ΧΑΝΤΜΠΟΛ

"Λύγισε" με…παίκτες λιγότερους

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην έδρα του Διομήδη με 23-28 για τη 16η αγωνιστική της Handball Premier και πλέον η κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μοιάζει σχεδόν απίθανη.

Δημήτρης Τσίτσης

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο τα αμυντικά λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πολλές δίλεπτες αποβολές και η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα του Διομήδη στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, που γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής του πρωταθληματος.

Ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα ήταν πολύ γρήγορος, με τις δυο ομάδες να βγάζουν πολλές αντεπιθέσεις και τη διαφορά να βρίσκεται στο γκολ. Ο ΠΑΟΚ, που κυνηγούσε το μεγαλύτερο διάστημα στο σκορ, πέρασε πρώτη φορά μπροστά με 6-5 στο 11′, ωστόσο ο Διομήδης απάντησε και διατήρησε μια διαφορά δυο τερμάτων μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 13-11.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισε σε 16-16 και στη συνέχεια σε 19-19. Ωστόσο, οι πάρα πολλές δίλεπτες αποβολές αποτέλεσαν μεγάλο πλήγμα για τους νταμπλούχους, καθώς κάθε φορά που έμεναν με παικτη λιγότερο, ο Διομήδης το εκμεταλλευόταν και σκόραρε.

Μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο τραυματισμός του Αλβανού στο 45ο λεπτό, που αποχώρησε από το παιχνίδι και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στα τελευταία λεπτά.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν κάποια γρήγορα γκολ στις αντεπιθέσεις και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω με τρία και τέσσερα γκολ διαφορά. Ο τερματοφύλακας του Διομήδη σταμάτησε αμέτρητες φορές τις επιθέσεις των παικτών του ΠΑΟΚ, ενώ στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Δικέφαλος υπέπεσε σε πολλές δίλεπτες με αποτέλεσμα να αγωνίζεται ακόμα και με τέσσερις παίκτες στο 54′!

Έτσι, μην μπορώντας να αντιδράσει σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ υπέστη την ήττα στο ντέρμπι με 23-28 και έμεινε αρκετά πίσω όσον αφορά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Μάλιστα ο Δικέφαλος, μετά τη σημερινή ήττα βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της Handball Premier, αφού ο Φίλιππος κέρδισε τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Τα πεντάλεπτα
: 3-2, 5-5, 9-6, 11-8, 12-10, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-16, 19-18, 22-20, 27-21, 28-23

Διομήδης (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Άντρεγιτς 3, Νικολίτσας, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 7, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-1/1.

Με 4 παίκτες ο ΠΑΟΚ!

Δίλεπτη και στον Πετρίδη για διαμαρτυρία! Απίστευτο! Και στον Κοκώνη δίλεπτη για τον ίδιο λόγο.

25-21 οι γηπεδούχοι με εύστοχο πέναλτι

Έχει τραυματιστεί ο Τσίλης και είναι ακόμα κάτω

Δίλεπτη στον Τσίλη και πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 52:31

24-21 με Κοκώνη ο ΠΑΟΚ

Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ στο 51′

24-20 ο Διομήδης. Για πρώτη φορά στα τέσσερα γκολ διαφορά το παιχνίδι. Δυσκολεύουν τα πράγματα για το Δικέφαλο.

Δίλεπτη στον Μεγαλοοικονόμου. Με παίκτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ στο 46′

Ο Λοϊζος σταματάει τον Τσίλη που βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει

Έξω ο Αλβανός με τράβηγμα στο 44′

Κοκώνης και 19-18! Ξανά στο γκολ η διαφορά

19-17 μειώνει ο ΠΑΟΚ στο 43′

19-16 μπροστά οι γηπεδούχοι. Ο ΠΑΟΚ πίσω με τρία γκολ διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού

Τάιμ άουτ που ζητά ο Νίκος Γεωργιάδης

18-16 ο Διομήδης

Κι άλλη δίλεπτη για τον ΠΑΟΚ. Με πέντε πάικτες ο Δικέφαλος

17-16 παίρνει το προβάδισμα ο Διομήδης στο 38:58

Απόκρουση Μπουκοβίνα, δοκάρι για τον ΠΑΟΚ και στην εξέλιξη δίλεπτη στον Αλέξη Αλβανό

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πίσω με δυο γκολ διαφορά. Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να έχει σταματήσει πολλές επιθεσεις των παικτών του ΠΑΟΚ. Γρήγορος ρυθμός και σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν.

Λήξη ημιχρόνου. 13-11 το σκορ

Πέναλτι για τον Αλβανό στο τλευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Εύστοχος ο Παλάσκας.13-11

Χαμένη επίθεση για το Δικέφαλο με τον Παλάσκα. Αποκρούει και πάλι ο Λοϊζος

13-10 ο Διομήδης και τάιμ άουτ που ζητάει για τον ΠΑΟΚ ο Νίκος Γεωργιάδης

Πατάει στα 6 μέτρα ο Νικολαϊδης και έτσι το γκολ του δεν μετράει.

Επιθετικό φάουλ των γηπεδούχων στο 25′. Κατοχή για τον ΠΑΟΚ

12-10 ο ΠΑΟΚ με Τσίλη. Ωραία προσποίηση του παίκτη του Δικεφάλου και εύστοχο σουτ

12-9 ο Διομήδης με Άντρεγιτς

Τα διαφημιστικά στο τάραφλεξ έχουν κάνει μεγάλη ζημιά. Γλίστρησε σε ένα από αυτά ο Κοκώνης με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και αυτός. Σηκώθηκε όμως και συνεχίζει

Τραυματισμός για τον Πετρίδη στο 21:16 και αποχωρεί ο αρχηγός του ΠΑΟΚ

Μειώνει ο Νικολαϊδης σε 11-9 στο 20′

Ο τερματοφύλακας του Διομήδη κάνει συνεχείς επεμβάσεις και ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να σκοράρει

Τάιμ άουτ ο Διομήδης

5-6 ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά με Νικολαϊδη. Τρομερές επεμβάσεις Μπουκοβίνα και γρήγορες αντεπιθέσεις έδωσαν τρια πολύ γρήγορα γκολ στο Δικέφαλο, που πλέον προηγείται

Και πάλι Τσίλης 5-5 ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ

Αιφνιδιασμός του Δικεφάλου με Τσίλη και 5-4.

Έξυπνο γκολ ο Αλβανός. Μειώνει σε 5-3 ο ΠΑΟΚ

Απίστευτη απόκρουση Μπουκοβίνα αλλά στην επόμενη επίθεση ο Διομήδης κάνει το 5-2. Αρκετές χαμένες επιθέσεις για τον ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Ο Νίκος Γεωργιάδης δήλωσε λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης πως ο Δικέφαλος προετοιμάστηκε κατάλληλα και εάν οι παίκτες του είναι συγκεντρωμένοι ο ΠΑΟΚ μπορεί να πάρει τη νίκη.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Παλάσκας, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκώνης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης, Αλβανός, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Τριανταφύλλου, Κεσίδης, Αραμπατζής.

Ο Δικέφαλος μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες επί των «Λύκων» μετά τις δύο νίκες στους περσινούς τελικούς των πλέι οφ, που του χάρισαν το νταμπλ και την νίκη του με 26-24 στον 1ο γύρο της Handball Premier στη Μίκρα.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει το Διομήδη εδώ και πέντε χρόνια σε αγώνες για την κανονική περίοδο. Συγκεκριμένα, η τελευταία επικράτηση του ΠΑΟΚ στην έδρα του Διομήδη έγινε στις 29 Ιανουαρίου 2011 για την 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Αυτό θα είναι το 33ο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων και στην προϊστορία υπάρχει σχεδόν απόλυτη ισορροπία, αφού ο Διομήδης έχει 14 νίκες, ο ΠΑΟΚ 13, ενώ 5 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Έφτασε τις 250 συμμετοχές ο αρχηγός!

Συνεχίζει να γράφει το κοντέρ για το Νικολαΐδη

Τις 250 συμμετοχές με την φανέλα του ΠΑΟΚ, έφτασε στο παιχνίδι κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, ο αρχηγός της ανδρικής ομάδας Χάντμπολ, Νίκος Νικολαΐδης.

Ο Νίκος Νικολαΐδης, σύμφωνα πάντα με την «Ασπρόμαυρη Βίβλο», συμπλήρωσε τις 250 συμμετοχές με τον Δικέφαλο στο στήθος, στο νικηφόρο αγώνα του ΠΑΟΚ κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-20.

Έτσι. ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πρώτη τετράδα συμμετοχών στην ιστορία του τμήματος Χάντμπολ ανδρών.

Πανηγύρισαν τη νίκη οι νέοι του ΠΑΟΚ

Επικράτησαν του Αλέξανδρου Αξιούπολης

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ οι Νέοι Χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Αλέξανδρου Αξιούπολης με 24-20.

Σ' ένα κλειστό παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην μεγαλύτερη διάρκεια του, οι παίκτες του Δικεφάλου ανέβασαν την απόδοσή τους, παίρνοντας σε κομβικό σημείο προβάδισμα τριών τερμάτων, 19-16.

Κάνοντας πολύ καλή διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Νέοι του ΠΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμα τους, κατακτώντας τη νίκη με 24-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-5, 5-7, 8-8, 9-8 (ημχ.), 10-11, 14-14, 16-15, 19-16, 21-18, 24-20

ΠΑΟΚ: Κοβάνης, Παπαγιαννίδης, Σεμλίκος Κ. 1, Τουρλής 2, Ήτζιος, Στανκίδης, Συμεωνίδης, Πανταζής, Πακτίτης, Κοντούλης 2, Δοντάς 1, Πατσές, Χατζηλίας 3, Χατζίδης 6, Δάιος, Μαρίνος 9.

Σεϊρεκίδης: «Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι για εμάς»

Οι σκέψεις του τεχνικού του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας

Πάρα πολύ κοντά στη συμμετοχή του στα playoffs βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά και τη νίκη που πέτυχε επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε:

«Για εμάς δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, ξέρουμε ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρά μέσα στο γήπεδο για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε.

Η Πυλαία ήταν εξαιρετική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς βρήκαμε τον ρυθμό μας, βρήκαμε τις άμυνες και τις επαφές. Πήγαμε καλά στο τρανζίσιον και την επίθεση, και ήμασταν περισσότερο αποτελεσματικοί απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο.

Από εδώ και πέρα συνεχίζουμε, έχουμε τρία δύσκολα παιχνίδια, ενώ έρχεται και το Final-4 του Κυπέλλου».