«Στράβωσε» και αποκλείστηκε

Ο ΠΑΟΚ αποδιοργανώθηκε μετά την απώλεια του δεύτερου σετ και έμεινε εκτός συνέχειας του League Cup

Την ήττα με 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» στην ρεβάνς του προημιτελικού του League Cup Νίκος Σαμαράς, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να μείνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης μετά και την ήττα με 3-2 σετ στην Αθήνα.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο ματς, αλλά η απώλεια του δεύτερου σετ φάνηκε να παίζει σημαντικό ρόλο στη ψυχολογία των παικτών του Μιλενκόσκι που δεν εκμεταλλεύτηκαν τη δυναμική της έδρας τους για να φτάσουν στην ανατροπή και γνώρισαν την τρίτη ήττα στη σεζόν από τους «πράσινους» που θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στα ημιτελικά σε διπλές αναμετρήσεις.

Από μπλοκ και σερβίς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-10 στο πρώτο σετ. Αντίδραση ΠΑΟΚ με Γιόρνα, Ντεν Ντρις για το 10-12 και με άσο του Ουόλς 14-15. Με τον ίδιο τρόπο ο Ντεν Ντρις έκανε το 18-18. «Ασπρόμαυρο» προσπέρασμα με άουτ επίθεση Κοβάρ (20-19), αλλά ο ίδιος παίκτης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (20-21). Στην κόψη του ξυραφιού το σετ με διαδοχικές ισοπαλίες και τον Ράπτη να το στέλνει στην… παράταση (24-24). Γιόρνα και Κόστα έδωσαν τις λύσεις και το σετ στον Δικέφαλο με 26-24 που έκανε το 1-0.

Με τον Ερνάντεζ να δίνει λύσεις, αλλά και να προκαλεί την κερκίδα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-13 στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να καλύψει το χάντικαπ και οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά (16-20). Με άσο Κόστα και άουτ επίθεση Κοβάρ ο Δικέφαλος πλησίασε στον πόντο (20-21). Με Ράπτη, Ντεν Ντρις οι «ασπρόμαυροι» έφεραν την ισορροπία με το 21-23 να γίνεται 23-23. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα μπάλα, ο Κοβάρ έκανε το 23-24, αλλά ο Βουλκίδης ισοφάρισε σε 24-24. Στην… παράταση και πάλι, με διαφορετική όμως κατάληξη καθώς οι φιλοξενούμενοι με Ρανγκέλ και άσο Ερνάντεζ έφτασαν στο 25-27 και στο 1-1.

Ο Ράπτης απάντησε στον Κοβάρ (5-8, 7-8), όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με 8-12 αναγκάζοντας τον Μιλενκόσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να μεταφέρει πίεση στους αντιπάλους που παρέμεναν μπροστά (14-18) και στη συνέχεια (16-21) με Κοβάρ, Ερνάντεζ. Με τα σερβίς του Ουόλς και τους Ράπτη, Βουλκίδη ο Δικέφαλος βρήκε σφυγμό (21-22), αλλά όχι κάτι παραπάνω καθώς οι «πράσινοι» με σερί έκαναν το 21-25 και το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό του ξεκίνημα στο τέταρτο σετ και είδε το υπέρ του 4-1 να γίνεται 6-10 για τους «πράσινους» που πίεσαν τον Ράπτη στην υποδοχή, με αποτέλεσμα ο Σωτηρίου να μπει στη θέση του και λίγο μετά και ο Τακουρίδης αντί του Κόστα, με τη διαφορά όμως να ανεβαίνει και άλλο (7-17), ενώ και οι Μούχλιας, Μπούτος πέρασαν αντί Γιόρνα, Ντεν Ντρις. Η εικόνα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός με 13-25 έφτασε στη νίκη και την πρόκριση με 1-3 σετ.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους την ερχόμενη Τετάρτη στο Ηράκλειο, εκεί όπου θα κριθεί ο πρώτος τίτλος της σεζόν, με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό να «συγκρούονται» στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 66 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκσι): Γιόρνα 9π. (8/16επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 26%αρ.), Κόστα 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (8/10επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (15/32επ., 35%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (10/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. – 74%υπ., 47%αρ.), Τακουρίδης, Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1επ.), Μούχλιας 2 (2/4επ.), Ηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 18 (17/31επ., 72%υπ., 39%αρ.), Πετρέας 9 (6/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 16 (12/16επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 12 (11/12, 63%υπ., 37%αρ.), Ερνάντεζ 23 (20/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 56%υπ., 28%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Γεωργίου.