Απόδραση με ΕΠΙΚΗ ανατροπή!

Έδωσε δικαιώματα, αλλά δεν το πλήρωσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στο Μαρκόπουλο

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Όρθιος στο θρίλερ των 2,5 ωρών ο ΠΑΟΚ, με τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Δικεφάλου να επικρατεί με 2-3 σετ του Μαρκόπουλου για την 16η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «ασπρόμαυρες» μπορεί να «πέταξαν» έναν βαθμό και να ήταν μακριά από την καλή εικόνα που έχουν παρουσιάσει στο σύνολο της σεζόν μέχρι στιγμής, ωστόσο παραμένουν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος ανεβαίνοντας στους 43 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες θα ανανεώσουν σύντομα το ραντεβού τους καθώς την Τετάρτη και πάλι στην Αθήνα θα τεθούν αντιμέτωπες σε νοκ άουτ ματς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Θύμα ανατροπής στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ. Με Κάφρει, Κρολ, Στράντζαλη προηγήθηκε με 10-14, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν άμεσα 14-14. Βεργίδου, Πολυνοπούλου έδιναν και αυτές λύσεις μαζί με τις Κάφρει, Κρολ και έτσι ο Δικέφαλος ξέφυγε ξανά με 15-20. Απαντώντας με άσους και μπλοκ οι γηπεδούχες πέτυχαν την ολική ανατροπή κάνοντας το 23-22 (στο 22-22 μπήκε η Μερτέκη αντί της Στράντζαλη) και φτάνοντας λίγο μετά στο 25-23 και στο 1-0.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ (με την Μερτέκη από νωρίς να αντικαθιστά την Στράντζαλη) μόνο που αυτή τη φορά οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του πήγαιναν χέρι-χέρι. Με την Κρολ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 19-22, όμως άμεσα οι γηπεδούχες με τα μπλοκ της Φιτζμόρις ισοφάρισαν 22-22 με το σετ να γίνεται θρίλερ και να πηγαίνει στην… παράταση. Εκεί το Μαρκόπουλο είχε την ευκαιρία να το πάρει όταν βρέθηκε μπροστά με 25-24, όμως η Μερτέκη με εντυπωσιακό μπλοκ κράτησε ζωντανό τον Δικέφαλο (25-25). Οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν μέχρι το σημείο που Κρολ και δύο επιθέσεις της Κάφρει διαμόρφωσαν το 26-28 και το 1-1.

Στο κυνήγι του Μαρκόπουλου ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ καθώς το 6-8 υπέρ του Δικεφάλου έγινε 11-8 υπέρ των γηπεδούχων, που αργότερα προηγήθηκαν και με 16-11 με Λάθαμ, Καλανταρίδου. Ο Φενόλιο επιστράτευσε τη Λιάγκη αντί της Κρολ. Οι «ασπρόμαυρες» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Μαρκόπουλου για να επιστρέψουν στο σετ (19-18), αλλά τη διαφορά να ανοίγει ξανά (21-18) και την Κρολ να επιστρέφει. Με Μπλάνκο ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (23-22), αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και έτσι οι γηπεδούχες με 25-23 έκαναν το 2-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό του ξεκίνημα στο τέταρτο σετ και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 1-5, είδε τις γηπεδούχες να ανατρέπουν την κατάσταση και να περνούν εκείνες μπροστά με 14-10, ενώ στο μεταξύ η Ηλιοπούλου πέρασε αντί της Βεργίδου. Με τα λάθη των γηπεδούχων, άσο της Κάφρει και επίθεση της Στράντζαλη ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή (19-20). Θρίλερ και σε αυτό το σετ με το Μαρκόπουλο να περνάει ξανά μπροστά 23-22 με άσο της Νάγκελς. Ο ΠΑΟΚ δεν είπε την τελευταία του λέξη και με Κρολ, Ηλιοπούλου έκανε το 23-24, αλλά το σετ πήγε στην παράταση με παράβαση φιλέ (24-24). Η πλάστιγγα τελικά έγειρε υπέρ των «ασπρόμαυρων» που με Κάφρει, Κρολ έφτασαν στο 25-27 έκαναν το 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

«Καθρέφτης» όλης της εξέλιξης του αγώνα και το τάι μπρέικ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Το Μαρκόπουλο πήγε μπροστά με 8-6 στην αλλαγή των τερέν, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 2-4. Οι γηπεδούχες δεν έχασαν το προβάδισμα και πήγαν στο ματς μπολ με 14-12. Εκεί ήρθε η ολική ανατροπή, με τον Δικέφαλο με τις Κάφρει και Κρολ να οδηγούν τον ΠΑΟΚ στο 14-16 και στη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16

Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 78 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 19 (15/43 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Νάγκελς 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Φίτερερ 16 (10/14 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-40% άριστες) / Γούλα (λ, 55% υπ.- 22% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 36 (36/59 επ.), Στράντζαλη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-16% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 21 (17/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 10 (9/15 επ., 1 άσσο) / Κλέπκου (λ, 53% υπ.-35% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Μερτέκη 6 (4/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ.-20% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη.

Παπαδόπουλος: «Ο ΠΑΟΚ το έχει στο DNA του να πρωταγωνιστεί»

Όσα είπε ο αρχιτέκτονας της μεγάλης επιτυχίας

Οι πανηγυρισμοί δεν έχουν κοπάσει στις τάξεις του τμήματος ποδοσφαίρου σάλας του ΠΑΟΚ που στην παρθενική του χρονιά κατέκτησε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, αλλά πανηγύρισε και το πρωτάθλημα στη Futsal League 2.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Λεωνίδας Παπαδόπουλος, σχολίασε:

«Μία πολύ δύσκολη χρονιά από την αρχή, έφτασε στο τέλος της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μεγαλύτερη χαρά νιώθω που αυτά τα παιδιά πήραν αυτό το πρωτάθλημα, τα οποία από το μηδέν ξεκίνησαν, παράτησαν τα πάντα, έδωσαν το 1000% από την ζωή τους, και τώρα βλέπω την χαρά στα πρόσωπα τους.

Όσο κλισέ και αν ακούγεται, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, από το να πρωταγωνιστεί όπου παίζει. Είναι το DNA αυτής της ομάδας, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να διεκδικεί, τα πάντα, σε οποιοδήποτε άθλημα το οποίο παίζει».

Νικητής ο ΠΑΟΚ σε τουρνουά με ιδιαίτερη σημασία

Ηχηρό μήνυμα έστειλαν όλες οι παίκτριες

Στο 2ο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών κατά της βίας, συμμετείχε ο ΠΑΟΚ Β', φτάνοντας μάλιστα και στην κατάκτησή του.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον ΠΑΣ Λαμίας, και μαζί με τον ΠΑΟΚ Β' και τους διοργανωτές συμμετείχαν και οι Πιερίδες Μούσες και ΓΠΟ Γιάννινα.

Ο Δικέφαλος πέτυχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας του ΓΠΟ Γιάννινα με 2-0, των Μουσών με 2-0, και τον ΠΑΣ Λαμία με 4-0.

Καλύτερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ Β', Φωτεινή Μπουρονίκου.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.