Το άφησε στη μέση

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για την απόλυτη ανατροπή στο Ρέντη, αλλά δεν τα κατάφερε

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό για την 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο Δικέφαλος πάλεψε για την απόλυτη ανατροπή καθώς από 2-0 ισοφάρισε στο 2-2, όμως στο τάι μπρέικ οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ των γηπεδούχων που έφτασαν στη νίκη.

Το σύνολο του Φενόλιο δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, κόντρα μάλιστα στις «ερυθρόλευκες» των αρκετών απουσιών.

Οι «ασπρόμαυρες» παραμένουν πρώτες έχοντας πλέον 50 βαθμούς, αλλά βλέπουν τις… διώκτριές τους να μειώνουν τη διαφορά, καθώς η ΑΕΚ έχει 48 και ο Παναθηναϊκός 46, με τον Ολυμπιακό να είναι τέταρτος με 43.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, οι γηπεδούχες χτύπησαν με το μπλοκ και το σερβίς για να προηγηθούν με 15-10. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Πολυνοπούλου, Στράντζαλη και ισοφάρισε (17-17), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ξανά τις λύσεις για να πάρουν διαφορά και με 25-19  να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό του ξεκίνημα στο δεύτερο σετ (9-13) και με συνεχόμενες κακές υποδοχές επέτρεψε στις γηπεδούχες να τρέξουν 10-0 σερί και να περάσουν μπροστά με 19-13. Η Ηλιοπούλου που πέρασε αντί της Βεργίδου πίεσε με τα σερβίς της και ο Δικέφαλος μείωσε (22-18) χωρίς όμως μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω καθώς οι «ερυθρόλευκες» με 25-19 έκαναν το 2-0.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει με Ηλιοπούλου και να μπαίνει μπροστά με 7-10, αλλά να βλέπει τις γηπεδούχες να προσπερνούν ξανά με 15-12. Με Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κρολ ο Δικέφαλος επέστρεψε και προηγήθηκε εκ νέου με 18-20 και 19-22 με την Στράντζαλη. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με σερί και το 20-23 έγινε 23-23. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ με Στράντζαλη (23-24), αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (24-24). Το σετ κρίθηκε σε… παράταση-θρίλερ με διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα. Τελικά οι «ασπρόμαυρες» ήταν αυτές που χαμογέλασαν καθώς με την Στράντζαλη και λάθος των γηπεδούχων έφτασαν στο 28-30 και μείωσαν σε 2-1.

Καλύτερη εκκίνηση από τον ΠΑΟΚ και στο τέταρτο σετ (5-9) με Κάφρεϊ, με τον Δικέφαλο να κυριαρχεί με την Στράντζαλη και να «εκτοξεύει» τη διαφορά (8-18). Ανήμπορος να αντιδράσει ο Ολυμπιακός με τις «ασπρόμαυρες» να προηγούνται ακόμα και με 9-24 και να φτάνουν λίγο μετά στο 11-25 και να ισοφαρίζουν 2-2 στα σετ.

Μετά το 3-3 στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ, οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα (9-5) με Τσιτσιγιάννη, Γουίντερς. Με Πολυνοπούλου η αντίδραση του ΠΑΟΚ (10-9). Οι «ερυθρόλευκες» σε κρίσιμο σημείο είχαν τις λύσεις από το σερβίς τους και με 15-11 πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ καλείται να αφήσει πίσω του το συγκεκριμένο παιχνίδι και να στρέψει το βλέμμα του στον πρώτο τίτλο της σεζόν καθώς την Παρασκευή και το Σάββατο είναι προγραμματισμένο στην Άρτα το Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ασπρόμαυρες» αντιμετωπίζουν την Παρασκευή την ΑΕΚ, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν ο Παναθηναϊκός με τον ΑΟ Θήρας.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (4/11 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Γουίντερς 21 (21/52 επ., 48% υπ. – 28% άριστες), Λαμπρούση 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 16 (11/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καράρο 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες) / Κοσμά (λ, 53% υπ. – 30% άριστες), Γιώτα, Τοντάι 1 (1/4 επ.), Ζαφειρίου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (8/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κρολ 21 (19/61 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 50% άριστες), Βεργίδου 1 (1/1 επ.), Κάφρεϊ 11 (10/27 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 23% άριστες), Μπλάνκο 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ. – 27% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μερτέκη, Λιάγκη.