ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρωταθλητής εφήβων ΕΣΧΘ ο ΠΑΟΚ!

Πρώτος στόχος επετεύχθη, επόμενος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Θωμάς Παπάς

Με δεύτερη νίκη επί της ΧΑΝΘ, με 19-29, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε Πρωταθλητής εφήβων ΕΣΧΘ, και θα δώσει κανονικά το παρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Οι μικροί «μάγκες» μπήκαν συγκεντρωμένα από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και έλεγξαν τον ρυθμό. Με όμορφο χάντμπολ και «ατσάλινη» άμυνα, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε διψήφια διαφορά από νωρίς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 6-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Περβανάς, είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, οι οποίοι «άρπαξαν» την ευκαιρία προσφέροντας όμορφο θέαμα. Ο δείκτης του σκορ δεν έπεσε, και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνος επί της ΧΑΝΘ με 19-29, τερματίζοντας πρώτος στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ.

Το παρών στο παιχνίδι έδωσε και ο έφορος του τμήματος χάντμπολ ανδρών, Δημήτρης Χασεκίδης, ο οποίος χάρηκε με τη νίκη των εφήβων και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία ενόψει του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 3-9, 4-11, 6-14, 6-17 (ημχ), 8-18, 10-21, 12-21, 13-22, 16-23, 19-29

ΠΑΟΚ (Περβανάς): Κυριακίδης 1, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας 2, Χατζηλίας Χ. 3, Βελισσαρίου, Γιορανίδης 7, Λαμπούδης, Φρειδερίκος 1, Μαρίνος 1, Κατσαπαντέρας, Μαυρουλοσηφάκης 4, Καρασαββίδης 1, Χατζηλίας Ν. 1, Χατζίδης 4, Παπάζογλου 1

ΑΣ

Δεύτερη σερί νίκη για τους νέους του ΠΑΟΚ

Είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα

Το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα Νέων της ΕΣΧΘ έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Φοίβου Συκεών με 37-31.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο τους έδωσε ένα καλό προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, 14-8. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας στο σκορ, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Δικέφαλο μπροστά με 20-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Παναγιώτη Γούσιου δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, κρατώντας τους παίκτες του Φοίβου σε διαφορά ασφαλείας. Έτσι με 37-31 πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στις πρώτες δύο αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Χατζηλίας Ν. 6, Τσαρδάκης 2, Μαρίνος 2, Σιώμος 3, Χατζίδης, Δοντάς 4, Γκιαούρης, Σιαράβας, Παπαδόπουλος Χ., Πατσές, Παπαδόπουλος Π. 1, Πακτίτης, Σεμλίκος, Τζωρτζίνης 10, Παπάζογλου 9, Βελισσαρίου.

ΑΣ

Με το μυαλό στην κούπα

Πελεκίδης, Ζυγούρα, Αμβροσιάδου για τη νίκη του ΠΑΟΚ και την πρόκληση που ακολουθεί

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του Καματερού με 31-11 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Ηγουμενίτσα με στόχο φυσικά την κατάκτηση του κυπέλλου.

Δημήτρης Πελεκίδης, Αγνή Ζυγούρα και Βάγια Αμβροσιάδου μίλησαν για το παιχνίδι απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα, αλλά και την πρόκληση που ακολουθεί.

Δημήτρης Πελεκίδης:

«Είχαμε ένα νωθρό ξεκίνημα όσον αφορά την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, γιατί φτάναμε στα έξι μέτρα αλλά είχαμε στο τελείωμα 50%, κάτι το οποίο διορθώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο σοβαρά, βάλαμε την μπάλα μέσα, στην άμυνα ήμασταν άψογοι. Προετοιμαζόμαστε για το Final-4 του Κυπέλλου, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του κυπέλλου. Η ομάδα ενισχύθηκε με δύο αθλήτριες οι οποίες θα βοηθήσουν την ομάδα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Την Ζυγούρα την γνωρίζουμε όλοι μας από την πρώτη θητεία, έχει ενταχθεί σε μεγάλο ποσοστό, όπως και η Νταμπέφσκα, διότι και εκείνη έπαιζε κανονικά με την Λοκομοτίβα, είναι έτοιμες στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

Αγνή Ζυγούρα:

«Όλα ήταν όπως ακριβώς τα άφησα. Πάντα ο ΠΑΟΚ προπονείται και παίζει σε υψηλούς ρυθμούς, στοχεύει στο νταμπλ. Μου αρέσουν τα δύσκολα παιχνίδια, τα μεγάλα τα οποία έρχονται, θέλω να ζήσουμε στιγμές όπως τα προηγούμενη χρόνια και ανυπομονώ να έρθει το επόμενο Σαββατοκύριακο».

Βάγια Αμβροσιάδου:

«Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όσον αφορά την επίθεση μας, δεν είχαμε καθόλου αποτελεσματικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο το βελτιώσαμε, έχοντας πολύ καλή άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Κρατάμε αυτό και την βελτίωση της επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Συνεχίζουμε την επόμενη εβδομάδα για το Κύπελλο».

ΑΣ

Έκαναν το απόλυτο! (vids)

Νίκες παντού το σαββατοκύριακο για τα τμήματα του ΑΣ ΠΑΟΚ

Ιδανικό σαββατοκύριακο για τα τμήματα του ΑΣ ΠΑΟΚ καθώς κατάφεραν να κάνουν το 7 στα 7 στις αναμετρήσεις που έδωσαν σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα.

Η αρχή έγινε από το «Παλατάκι» όπου η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ με βολές της Ουίλσον στα τελευταία δευτερόλεπτα επικράτησε με 66-65 της Νίκης Λευκάδας.

Εμφατική νίκη από την ανδρική ομάδα πόλο του Δικεφάλου στο Ποσειδώνιο επί του Εθνικού με 13-7.

Εύκολο απόγευμα για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που κέρδισε στο Καματερό τη Μίκρα με 31-11 και στρέφει πλέον την προσοχή της στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασμα της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ με 1-3 από την έδρα του μαχητικού Αιγάλεω που δεν μπόρεσε πάντως να κόψει την ορμή του συνόλου του Φενόλιο που συνεχίζει στην πρώτη θέση και με απόσταση ασφαλείας.

Νίκη για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που επικράτησε με 28-25 του Ζαφειράκη Νάουσας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αλώβητη έφυγε από το Ζηρίνειο η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που κέρδισε με 0-3 σετ την Κηφισιά.

Ασταμάτητη η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ «σκόρπισε» με 6-0 την Καστοριά στη Νέα Μεσημβρία με την Σάπσον στο ντεμπούτο της να πετυχαίνει δύο γκολ.