίλιππο. 10-12 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Τάιμ άουτ

Εύστοχο πέναλτι για τον Φίλιππο και 9-12 στο 28′. Με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ.

Γκολ για τον ΠΑΟΚ! 8-12 στο 27′

8-11 ο Φίλιππος στο 26′

Τάιμ άουτ

Απαντάει άμεσα ο ΠΑΟΚ! 7-11

7-10 μειώνουν οι γηπεδούχοι στο 21′

Κι άλλο γκολ ο Δικέφαλος! 6-10. Προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και πάλι.

To παιχνίδι ξεκίνησε

Το τελευταίο του «χαρτί» παίζει ο Δικέφαλος στο Μακροχώρι απέναντι στον Φίλιππο στην προσπάθειά του να προλάβει το δεύτερο εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στην ειδική βαθμολογία των play off ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος με 18 βαθμούς και ο Φίλιππος δεύτερος με 22. Αυτό σημαίνει ότι για να προκριθεί ο Δικέφαλος στους τελικούς του πρωταθλήματος πρέπει να κάνει το 3 στα 3 στα ματς που απομένουν (Φίλιππος εκτός, Διομήδης Άργους εκτός, Ποσειδών Λουτρακίου εντός) και ταυτόχρονα ο Φίλιππος να κάνει δυο ήττες στα δικά του παιχνίδια (ΠΑΟΚ εντός, ΑΣΕ Δούκα εντός, Διομήδης Άργους εκτός).

Εάν ο ΠΑΟΚ ηττηθεί σήμερα, θα χάσει κάθε ελπίδα για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, αφού η ομάδα της Βέροιας θα εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή της στους τελικούς με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους.

ΠΑΟΚ και Φίλιππος μετράνε από μια νίκη στα μεταξύ τους φετινά παιχνίδια στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στον αγώνα του πρώτου γύρου (1/12) ο Δικέφαλος επικράτησε με 33-28 έχοντας σε φοβερή μέρα τον Αλέξη Αλβανό που τέλειωσε τον αγώνα με 13 γκολ και 10 ασίστ. Στον αγώνα του δεύτερου γύρου (9/3) ο Φίλιππος επικράτησε με 27-22. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Βέροιας επί του ΠΑΟΚ από τις 17/12/2008.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να φύγει με το “διπλό” από την έδρα του Φίλιππου και να διατηρήσει “ζωντανές” τις ελπίδες του για κατάληψη της 2ης θέσης των πλέι οφ, που οδηγεί στους μεγάλους τελικούς.

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

Να ξεμπερδεύει…

Ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους τελικούς σήμερα κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Έστω και δύσκολα, ο Δικέφαλος έκανε πριν λίγες ημέρες το ένα από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί βρίσκεται ήδη η Νέα Ιωνία, με τις «ασπρόμαυρες» να θέλουν σήμερα να πάρουν τη νίκη για να μη χρειαστεί να δώσουν και τρίτο ματς απέναντι σε αν μη τι άλλο ένα αξιόμαχο σύνολο.

Η Μαρία Μεντεσίδου δήλωσε:

«Η ομάδα είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους τελικούς. Η Πυλαία είναι ένας δύσκολος αντίπαλος ο οποίος παίζει με πάθος και θέληση, όπως και το έδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Εμείς από πλευράς μας, είδαμε και αναλύσαμε τι πρέπει να διορθώσουμε και θα πάμε στο αυριανό παιχνίδι με συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο μας, προκειμένου να πάρουμε τη δεύτερη νίκη».