Έκανε το 2 στα 2!

Ο Παναθλητικός Συκεών αντέδρασε, όμως η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ διατήρησε ως το φινάλε το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 84-80.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ που επικράτησε στο PAOK Sports Arena του Παναθλητικού με 84-80.

Κορυφαίες για τον ΠΑΟΚ η Λιούις και η Κωτούλα με 18, με τις Μαγαλιού, Λύμουρα και Ταρπάγκου να δίνουν επίσης σημαντικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε ακόμη και με +16 (44-28) ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενες άρχισαν να δείχνουν σημάδια αντίδρασης στην επανάληψη, όταν στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσαν σε 50-48, με τον ΠΑΟΚ όμως να κλείνει την περίοδο στο +4 (65-61).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, αφού ο Παναθλητικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 69-69 στο 36′.

Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού όμως δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και με σερί σε κρίσιμα σημεία (74-69, 77-71, 81-75) διατήρησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους και έφτασαν στη νίκη με 84-80.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετωπίζει στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό των πολλών προβλημάτων και έχει την ευκαιρία να διευρύνει και άλλο το νικηφόρο σερί του.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 18, Λύμουρα 7 (5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Μαγαλιού 16, Ταρπάγκου 12 (4 ριμπάουντ), Τράντα 6, Λιούις 18 (5 ριμπάουντ), Κουλουμπή, Κριμίλη, Καρακούλα, Αλμπάνεζ 7 (5 ριμπάουντ)

Παναθλητικός (Ατακτίδης): Χριστιανίδου 17, Γράψα, Κιλαζίδου 7, Κυρατζή 8, Σύρρα 3, Χέρμπεν 14, Μπάνκστον 16, Γκλεζάκη, Κατωπόδη, Ρις 15

29-20 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου

26-15 στο +11 ο Δικέφαλος στη λήξη της 1ης περιόδου.

22-15 σταθερό προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ

17-12 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου

10-6 μπροστά ο ΠΑΟΚ στο 6′

4-4 ισόπαλες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα

2-0 μπροστά ο ΠΑΟΚ

1ο δεκάλεπτο:

*Για τον ΠΑΟΚ απουσιάζει η Μάλαρντ η οποία είχε υποστεί θλάση στο ματς κυπέλλου, πριν από δύο εβδομάδες.

*Από νίκη προέρχεται και ο Παναθλητικός, ο οποίος κέρδισε στην πρεμιέρα στις Συκιές τον Ολυμπιακό Βόλου με 57-54.

*Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα επί του Πρωτέα Βούλας θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να κάνει το 2 στα 2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.