Αφεντικό!

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ «πάτησε» τον ΠΑΣ Γιάννινα και βλέπει τετράδα – Double double από τις εντυπωσιακές Μάγιο, Μάντεν

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδο του στα φετινά πλέι-οφ πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στο PAOK Sports Arena του ΠΑΣ Γιάννινα (76-60) για την 10η αγωνιστική της Α1 και παρέμεινε στην 4η θέση ανεβαίνοντας στους 14 βαθμούς (6-2).

Με τις Μάγιο, Μάντεν να δίνουν επιθετικά τον ρυθμό ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος και την άμυνα του, κατάφερε να πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (22-12).

Στο ίδιο μοτίβο και με τις ίδιες πρωταγωνίστριες ο Δικέφαλος και στο δεύτερο δεκάλεπτο δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά και να πάει μπροστά στα αποδυτήρια με 41-28.

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με την Ακλ να γίνεται και αυτή διψήφια σε πόντους και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα παραμένοντας μπροστά με 58-45.

Κυρίαρχες και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Β. Μασλαρινού, με τον Έλληνα τεχνικό όπως συνηθίζει να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, και τον Δικέφαλο να φτάνει στην άνετη νίκη με 76-60.

Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενηθεί από τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου την Κυριακή στις 15:00.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-28, 58-45, 76-60.

ΠΑΟΚ (Β. Μασλαρινός) : Ακλ 10 (2), Μάγιο 27 (3) (13 ριμπάουντ), Κιλαζίδου 4, Σύρρα, Κεσίδου, Τόλη Ε. 2, Τόλη Κ., Λέξα 3, Καρλάφτη 10 (3), Γρηγορίου, Τσαβόνι 2, Μάντεν 18 (15 ριμπάουντ)