Θρίλερ και νίκη ΠΑΟΚ με τεράστια ανατροπή!

Με εντυπωσιακή Ουίλιαμς (28 πόντους, 14 ριμπάουντ) και ψυχή, ο Δικέφαλος πήρε το ροζ φύλλο στα τελευταία δευτερόλεπτα

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Λευκάδας στα τελευταία δευτερόλεπτα και επικράτησε με 66-65 για την 18η αγωνιστική της Α1, αν και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Ο Δικέφαλος με αυτή του τη νίκη κάνει σημαντικό βήμα για την εδραίωσή του στην πρώτη τετράδα καθώς είναι πλέον στο 11-7 και στους 29 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα και είχαν τις λύσεις για να προηγηθούν με 9-18, με τον Δικέφαλο όμως σε εκείνο το σημείο να «ξυπνάει» και με τις Ουίλιαμς, Καρλάφτη, Πέρι να μειώνει σε 17-20 που ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα της Λευκάδας να αυξάνει τη διαφορά και στο +9, τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί με Κιλαζίδου και Ουίλιαμς να κρατήσει επαφή με το σκορ (26-30), αλλά τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-36.

Με Ουίλιαμς, Κολλάτου, Κιλαζίδου ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στον πόντο (37-38), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες είχαν τον τρόπο για να αυξήσουν τη διαφορά και να διατηρηθούν μπροστά (42-51), πριν ο Δικέφαλος μειώσει εκ νέου με Καρλάφτη, Κολλάτου για το 47-51.

Θρίλερ η εξέλιξη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Νίκη Λευκάδας παρέμενε «οδηγός» με 57-64, με τον ΠΑΟΚ από εκείνο το σημείο να ξεκινάει την τελική του αντεπίθεση. Με Ουίλιαμς, Κολλάτου, Καρλάφτη κατάφερε να μειώσει στον πόντο (64-65). 10” πριν το φινάλε η Ουίλσον πήγε στη γραμμή των βολών και ήταν ψύχραιμη δίνοντας το προβάδισμα στον Δικέφαλο με 66-65, με τις ασπρόμαυρες να φτάνουν σε μία σπουδαία νίκη!

Το ερχόμενο Σάββατο ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 27-36, 47-51, 66-65

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης) : Κιλαζίδου 5, Κιολέγλου, Ουίλιαμς 28 (14 ριμπάουντ), Ουίλσον 8 (1), Καρλάφτη 12 (1), Πέρι 2, Κολλάτου 11 (1)