Τζάμπα…

Τα έδωσε όλα ο ΠΑΟΚ, αλλά προδόθηκε από την αστοχία του και τα… σπόρια που πήγαν ξανά στον ΟΣΦΠ

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ έπαιξε για μια ακόμα φορά στα ίσια τον Ολυμπιακό, όμως ηττήθηκε με 60-61 στο νοκ άουτ προημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, χάνοντας την ευκαιρία να προκριθεί στο Final-4 του θεσμού.

Με Στάνλει, Μακιτάλο και παρά το 0/5 της Χόλιβει, ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (13-14).

Με τη Στάνλει να συνεχίζει να δίνει λύσεις και τις φιλοξενούμενες να μένουν για αρκετά λεπτά χωρίς καλάθι, ο Δικέφαλος ανέβασε τη διαφορά (19-14). Ο Ολυμπιακός πλησίασε με Βίτολα, Σταμολάμπρου (22-20), με τις «ασπρόμαυρες» να πηγαίνουν ξανά στο +5 (25-20), με την ψαλίδα να κλείνει ξανά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ μπροστά (26-24).

Μονομαχία Χόλιβει εναντίον Σταμολάμπρου θύμιζε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα στο ξεκίνημα με +4 το οποίο όμως έχασε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο διάστημα και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει μπροστά λίγο πριν το φινάλε με +3 με τρίποντο της Νικολοπούλου (41-44). Τεχνική ποινή… εφεύρεση από τους διαιτητές στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ενώ το σκορ ήταν 34-30.

Οι φιλοξενούμενες ήταν εύστοχες στα μακρινά σουτ που επιχείρησαν και προηγήθηκαν με +4, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις με τις Χόλιβει, Στάνλει, Παυλοπούλου για να μένει κοντά στο σκορ, με την πρώτη μάλιστα να χάνει και εξ επαφής καλάθια και τη δεύτερη να αστοχεί σε δύο βολές. Οι «ερυθρόλευκες» έμεναν μπροστά με τον Δικέφαλο να ακολουθεί (56-58 στο 39′).

Σε αμφισβητούμενη φάση 1 λεπτό πριν το φινάλε οι διαιτητές έδωσαν τη μπάλα υπέρ του Ολυμπιακού, όταν αυτή κατέληξε έξω.

Αβίαστο λάθος του ΠΑΟΚ 35” πριν τη λήξη με μπρος πίσω. Η Τόλφρι έκανε 27” πριν το φινάλε το 56-60, με την Παυλοπούλου να μειώνει ξανά 58-60 στα 23”. Η κλεψύδρα άδειαζε καθώς ο Δικέφαλος έπρεπε να ξοδέψει όλα τα φάουλ του για να στείλει στις βολές τον Ολυμπιακό, με την Σταμολάμπρου να κάνει το 58-61. Στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ είχε την επίθεση η Παυλοπούλου επιχείρησε τρίποντο, η προσπάθεια της αλλοιώθηκε με τη μπάλα να φτάνει στη Κινόνες που στην εκπνοή έκανε το 60-61 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-24, 34-30, 60-61.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάνλεϊ 14, Χαιριστανίδου 3, Mακιτάλο 7, Παυλοπούλου 16(1), Κατσαμούρη, Κιλαζίδου 2, Κινόνες 9.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 8, Τόλφρι 7(1), Σταμολάμπρου 18, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Νικολοπούλου 13(3), Φουράκη, Δίελα 2, Βίτολα 4, Χάμπλιν 7.