ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κάθε αρχή και δύσκολη

Ο ΠΑΟΚ όμως είχε τις λύσεις για να περάσει από την Κέρκυρα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Πρεμιέρα με το δεξί για τον ΠΑΟΚ στο 2ο όμιλο της Handball Premier με τον Δικέφαλο να περνάει νικηφόρα από την Κέρκυρα απέναντι στον Φαίακα Κέρκυρας επικρατώντας με 20-18.

Άργησε να βρει τα πατήματα του ο ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 6-3 και οι «ασπρόμαυροι» να… κυνηγάνε στο σκορ. Οι παίκτες του Γούσιου ισορρόπησαν τον ρυθμό όσο περνούσαν τα λεπτά και κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν προβάδισμα (8-9) έξι λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φαίακας πήρε ξανά «κεφάλι» και πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 11-10.

Σε ρόλο οδηγού ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με τρία γκολ (16-19 στο 49′). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Δικέφαλος με την ποιότητα του διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με το τελικό 18-20 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ έχει ρεπό.

Tα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-6, 7-7, 9-9, 11-10 (ημίχρονο), 14-15, 15-16, 16-17, 17-19, 17-19, 18-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Παπάζογλου 2, Βαφείδης 1, Μανωλούδης, Τριανταφυλλίδης, Τσαμουρίδης, Μισαηλίδης 3, Μπάρμπας, Νικολαΐδης 3, Γκιγκόφ, Στογιάνοβιτς 2, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης, Σεϊρεκίδης 6, Αποστόλου, Μέντουριτς 2, Καβουσανάκης 1

ΑΣ

Η έκπληξη μετά την πρόκριση στον τελικό (pic)

Γιόρτασαν τα γενέθλια της Ζυγούρα τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, πήρε το απόγευμα την πρόκριση σε έναν ακόμα τελικό του κυπέλλου, με τα κορίτσια του Δικεφάλου να αντιμετωπίζουν αύριο την ομάδα της Νέας Ιωνίας στην προσπάθεια κατάκτησης ενός ακόμα τροπαίου.

Κατά τη διάρκεια του δείπνου της ομάδας, η Αγνή Ζυγούρα, που έχει σήμερα τα γενέθλια της, δέχτηκε μία τούρτα έκπληξη από τις συμπαίκτριες της.

Όπως γίνεται αντιληπτό το κλίμα στις τάξεις της ομάδας είναι εξαιρετικό, λίγες ώρες πριν τη διεκδίκηση του έβδομου τροπαίου.

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία (ξανά) για την κούπα

Στον τελικό της Κυριακής στην Ηγουμενίτσα

ΠΑΟΚ και Νέα Ιωνία θα «συγκρουστούν» στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ γυναικών στο Final-4 του θεσμού, που φιλοξενείται στην Ηγουμενίτσα.

Ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 17:00 και θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσα από το κανάλι της ΟΧΕ στο YouTube.

Ο Δικέφαλος απέκλεισε την Αναγέννηση Άρτας επικρατώντας με 29-28. Λίγο αργότερα, η Νέα Ιωνία κέρδισε την ΑΕΚ με 28-19.

Οι «ασπρόμαυρες» έχουν κατακτήσει το τρόπαιο 6 φορές, ενώ η αθηναϊκή ομάδα 5.

Αυτή θα είναι η 6η φορά που οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες σε τελικό κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ να έχει κερδίσει τους τρεις και τη Νέα Ιωνία τους δύο.

Θα είναι εκεί για να το σηκώσει!

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση της Αναγέννησης Άρτας και προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου

Το έβδομο κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία της και πέμπτο συνεχόμενο θα διεκδικήσει την Κυριακή (17:00) στην Ηγουμενίτσα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας στον πρώτο ημιτελικό του Final-4, όμως πήρε την πολυπόθητη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό επικρατώντας με 28-29.

Οι «ασπρόμαυρες» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το νικητή του ζευγαριού Νέα Ιωνία - ΑΕΚ.

Με την Μπουράτο να δίνει επιθετικά τον ρυθμό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 2-5 στο 10'. Η ομάδα της Άρτας βελτιώθηκε επιθετικά και μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (9-10) στο 20'. Αποβολή με κόκκινη κάρτα της Προκοπίδου της Αναγέννησης στο 20:45 για χτύπημα στο λαιμό της Χατζηπαρασίδου. Εξέλιξη πάντως που δεν επηρέασε τις τυπικά γηπεδούχες που με την Μούρνου ισοφάρισαν (12-12) στο 24'. Με Ζυγούρα, Μποριζόφσκα ο Δικέφαλος προηγήθηκε ξανά (13-15) στο 27', αλλά είδε τις Σκάρα και Μούρνου να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια για το 15-15 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μην έβρισκε... αντίδοτο στη Νούλα, αλλά επιθετικά είχε τις λύσεις από Χατζηπαρασίδου, Μποριζόφσκα για να πάρει ξανά προβάδισμα (20-22) στο 40'. Ο Δικέφαλος συνέχισε να μην εκμεταλλεύεται τον παραπάνω, με την Αναγέννηση να φτάνει στην ανατροπή στο 44' κάνοντας το 23-22. «Απάντηση» του ΠΑΟΚ με τις Χατζαπαρασίδου και τη Ζυγούρα για το 24-27 στο 52'. Η ομάδα της Άρτας πλησίασε ξανά στο γκολ, αλλά στα κρίσιμα σημεία η Βράνσιτς έδωσε σημαντικές λύσεις στις «ασπρόμαυρες» που κρατούσαν το προβάδισμα (27-29) στο 57'. Ο Δικέφαλος έμεινε με παίκτρια λιγότερη στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά δεν επηρεάστηκε. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Αναγέννηση ήταν να μειώσει με πέναλτι σε νεκρό χρόνο για το 28-29 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 5-7, 9-10, 12-13, 15-15 (ημχ), 16-18, 20-22, 23-23, 24-25, 26-28, 28-29

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι, Σκάρα 5, Νούλα 5, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 7, Σαΐντοβα 1, Τσερέπη, Σουρχάν 4, Προκοπίδου 1, Χοβτούν 3, Τσβετκόσκα 2, Παπακοσμά, Τριετίνα, Μάστακα.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Ζυγούρα 4, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 1, Γκόμες 1, Νταβέφσκα, Ζένελι, Μποριζόφσκα 4, Ριμπέιρο 1, Μπουράτο 7.

Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Κόκκινη: 20:45 Προκοπίδου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 9/10-6-7