ΑΣ

ΠΑΟΚ: Νέο φιλικό με θετικό πρόσημο

Νέο “τεστ” για τα κορίτσια του “Δικεφάλου”

PAOK24

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ έδωσε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, κερδίζοντας αυτή τη φορά τη Νίκη Λευκάδας με 71-64.

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο ΑΣ ΠΑΟΚ:

Νέα φιλική νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στο PAOK Sports Arena της Νίκης Λευκάδας με 71-64.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Jett-Wilson, Κολλάτου, Καρλάφτη, Rettstatt και Williams.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ. Ο Δικέφαλος πήρε σημαντικές βοήθειες επιθετικά από τις δύο Αμερικανίδες, Williams και Rettstatt, οι οποίες βοήθησαν στο να μπει η μπάλα πιο εύκολα στην ρακέτα. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο ισόπαλο, 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ «έσφιξε» την άμυνα του, ενώ παράλληλα πήρε σωστές αποφάσεις στην επίθεση. Αυτά τα δύο στοιχεία ήταν το αποτέλεσμα αύξησης της διαφοράς, η οποία πήρε διψήφια τιμή. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 37-29.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του Δικεφάλου συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, αυξάνοντας όλο και περισσότερο την διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικές βοήθειες και από την περιφέρεια, με την Καρλάφτη να δίνει πόντους με μακρινά σουτ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 59-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άγγελος Αγγελίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα ασφαλείας, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 71-64, κάνοντας το 2Χ2 στις πρώτες φιλικές του αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-29, 59-46, 71-64

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Williams 22, Rettstatt 17(1), Jett-Wilson 5, Κολλάτου 6, Κατσαμούρη 4, Κιλαζίδου 2, Καρλάφτη 12(2), Θεοδώρου 3(1), Κιολεόγλου, Στεφανάκη, Κουκουναρίδου, Μινοβγίδου.

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Δράμα (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τη δεύτερη μάχη του Δικεφάλου στο πρωτάθλημα

Δεύτερη αγωνιστική της Handball Premier των ανδρών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί στη Μίκρα τη Δράμα.

Ο Δικέφαλος στην πρεμιέρα κέρδισε τον Δούκα με 31-27, ενώ οι Δραμινοί επικράτησαν των Βριλησσίων με 28-27.

Πελεκίδης: «Έτοιμοι στα σημαντικά ματς»

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ για την ήττα από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας!

Την προσδοκία του πως ο ΠΑΟΚ θα είναι έτοιμος στα σημαντικά παιχνίδια, εξέφρασε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, σχολιάζοντας την φιλική ήττα από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

«Εμείς λειτουργήσαμε με τον ίδιο τρόπο, όπως σε όλα τα φιλικά, κάνοντας το απαιτούμενο ροτέισον, για να μπορεί η ομάδα να είναι φρέσκια σε όλη την διάρκεια. Είχαμε μία συνθήκη με 15 δίλεπτα, πράγμα που σημαίνει πως παίξαμε ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτρια λιγότερη, αυτό είναι κάτι που αλλάζει τις ισορροπίες του αγώνα. Παρόλα αυτά είχαμε κακές αντιδράσεις στο τρανζίσιον, είτε από γκολ δικό μας, είτε από χαμένες μπάλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε πολλά γκολ στον ενδιάμεσο. Θα πρέπει να αυξήσουμε το κομμάτι των επαφών στην άμυνα, γιατί από κει ξεκινούν όλα. Όταν έχει επαφή στην άμυνα, αυτομάτως αλλάζει ο ρυθμός και η ένταση. Παίξαμε ένα πολύ καλό φιλικό, είδαμε κάποια πράγματα και αδυναμίες τις οποίες έχουμε. Για εμάς τα σημαντικά παιχνίδια είναι αυτά της Ευρώπης σε πρώτη φάση, στα οποία πιστεύω πως η ομάδα θα είναι έτοιμη στο 100%. Την άλλη εβδομάδα ξεκινάμε τις υποχρεώσεις μας στο πρωτάθλημα, και θέλουμε να συνοδέψουμε την πρεμιέρα με μία νίκη και μία καλή εμφάνιση» τόνισε χαρακτηριστικά ο τεχνικός του ΠΑΟΚ!

ΑΣ

Ήττα στις λεπτομέρειες!

Δεν τα κατάφεραν οι Νταμπλούχες στο φιλικό με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας!

Την ήττα με 32-29, γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ σε φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

"Ο Δικέφαλος, ο οποίος αντιμετωπίζει όλα τα φιλικά με την ίδια νοοτροπία, η οποία είναι η δημιουργία χρήσιμων συμπερασμάτων ενόψει των επίσημων αναμετρήσεων, αγωνίστηκε σ' ένα δυνατό φιλικό.

Σε μία αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό, όμορφες φάσεις, οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες, προσφέροντας ικανοποιητικό θέαμα.

Ο ΠΑΟΚ mαteco, ο οποίος αγωνίστηκε δίχως την Elaine Gomes, την Βραζιλιάνα πίβοτ, για μεγάλο διάστημα, προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό, παίρνοντας βοήθειες απ' όλες τις θέσεις.

Η διαφορά δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο, με τις δύο ομάδες να εκμεταλλεύονται η κάθε μία τις δικές τους καλές στιγμές.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΕΣΧ μπροστά με 15-14, ενώ το τελικό 32-29 δεν έδωσε τη νίκη στις «Νταμπλούχες».

Φυσικά, όταν μιλάμε για φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας μικρή σημασία έχει το τελικό αποτέλεσμα, αφού στόχος είναι η δημιουργία χρήσιμων συμπερασμάτων ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων" ανέφερε σχετικά ο Ερασιτέχνης ΠΑΟΚ στην επίσημη ιστοσελίδα του.