Πάρτι ΠΑΟΚ στο Γεντί Κουλέ

Ασπρόμαυρη απόδραση με εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και τις Ουίλσον, Ουίλιαμς με double – double

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε με 57-79 στις Συκιές του Παναθλητικού για την 5η αγωνιστική της Α1.

Ο Δικέφαλος συνεχίζει το καλό μομέντουμ στο οποίο βρίσκεται και ανέβηκε πλέον στο 4-1, την ώρα που η ομάδα των Συκεών στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία δεν έχει ακόμα καταφέρει να πανηγυρίσει κάποια νίκη.

Με double double ολοκλήρωσαν το παιχνίδι Ουίλσον και Ουίλιαμς που είχαν για άξιες συμπαραστάτριες τις Καρλάφτη, Θεοδώρου και Κολλάτου.

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ουίλσον και παρά τις χαμένες βολές ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 12-17.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Δικέφαλο να είναι μπροστά με την Ουίλιαμς (23-28 στο 15′), αλλά τις γηπεδούχες να προσπερνούν και να πηγαίνουν μπροστά στα αποδυτήρια (33-32).

Στην… κόψη του ξυραφιού η εξέλιξη και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω με 42-35, αλλά να αντιδράει και με τις Ουίλσον, Κολλάτου, Ουίλιμας να περνάει μπροστά 42-45. Από εκεί και πέρα οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν διαρκής, με τις γηπεδούχες τελικά να προηγούνται με 52-50 στο φινάλε της περιόδου.

Ο Δικέφαλος έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί (0-17) στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς από το 54-50 που βρίσκονταν πίσω, βρέθηκε εκείνος σε ρόλο οδηγού και μάλιστα για τα καλά (54-67) με Θεοδώρου, Καρλάφτη, Ουίλσον. Ασταμάτητα τα κορίτσια του Αγγελίδη μετέτρεψαν σε θρίαμβο τη νίκη τους (57-79).

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής (13/11) στις 13:00 με αντίπαλο τον Εύνικο για την 6η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-32, 42-45, 57-79

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης) : Κιλαζίδου 3 (1), Κιολέγλου, Θεοδώρου 10 (1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Ουίλιαμς 12 (13 ριμπάουντ), Ουίλσον 29 (4) (12 ριμπάουντ), Καρλάφτη 16 (2), Κολλάτου 7 (1).