ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μπορούσε και ευκολότερα

Οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύτηκαν στα τελευταία λεπτά, αλλά πέτυχαν το σκοπό τους και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 31-28 κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο ουραγός Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, όμως οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισαν την τέταρτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στο κλειστό της Νεάπολης.

Ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα τριών γκολ (6-3) στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Με τους Μαστορογιάννη, Νικολαϊδη, Παλάσκα, ο Δικέφαλος δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να «ξεφύγουν» (8-6 στο 13’), με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές χαμένες επιθέσεις. Με δύο γκολ του Παπαβασίλη οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν (8-8 στο 18’). Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά (10-11 στο 22’), με τη διαφορά να αυξάνεται υπέρ του Δικεφάλου με τα γκολ των Μπαλτατζή, Κεσίδη στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους που βρήκε μπροστά την ομάδα του Αλέξη Παπαβασίλη με 13-17.

Με πρωταγωνιστή τον Πετρίδη ο ΠΑΟΚ πάτησε… γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (16-23 στο 41’). Παίρνοντας λύσεις και από τους Παλάσκα, Νικολαίδη, Κωστακίδη ο Δικέφαλος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα του (20-27 στο 47’). Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να πλησιάσουν τους «ασπρόμαυρους» στο γκολ (27-28) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Στο κρίσιμο σημείο Μαστορογιάννης και Παπαβασίλης ήταν ψύχραιμοι και έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρία γκολ με τον Δικέφαλο να φεύγει από τη Βέροια με τη νίκη με 28-31.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Ελευθεριάδης 2, Γιαννακίδης, Πετρίδης 3, Τσαναξίδης 1, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς 1

Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων

Ο Δικέφαλος έως τώρα είναι στην 3η θέση με 7 βαθμούς (3 νίκες – 1 ισοπαλία – 1 ήττα), ενώ η ομάδα τη Βέροιας είναι στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό, αφού έχει πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 18:00 ξεκινάει στο ΔΑΚ Μακροχωρίου η αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier μεταξύ του Φίλιππου Βέροιας και του ΠΑΟΚ.

ΑΣ

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΣ

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

ΑΣ

Να ξεμπερδεύει…

Ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους τελικούς σήμερα κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Έστω και δύσκολα, ο Δικέφαλος έκανε πριν λίγες ημέρες το ένα από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί βρίσκεται ήδη η Νέα Ιωνία, με τις «ασπρόμαυρες» να θέλουν σήμερα να πάρουν τη νίκη για να μη χρειαστεί να δώσουν και τρίτο ματς απέναντι σε αν μη τι άλλο ένα αξιόμαχο σύνολο.

Η Μαρία Μεντεσίδου δήλωσε:

«Η ομάδα είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους τελικούς. Η Πυλαία είναι ένας δύσκολος αντίπαλος ο οποίος παίζει με πάθος και θέληση, όπως και το έδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Εμείς από πλευράς μας, είδαμε και αναλύσαμε τι πρέπει να διορθώσουμε και θα πάμε στο αυριανό παιχνίδι με συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο μας, προκειμένου να πάρουμε τη δεύτερη νίκη».