ΑΣ

Ισοπεδωτικές!

Επιβλητική νίκη του ΠΑΟΚ με ρεσιτάλ τριπόντων και τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων

Published

on

Απόλυτα κυρίαρχη από την αρχή έως το φινάλε της αναμέτρησης της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 95-51 της Νίκης Λευκάδας.

Με Καρλάφτη και Μάντεν να είναι τα πρώτα… βιολιά επιθετικά και τις Ακλ και Μάγιο να ακολουθούν ο ΠΑΟΚ δε δυσκολεύτηκε να πάρει από το ξεκίνημα του αγώνα διψήφια φορά (10-0 στο 2′), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον Δικέφαλο μπροστά με 26-13.

Καρλάφτη, Ακλ, Μάγιο, Λέξα «πυροβολούσαν» έξω από τη γραμμή των 6,75 για το σύνολο του Μασλαρινού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Λευκάδας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό και την ευστοχία των «ασπρόμαυρων» που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα +29 (53-24), με τον ΠΑΟΚ να έχει στο πρώτο μέρος 9/16 τρίποντα.

Το… ρεσιτάλ τριπόντων και ευστοχίας για τον Δικέφαλο συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τέσσερις πλέον «ασπρόμαυρες» να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων η διαφορά «εκτοξεύθηκε» (79-36).

Η έκταση του σκορ έδωσε τη δυνατότητα στον Β. Μασλαρινό να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στην τελευταία περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να σφραγίζει την άνετη του επικράτηση με 95-51

Ο ΠΑΟΚ μετά από 5 αγώνες, μετράει 3 νίκες και 2 ήττες. Την Κυριακή αντιμετωπίζει στην Αθήνα τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-24, 79-36, 95-51

ΠΑΟΚ (Β. Μασλαρινός): Ακλ 10 (2), Μάγιο 21 (2), Κιλαζίδου, Σύρρα, Στεφανάκη 3 (1), Τόλη Εβ. 5 (1), Τόλη Κ., Λέξα 9 (1), Καρλάφτη 21 (6), Κεσίδου, Τσαβόνι 10 (1), Μάντεν 16 (14 ριμπάουντ)