Τον κοίταξε στα μάτια!

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφτασε πολύ κοντά στο να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στη σεζόν.

Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού ήταν εξαιρετικές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως οι “ερυθρόλευκες” σε ένα ματς-θρίλερ κατάφεραν να φύγουν νικήτριες στο φινάλε με 63-64.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων 36-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος προηγήθηκε ακόμη και με +6 (47-41) στο 27′, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και ανέτρεψε την εικόνα στο φινάλε της περιόδου (49-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχτηκε σε θρίλερ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 59-56 στο 36′ και με 62-61 στο 37′, όμως οι “ερυθρόλευκες” έφυγαν τελικά με τη νίκη.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά 10″ πριν το τέλος, όταν ο ΠΑΟΚ κέρδισε δύο βολές. Η Λιούις ευστόχησε στην πρώτη, αλλά στη δεύτερη βολή (που ήταν και αυτή εύστοχη) είχε διακόψει το παιχνίδι ο διαιτητής.

Στην επανάληψη της εκτέλεσης της βολής αστόχησε, ο Ολυμπιακός πήρε το ριμπάουντ και έφτασε στη νίκη. Η Αμερικανίδα δεν μπορούσε να πιστέψει το τι συνέβη και ήταν ιδιαίτερα λυπημένη στο φινάλε.

Ο Δικέφαλος έχει πλέον ρεκόρ 8 νικών και 8 ηττών.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 10 (5 ριμπάουντ),  Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4,  Χατζηνικολάου 4 (9 ασίστ),  Μάλτση 11, Μπαλτά,  Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4,  Καλτσίδου 19 (6/11 δίποντα,  4/5 βολές 7 ριμπάουντ,  2 ασίστ, 1 τάπα), Αντερσον 7 (3/6 δίποντα),  Μακόλι 2.