Με άδεια χέρια στο ντέρμπι

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα

Στο -5 από την κορυφή μένει η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ μετά την ήττα με 3-1 από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε στο πρώτο σετ να βρίσκεται στο… κυνήγι του σκορ μιας και οι γηπεδούχες πήραν μια διαφορά που έφτασε και σε διψήφια τιμή για να φτάσουν τελικά στο 25-17 και στο 1-0.

Με λύσεις από Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, οι «ασπρόμαυρες» βελτίωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 11-14. Τα λάθη των γηπεδούχων έδιναν την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να μένει μπροστά (16-21), και να φτάσει με τις Φιντόν, Μερτέκη στο 18-25 και στην ισοφάριση 1-1.

Παρόμοια με το πρώτο σετ η εξέλιξη του τρίτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι τα μισά του σετ, μέχρι το σημείο που ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις για να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, τον Δικέφαλο να μην μπορεί να επιστρέψει και τις γηπεδούχες με 25-20 να παίρνουν και πάλι «κεφάλι» 2-1 στα σετ.

Καταιγιστικό ξεκίνημα ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ με Κογιάρ, Πολυνοπούλου, Μερτέκη να δίνουν «αέρα» (1-6), αλλά τον Δικέφαλο να χάνει το προβάδισμα μετά τα σερβίς των γηπεδούχων με την Κρος (12-10). Ξανά μπροστά οι «ασπρόμαυρες» (14-16), με τις ανατροπές να συνεχίζονται (18-17, 19-20). Νέο σερί των «πράσινων» (23-20) και «απάντηση» των κυπελλούχων (23-22) με άσο της Κυπαρίσση. Με Κρος στο ματς μπολ ο Παναθηναϊκός (24-22), η Μερτέκη μείωσε (24-23), όμως με 25-23 η Χαντάβα έριξε τον επίλογο για το 3-1.

Την Τρίτη ακολουθεί για τον ΠΑΟΚ η ρεβάνς για τη φάση των 16 του CEV Cup με την Άλμπα Μπλαζ στην Ρουμανία, εκεί όπου ο Δικέφαλος θέλει νίκη με 0-3 ή 1-3 για να στείλει το ματς σε χρυσό σετ, εάν θέλει να συνεχιστεί το ευρωπαϊκό του ταξίδι τη φετινή σεζόν.

Τα σετ: 25-17, 18-25, 25-20, 25-23