Αυτοκτόνησε και παρέδωσε τα σκήπτρα

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ, έμεινε εκτός συνέχειας στο κύπελλο από τους 16

Την ήττα – αποκλεισμό από την ΑΕΚ με 3-2 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ εκτός έδρας αναμέτρηση για τη φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση προηγήθηκε με 2-0, ο Δικέφαλος του Βορρά έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ και άγγιξε την απόλυτη ανατροπή όταν προηγήθηκε με 7-12, αλλά εκεί επέτρεψε στις γηπεδούχες να επιστρέψουν και με 18-16 να πάρουν το πέμπτο σετ και την πρόκριση, με τις «ασπρόμαυρες» να μην μπορούν να υπερασπιστούν τον τίτλο που κέρδισαν πέρσι.

Με άσο της Καλαντάτζε και μπλοκ της Λι Ντα Γιονγκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-17 στο πρώτο σετ, αλλά προσωρινά καθώς η ΑΕΚ με σερί ανέτρεψε την κατάσταση (18-17) και (21-19) με την Ηλιοπούλου να περνάει αντί της Κορεάτισσας. Η Ένωση προηγήθηκε και με +3 (23-20), με τις «ασπρόμαυρες» όμως να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν (23-23). Οι γηπεδούχες με επίθεση της Βάντερ και άσο της Βεργίδου έκαναν το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Με Ηλιοπούλου αντί Λι Ντα Γιονγκ και την Κλέπκου αργότερα αντί της Μερτέκη στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ όμως να παίρνει προβάδισμα (15-11) πιέζοντας με τα σερβίς της Βεργίδου. Με Κλέπκου, Καλαντάτζε οι «ασπρόμαυρες» επέστρεψαν ισοφαρίζοντας (16-16). Απόλυτη ισορροπία έως το 22, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο σετ μπολ (24-22), την Καλαντάτζε να μειώνει (24-23), αλλά ένα άουτ σερβίς να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων για το 25-23 και το 2-0.

Με Κλέπκου, Ηλιοπούλου και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο ΠΑΟΚ που κατάφερε να κυριαρχήσει και να πάρει από νωρίς διαφορά (8-12, 9-16). Παρά την αντίδραση της ΑΕΚ (12-16) οι «ασπρόμαυρες» με άσο της Κλέπκου πήραν ξανά… μαξιλαράκι ασφαλείας (12-19). Και πάλι οι γηπεδούχες πλησίασαν (18-21), όμως με τις Κογιάρ, Φιντόν να «καθαρίζουν» ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε έστω και αγχωτικά στο 21-25 μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Με τον διακόπτη να φαίνεται ότι έχει γυρίσει, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε (2-9, 7-14) στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχες πίεσαν και έριξαν τη διαφορά (13-17), αλλά εκεί οι παίκτριες του Φενόλιο με Κλέπκου, Κογιάρ πάτησαν γκάζι και πήραν διψήφιο προβάδισμα (13-23) για να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στο ματς με το 16-25 και το 2-2 στα σετ.

Ιδανικό ξεκίνημα και στο τάι μπρέικ για τον ΠΑΟΚ που μπήκε μπροστά με (2-5) και με (4-8) στην αλλαγή των τερέν. Με την Κλέπκου να συνεχίζει να δίνει λύσεις, ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε και άλλο τη διαφορά (7-12), αλλά αντί να «καθαρίσει» το παιχνίδι, το έκανε θρίλερ, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή (14-13) και τελικά την πρόκριση να κρίνεται στην… παράταση (14-14). Μετά από αλλεπάλληλες ισοπαλίες οι γηπεδούχες στάθηκαν πιο αποτελεσματικές και με 18-16 έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 3-2 σετ.

«Στροφή» στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ με το σύνολο του Φενόλιο να φιλοξενείται το Σάββατο στις 20:00 από τις Αμαζόνες για την 18η αγωνιστική.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 4 (3/18 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 33% άριστες), Λίντσεϊ 129(15/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Βεργίδου 6 (0/5 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερέλ 20 (19/64 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπράουν 16 (11/22 επ., 5 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Παππά, Τσοχατζή, Καββαδία 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ)

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (3/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 22% υπ. – 11% άριστες), Φιντόν 25 (18/51 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 67% υπ.-48% άριστες), Κογιάρ 24 (20/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντ. 1 (1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ. – 41% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες).