Πικρό φινάλε

Ο ΠΑΟΚ δε δικαίωσε τις προσδοκίες και τελειώνει τη σεζόν με άδεια χέρια

Την ήττα με 3-0 σετ στο Ρέντη γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο παιχνίδι για τα ημιτελικά των πλέι-οφ του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος σε συνδυασμό με την ήττα με 2-3 σετ στο «Παλατάκι» στο πρώτο ματς αποκλείστηκε από τη συνέχεια των πλέι-οφ, με τη σεζόν να ολοκληρώνεται άδοξα, παρά τις υψηλές προσδοκίες που είχαν δημιουργηθεί από την αρχή της αγωνιστικής χρονιάς. αλλά και κατά τη διάρκεια της, με τις ασπρόμαυρες να τερματίζουν πρώτες στην κανονική διάρκεια και να προκρίνονται στο Final-4 του κυπέλλου μένοντας όμως και εκεί εκτός τελικού.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε μόνο στο αρχικό προβάδισμα που πήρε ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ με το 9-5 να γίνεται 11-11. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες είχαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να ξεφύγουν (22-15) και να φτάσουν στο 25-20 και στο 1-0.

Το σετ των ανατροπών το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις για να απαντήσει και να περάσει εκείνος μπροστά με 11-15. Νέα ισοφάριση για το 15-15 και νέο προβάδισμα Δικέφαλου για το 17-19. Οι ερυθρόλευκες προσπέρασαν με 22-20, οι ασπρόμαυρες γρήγορα άλλαξαν την κατάσταση και έκαναν το 22-23, αλλά αντί να τελειώσουν το σετ επέτρεψαν στις γηπεδούχες να επιστρέψουν και να διαμορφώσουν το 25-23 για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντικό προβάδισμα στο τρίτο σετ καθώς το υπέρ του 13-17 έγινε 20-18 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε 20-20, αλλά οι ερυθρόλευκες πέρασαν ξανά μπροστά και έφτασαν στο ματς μπολ (24-21). Η Κάφρει μείωσε σε 24-22, αλλά με άουτ σερβίς δικό της το σετ και το παιχνίδι τελείωσε με 25-22 και 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-23, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουίντερς 12 (8/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ.-25% άριστες), Λαμπρούση 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 22 (19/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καράρο 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 10 (9/27 επ., 1 άσσος, 83% υπ.-67% άριστες) / Κοσμά (λ, 32% υπ.-27% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/9 επ.), Κρολ 10 (9/27 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (11/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 9 (9/30 επ., 38% υπ.-31% άριστες), Μπλάνκο 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ.-45% άριστες), Κλέπκου, Τερζόγλου.