ΑΣ

Στοπ στο σερί

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφτασε κοντά στην ανατροπή, όμως ο Αθηναϊκός κατάφερε να φύγει με το "διπλό" επικρατώντας με 62-64.

Published

on

Μετά από ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον δεύτερο στη βαθμολογία Αθηναϊκό με στόχο ακόμη μια νίκη που θα τον ανέβαζε ακόμη ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Αθηναϊκός κατάφερε να “χτίσει” διαφορά 13 πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου (36-49), με τον ΠΑΟΚ όμως να κάνει την αντεπίθεση του στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-9 να φτάνει στην ισοφάριση (58-58) δύο λεπτά πριν από την λήξη.

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ και τελικά κατέληξε στον Αθηναϊκό ο οποίος έφυγε νικητής από την Θεσσαλονίκη με 62-64 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Δικέφαλος μετά από 15 αγώνες μετράει 8 νίκες και 7 ήττες και θέλει να πάρει τη νίκη την ερχόμενη εβδομάδα στην έδρα του Άρη προκειμένου να παραμείνει σε τροχιά 4αδας.

Δεκάλεπτα: 15-14, 29-30, 36-49, 62-64

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5(1), Λύμουρα 16(1), Μαγαλιού 1, Πανταζή, Τζένινγκ 17, Κατωπόδη, Ταρπάγκου 1, Κάμπελ 14, Βάινς 8.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος):  Δασκαλοπούλου 15(2), Καλογήρου 2, Παντέλη 10, Μπαλτά 21(4), Κόνιαλη, Γουίλιαμς, Αλμπάνεζ 16(2).