ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Της έκανε πλάκα!

Οι «ασπρόμαυρες»… πάτησαν την Ένωση με ανατροπή και πήραν πρωτιά και απόλυτο πλεονέκτημα έδρας

Παρά τις απουσίες τριών βασικών του παικτριών και με την Κρολ να είναι στον πάγκο από το δεύτερο σετ και έπειτα, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ με μια ψυχωμένη εμφάνιση πήρε κόντρα στην ΑΕΚ τη νίκη με 3-1 σετ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά (που ήθελε δύο σετ για να πετύχει τον στόχο του), τερμάτισε πρώτος με 59 βαθμούς, αφήνοντας την Ένωση στη δεύτερη θέση με 54, με τις ασπρόμαυρες να παίρνουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ που θα κρίνουν τον φετινό πρωταθλητή!

Με τις απουσίες των Κάφρει, Βεργίδου, Στράντζαλη ο ΠΑΟΚ άργησε να βρει τα «πατήματά» και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 1-6. Η Ηλιοπούλου άρχισε να μοιράζει το παιχνίδι και οι ασπρόμαυρες μείωσαν στον πόντο (15-16). Με τη Σίλβα η Ένωση πήρε ξανά διαφορά (16-19). Ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε στο κυνήγι των φιλοξενούμενων, έριξε ξανά τη διαφορά στον πόντο, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι η ΑΕΚ με 23-25 έκανε το 0-1.

Με την ΑΕΚ μπροστά με 8-14 στο δεύτερο σετ η Λιάγκη πέρασε αντί της Κρολ για τον ΠΑΟΚ που έμεινε πίσω και με 11-19, αλλά κατάφερε να το φέρει… τούμπα και να είναι εκείνος που με 25-21 έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1. Για να συμβεί αυτό, Λιάγκη με τα σερβίς τις και Μπλάνκο, Μερτέκη έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί για το 20-19. Ακολούθησαν το μπλοκ της Μπλάνκο και ο άσος της Κλέπκου για το 23-20. Ο επίλογος έπεσε με Μερτέκη και άσο της Μπλάνκο για το 25-21.

Με την Μπλάνκο να δίνει σημαντικές λύσεις ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-11 στο τρίτο σετ. Με άσο της Μερτέκη η διαφορά ανέβηκε (18-14) με τον Οτσάλ να παίρνει και το δεύτερο τάιμ άουτ του. Ασταμάτητες οι ασπρόμαυρες με Μπλάνκο, Μερτέκη, Κλέπκου έκαναν το 23-17. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους τρεις, αλλά δεν απείλησαν περεταίρω με τον ΠΑΟΚ με 25-21 να κάνει το 2-1 στα σετ και να «κλειδώνει» την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Απελευθερωμένος πλέον ο ΠΑΟΚ καθώς είχε πετύχει τον στόχο του, πήρε σημαντικό προβάδισμα στο τέταρτο σετ (17-11) το οποίο όμως έχασε στη συνέχεια, καθώς η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και προσπέρασε με 18-21. Οι ασπρόμαυρες επέστρεψαν με Μερτέκη, Μπλάνκο και ισοφάρισαν 23-23 στέλνοντας το σετ στην… παράταση με την αρχηγό για το 24-24. Με Κλέπκου και άουτ επίθεση της Νίζετιχ ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε μια ακόμα ανατροπή και με 26-24 πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.