ΕΥΡΩΠΗ

Πήρε το κύπελλο η Λίβερπουλ με ήρωα τον Τσιμίκα (vid)

Μεγάλη βραδιά για τη Λίβερπουλ και τον Έλληνα αμυντικό

Στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Αγγλίας, Τσέλσι και Λίβερπουλ έδειξαν ότι είναι σχεδόν ισοδύναμες παρά τη διαφορά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, καθώς το παιχνίδι έληξε 0-0 στα 120 λεπτά με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν πολλές ευκαιρίες και τον Μο Σαλάχ να αποχωρεί στο ημίχρονο από την αναμέτρηση τραυματίας και όλοι να περιμένουν τις εξελίξεις, καθώς περιμένει και ο τελικός του Champions League.

Μετά το 0-0 των 120 λεπτών στο Γουέμπλεϊ, οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι, εκεί που η Τσέλσι έχασε πρώτη το πέναλτι με τον αρχηγό της, Σέζαρ Αθπιλικουέτα. Εκεί που όλοι περίμεναν την Λίβερπουλ να σηκώσει το κύπελλο από τα πρώτα 5 πέναλτι, ο Μανέ έχασε το τελευταίο και έτσι πήγαν στη διαδικασία του ξαφνικού θανάτου. Εκεί ο Μάουντ έχασε το 7ο πέναλτι για την Τσέλσι και ο Κώστας Τσιμίκας νίκησε τον Μεντί και έδωσε το κύπελλο στην Λίβερπουλ.