ΕΥΡΩΠΗ

Έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την 4η θέση η Σοσιεδάδ

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με τους Ογιαρθάμπαλ (5′ πεν.) και Σίλβα (24′), έριξαν, όμως, στη συνέχεια τον ρυθμό

Η Τζιρόνα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο «Ανοέτα» από τη Σοσιεδάδ με 2-2, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με τους Ογιαρθάμπαλ (5′ πεν.) και Σίλβα (24′), έριξαν, όμως, στη συνέχεια τον ρυθμό τους και το πλήρωσαν, καθώς οι παίκτες της Τζιρόνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τα γκολ των Κόουτο (37′) και Στουάνι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Βάσκοι πίεσαν, ειδικά στα τελευταία λεπτά όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομέου (87′), αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.