EURO 2020

Αποκλεισμός για Σάντος, πρόκριση στα όρια το Βέλγιο (vid)

Η γκολάρα του Αζάρ ήταν αρκετή για τους Βέλγους

Στο πρώτο μεγάλο παιχνίδι της φάσης των “16”, το Βέλγιο πήρε την πρόκριση κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης του Φερνάντο Σάντος με 1-0 και σκόρερ τον Θόργκαν Αζάρ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Πορτογάλοι απείλησαν πρώτοι με το φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά οι Βέλγοι όχι μόνο απάντησαν με τον Αζάρ, αλλά πήραν και το προβάδισμα με την “οβίδα” του μεσοεπιθετικού της Ντόρτμουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο κράτησε παθητική στάση, έμεινε πίσω από το κέντρο και έδωσε την μπάλα στην Πορτογαλία να επιτεθεί. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ήταν κοντά στην ισοφάριση, αλλά μία ο Κουρτουά και μία το δοκάρι τους έφεραν τελικά στις καλοκαιρινές τους διακοπές και του Βέλγους στην επόμενη φάση που θα παίξουν κόντρα στην Ιταλία.