ΜΠΑΣΚΕΤ

Αλλάζει και αρέσει

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, που βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερο μέρος και έφτάσε, άνετα, στο τελικό 70-56 επί του Κολοσσού Ρόδου. Θετικό ντεμπούτο για Γκος με 12 πόντους, άλλους τόσους είχε ο Μαργαρίτης, "ανεβαίνει" ο Χαραλαμπόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Γκος, Κατσίβελη, Τζόουνς, Μαργαρίτη και Κλάσεν, με τον Αμερικανό να ξεκινάει άστοχα στο ντεμπούτο του. Ο Κολοσσός ήταν έτοιμος να αντιμετωπίσει το παιχνίδι από το πικ εν ρολ και πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-10, με την είσοδο του Μάρβιν Τζόουνς. Η είσοδος Τσόχλα και Χρυσικόπουλου, έδωσε επιθετικές επιλογές στον ΠΑΟΚ και με τρίποντο του Ζάρα (το μοναδικό εύστοχο στο πρώτο μέρος), έκανε ένα σερί 7-0 για το 13-10. Η απάντηση για τον Κολοσσό ήρθε από τον Σχίζα, για το 13-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γκρίφιν να βρίσκει ρυθμό και με οκτώ συνεχόμενους πόντους, να στέλνει τον Κολοσσό στο +7 (15-22). Με την είσοδο του Γκος και του Τρις, ο ΠΑΟΚ έβγαλε μια αντίδραση για το 20-22, ο Κολοσσός βρήκε πάλι λύσεις (20-26), με τον Τρις να απαντάει με δύσκολο σουτ (22-26). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις επιθετικά και να σκοράρει μόνο από βολές, ωστόσο η είσοδος του Χαραλαμπόπουλου, έφερε δύο εύστοχα σουτ, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 29-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο μέρος (1/10 τρίποντα, 9/19 δίποντα, 8/12 βολές) και το πρόβλημα στη δημιουργία, αποτυπωνόταν στις μόλις 4 ασίστ (για 8 λάθη που έδωσε). Με τέτοια ποσοστά στην επίθεση, η κυριαρχία στα ριμπάουντ (24-15) και τα 10 επιθετικά, πήγε ουσιαστικά χαμένη, καθώς οι πόντοι από δέκα δεύτερες επιθέσεις, ήταν μόλις 9.

H εικόνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό έγινε γιατί ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε τη διάθεση του στην άμυνα, σε λύσεις στην επίθεση. H ενέργεια του Κατσίβελη πάνω στον Γκρίφιν, έδωσε κάποιους πόντους και τα τρίποντα από Μαργαρίτη και Γκος έστειλαν τη διαφορά στο +11 (41-30). Στην «εξίσωση» μπήκαν και ο Ζάρας με τον Μαργαρίτη. Ο Γκρίφιν βρήκε πάλι ρυθμό για να μειώσει σε 47-40, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις και με τρίποντο του Τσόχλα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 53-43.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +15 (58-43) με Κατσίβελη και Ζάρα και μάλλον κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Με Γκος και Μαργαρίτη κυρίως, ο ΠΑΟΚ κρατούσε τη διαφορά και δε δυσκολεύτηκε ως το τέλος να φτάσει στο 70-56.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε μικρότερη δημιουργία σήμερα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια (12 ασίστ για 16 λάθη) αλλά το… ισοσκέλισε με τα 45 ριμπάουντ που πήρε, κόντρα στα 27 του Κολοσσού. Τα 17 ήταν επιθετικά και τα 15 από 45 τα πήρε ο Κρουμπάλι…

Ο Γκος είχε 12 πόντους και μαζί με τον Μαργαρίτη, ήταν οι πρώτοι σκόρερ, με τον Αμερικανό να βελτιώνει κάπως τα ποσοστά του στο δεύτερο ημίχρονο με 3/11 σουτ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Ο Ζάρας είχε 10 πόντους, τους περισσότερους στο δεύτερο ημίχρονο με 4/8 σουτ, ενώ για τον Κολοσσό, μόνο ο Γκρίφιν απειλούσε, έχοντας 20 πόντους.

Το… κουμπί το άλλαξε ο Κατσίβελης με την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Σημαντική ήταν και η παρουσία του Χαραλαμπόπουλου, που έδειξε να ανεβαίνει, έχοντας δύο εύστοχα σουτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μένοντας στο παρκέ για σχεδον 9 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 53-43, 70-56

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 2, Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 8, Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Ζάρας 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 4, Κατσίβελης 8, ΓΚος 12 (2), Τζόουνς 1, Τρις 4.

Κολοσσός Ρόδου (Α. Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (2), Χάρις, Μ. Τζόουνς 6, Σχίζας 6, Γεωργαλής 8 (2), Σταμάτης 1, Μπρέι 6, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 4, Ράιτ 5.