ΑΣ

Να το «καθαρίσει» για να μείνει ψηλά

Εντός έδρας μάχη σήμερα για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Στις 14:00 στο PAOK Sports Arena η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ υποδέχεται την Ελευθερία Μοσχάτου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1.

Ο Δικέφαλος, μετά το σημαντικής βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας «διπλό» κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας, θέλει να συνεχίσει τις υψηλές «πτήσεις» έχοντας ως στόχο τον τερματισμό του στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ο οποίος θα τον οδηγήσει στα πλέι-οφ.

Απέναντι του, η Ελευθερία Μοσχάτου, μία ομάδα η οποία έχει αμφίδρομη πορεία με αυτή του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ. Στις πρώτες πέντε αγωνιστικές έχει γνωρίσει ισάριθμες ήττες και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

«Προερχόμενες από μία κακή εμφάνιση απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, μόνος στόχος για το παιχνίδι κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου είναι η καλύτερη παρουσία στο γήπεδο και φυσικά η νίκη. Με την επίτευξη αυτή, θα είμαστε ακόμα πιο κοντά στον στόχο της ομάδας, ο οποίος είναι η τετράδα» δήλωσε για την αναμέτρηση η Αθηνά Λέξα.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά με εικόνα και ήχο μέσα από το κανάλι του ΑΣ ΠΑΟΚ στο YouTube (AC PAOK TV).

Το σχετικό link θα βρείτε και στη σελίδα του PAOK24 λίγα λεπτά πριν από την έναρξη του παιχνιδιού.

Κέρδισε έως 1.000.000€ (εγγυημένα* 220.000€) σε έναν από τους μεγαλύτερους Cash διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ! (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

ΑΣ

Στο χέρι του!

Παλικαρίσια νίκη του ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου και φουλ για πλέι-οφ

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ που στην προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας επιβλήθηκε με 8-7 του Πανιώνιου με «χρυσό» γκολ του Ράντονιτς.

Ο Δικέφαλος, με κορυφαίους τους Σιορδίλη, Παπάκο, Σγουρίδη, ανέβηκε στους 17 βαθμούς και ευελπιστεί σε ήττα του Παλαιού Φαλήρου από τη Βουλιαγμένη στις 19:00 για να μείνει μόνος του στην 6η θέση.

Ο Γιαννόπουλος έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (1-0), όμως στη συνέχεια τα δοκάρια κόστισαν, την ώρα που ο Πανιώνιος ήταν αποτελεσματικός και προσπέρασε (1-2).

Με τις επεμβάσεις του Σιορδίλη και δύο γκολ του Παπάκου και ένα του Σγουρίδη ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο (4-2) με τους φιλοξενούμενους αργότερα να μειώνουν (4-3), με το σκορ να μην αλλάζει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι ασπρόμαυροι πήραν το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των δύο γκολ στην τρίτη περίοδο. Ο Παπάκος έκανε το 5-3, ο Πανιώνιος μείωσε ξανά στο γκολ (5-4), αλλά ο Ραντόγεβιτς με πέναλτι ανέβασε ξανά τη διαφορά (6-4) κρατώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία του ως το φινάλε του οκταλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ έχασε τον «αέρα» τριών γκολ που απέκτησε με τον Σγουρίδη (7-4) αφού ο Πανιώνιος έφτασε στην ισοφάριση (7-7). Σε ένα κρίσιμο σημείο ο Ράντονιτς ξεμπλόκαρε τον Δικέφαλο (8-7). Δραματικό σε εξέλιξη το τελευταίο λεπτό με τους ασπρόμαυρους να αντέχουν και να παίρνουν τη νίκη!

Ο ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Υδραϊκό (Κυριακή 13:30), ενώ ο Πανιώνιος το Σάββατο παίζει με τον ΑΝΟ Γλυφάδας (17:00). Το Παλαιό Φάληρο αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 2-1, 2-3

ΑΣ

Αφεντικό!

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ «πάτησε» τον ΠΑΣ Γιάννινα και βλέπει τετράδα – Double double από τις εντυπωσιακές Μάγιο, Μάντεν

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδο του στα φετινά πλέι-οφ πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στο PAOK Sports Arena του ΠΑΣ Γιάννινα (76-60) για την 10η αγωνιστική της Α1 και παρέμεινε στην 4η θέση ανεβαίνοντας στους 14 βαθμούς (6-2).

Με τις Μάγιο, Μάντεν να δίνουν επιθετικά τον ρυθμό ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος και την άμυνα του, κατάφερε να πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (22-12).

Στο ίδιο μοτίβο και με τις ίδιες πρωταγωνίστριες ο Δικέφαλος και στο δεύτερο δεκάλεπτο δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και να πάει μπροστά στα αποδυτήρια με 41-28.

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με την Ακλ να γίνεται και αυτή διψήφια σε πόντους και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα παραμένοντας μπροστά με 58-45.

Κυρίαρχες και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Β. Μασλαρινού, με τον Έλληνα τεχνικό όπως συνηθίζει να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, και τον Δικέφαλο να φτάνει στην άνετη νίκη με 76-60.

Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενηθεί από τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου την Κυριακή στις 15:00.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-28, 58-45, 76-60.

ΠΑΟΚ (Β. Μασλαρινός) : Ακλ 10 (2), Μάγιο 27 (3) (13 ριμπάουντ), Κιλαζίδου 4, Σύρρα, Κεσίδου, Τόλη Ε. 2, Τόλη Κ., Λέξα 3, Καρλάφτη 10 (3), Γρηγορίου, Τσαβόνι 2, Μάντεν 18 (15 ριμπάουντ)

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τη σημαντική αναμέτρηση της ομάδας πόλο

Για την προτελευταία αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών ο ΠΑΟΚ (8η θέση – 14 βαθμοί) υποδέχεται τον Πανιώνιο (7η θέση – 15 βαθμοί) σε μία κρίσιμη μάχη με φόντο την είσοδο στην πρώτη εξάδα.

1ο οκτάλεπτο: 1-2, 2ο οκτάλεπτο: 4-3, 3ο οκτάλεπτο: 6-4, Τελικό: 8-7