ΕΥΡΩΠΗ

Βαριές ήττες για Άιντραχτ και Ρέιντζερς

Σε λίγο αρχίζουν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας

Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησαν ο Άγιαξ και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέναντι σε Ρέιντζερς και Άιντραχτ Φρανκφούρτης αντίστοιχα.

Ο Αίαντας επικράτησε άνετα με 4-0 επί της ομάδας του Αντόνιο Τσόλακ, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους Σκωτσέζους από την αρχή της αναμέτρησης. Παρά τις αποχωρήσεις σημαντικών παικτών που είχε αυτό το καλοκαίρι ο Άγιαξ, έδειξε πως και φέτος θα είναι μία άκρως ανταγωνιστική ομάδα. Στο 17ο λεπτό ο Αλβαρες άνοιξε το σκορ, με τον Μπέρχαους στο 32′ να πετυχαίνει το 2-0. Στο 33′ ο Κούντους με τρομερό τελείωμα σημείωσε το 3-0 Το σκορ έκλεισε ο Μπεργκβάιν.

Από τη μεριά της η Σπόρτινγκ πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της κατόχου του Europa League, εκμεταλλευόμενη τους χώρους που βρήκε στην άμυνα των Γερμανών στο δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό 0-3 να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Πορτογάλων. Ο Έντουαρντς άνοιξε το σκορ, ο Τρινκάο στην κόντρα έκανε το 0-2 και ο Σάντος ΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.