Παρουσία Αμοιρίδη η προπόνηση του ΠΑΟΚ

Δίπλα στις «ασπρόμαυρες» ο διοικητικός υπεύθυνος της γυναικείας ομάδας βόλεϊ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Υπό το βλέμμα του Διοικητικού Υπεύθυνου του τμήματος Βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, κ. Κωνσταντίνου Αμοιρίδη, πραγματοποιήθηκε η τελευταία προπόνηση της εβδομάδας.

Ο κ. Κωνσταντίνος Αμοιρίδης παρακολούθησε ολόκληρη την προπόνηση στο PAOK Sports Arena, ενώ είχε την ευκαιρία να συζητήσει σχετικά με την πορεία της προετοιμασίας της ομάδας.

Οι ρυθμοί πλέον έχουν ανέβει κατά πολύ, καθώς πλησιάζουν και τα πρώτα φιλικά, στα οποία ο Φενόλιο θα βγάλει τα πρώτα συμπεράσματα.

Ο Ιταλός τεχνικός δουλεύει με όλες τις παίκτριες του ρόστερ, οι οποίες ανεβάζουν «στροφές» προπόνηση με τη προπόνηση.

ΑΣ

Με το μυαλό στην κούπα

Πελεκίδης, Ζυγούρα, Αμβροσιάδου για τη νίκη του ΠΑΟΚ και την πρόκληση που ακολουθεί

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του Καματερού με 31-11 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Ηγουμενίτσα με στόχο φυσικά την κατάκτηση του κυπέλλου.

Δημήτρης Πελεκίδης, Αγνή Ζυγούρα και Βάγια Αμβροσιάδου μίλησαν για το παιχνίδι απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα, αλλά και την πρόκληση που ακολουθεί.

Δημήτρης Πελεκίδης:

«Είχαμε ένα νωθρό ξεκίνημα όσον αφορά την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, γιατί φτάναμε στα έξι μέτρα αλλά είχαμε στο τελείωμα 50%, κάτι το οποίο διορθώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο σοβαρά, βάλαμε την μπάλα μέσα, στην άμυνα ήμασταν άψογοι. Προετοιμαζόμαστε για το Final-4 του Κυπέλλου, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του κυπέλλου. Η ομάδα ενισχύθηκε με δύο αθλήτριες οι οποίες θα βοηθήσουν την ομάδα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Την Ζυγούρα την γνωρίζουμε όλοι μας από την πρώτη θητεία, έχει ενταχθεί σε μεγάλο ποσοστό, όπως και η Νταμπέφσκα, διότι και εκείνη έπαιζε κανονικά με την Λοκομοτίβα, είναι έτοιμες στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

Αγνή Ζυγούρα:

«Όλα ήταν όπως ακριβώς τα άφησα. Πάντα ο ΠΑΟΚ προπονείται και παίζει σε υψηλούς ρυθμούς, στοχεύει στο νταμπλ. Μου αρέσουν τα δύσκολα παιχνίδια, τα μεγάλα τα οποία έρχονται, θέλω να ζήσουμε στιγμές όπως τα προηγούμενη χρόνια και ανυπομονώ να έρθει το επόμενο Σαββατοκύριακο».

Βάγια Αμβροσιάδου:

«Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όσον αφορά την επίθεση μας, δεν είχαμε καθόλου αποτελεσματικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο το βελτιώσαμε, έχοντας πολύ καλή άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Κρατάμε αυτό και την βελτίωση της επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Συνεχίζουμε την επόμενη εβδομάδα για το Κύπελλο».

ΑΣ

Χατζηθεοδώρου: «Μπράβο στους παίκτες μου, ξεχείλιζαν από πάθος»

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση του ΠΑΟΚ

Εμφατική νίκη της ανδρικής ομάδας πόλο του ΠΑΟΚ επί του Εθνικού με 13-7 με τον Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να μένει απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός είπε:

«Ήταν ένα must win παιχνίδι. Προερχόμασταν από πέντε ματς στα οποία είχαμε τέσσερις ήττες και μία μόνο νίκη. Χρειαζόμασταν αυτό το τρίποντο, κυρίως για λόγους ψυχολογίας, ώστε να αλλάξει η διάθεση των παιδιών. Προετοιμαστήκαμε τόσο πνευματικά, όσο και σωματικά γι' αυτό το παιχνίδι. Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί πραγματικά ξεχείλιζαν από πάθος, παλεύοντας μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, απέναντι σ' έναν ιστορικό αντίπαλο ο οποίος παίζει την άλλη εβδομάδα στο Final-4 του Κυπέλλου. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, η διαφορά δεν θα πρέπει να ξεγελάει τον κόσμο. Ήμασταν ένα κλικ καλύτεροι σήμερα και πήραμε δίκαια τη νίκη».

Από την πλευρά του ο παίκτης του ΠΑΟΚ, Νίκος Τσολακούδης σχολίασε:

«Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου, έδωσαν όλοι το 100% τους. Δουλέψαμε όλες αυτές τις μέρες γι' αυτό το παιχνίδι, το οποίο ήταν πολύ σημαντικό. Θέλουμε να πλασαριστούμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά για τα πλέι-οφ στη συνέχεια. Θεωρώ ότι δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό και βλέπουμε το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία».

ΑΣ

Πάλεψαν για την ανατροπή

Ήττα για την Κ21 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Final-4 της ΕΠΕΣΘ

Την ήττα με 1-3 σετ στην πρεμιέρα του Final-4 της ΕΠΕΣΘ γνώρισε η Κ21 του ΠΑΟΚ από το Νέο ΓΣ Ηρακλή στο γήπεδο της Μίκρας.

Ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί και την απουσία του αρχηγού, Μανώλη Λιάμπα, ο οποίος υπέστη τραυματισμό πριν το Final-4.

Οι «ασπρόμαυροι» έμειναν πίσω στο σκορ με 0-2 σετ (14-25 και 20-25).

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, πιέζοντας την υποδοχή των παικτών του Νέου Ηρακλή, και έτσι με 25-22 επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο τερέν, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ. Το σετ ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τους παίκτες του Μπαμπαλιούτα να παλεύουν μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3, μετά το 22-25 του τέταρτου σετ.