Εύκολο πέρασμα και τώρα πλέι οφ

Με σωστή νοοτροπία και διάθεση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 69-84 του Μεσολογγίου

Published

on

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ, ήταν να εμφανιστεί με την απαιτούμενη σοβαρότητα και νοοτροπία. Το έκανε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και μάλιστα, βγάζοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, ανά διαστήματα. Πότε τον Κακλαμανάκη (11π.) και τον Τσαλμπούρη (9π.) κυρίως στο πρώτο μέρος. Πότε τον Τέρνερ (12π.), τον Λοβ (11π.) ή τον Κονατέ (10π.) και τον Μπιτς (9π.), η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, έβγαλε και πάλι… υγεία και πλέον στρέφεται αποκλειστικά στα πλέι οφ και στην πολύ δύσκολη αποστολή με την ΑΕΚ, με μειονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, αλλά και το Μεσολόγγι, να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, αλλά τα σφυρίγματα και οι διακοπές, ήταν πολλές και κάτι τέτοιο, τουλάχιστον πρώτο δεκάλεπτο, κατέστη αδύνατο. Ο Κακλαμανάκης ήταν ορεξάτος κοντά στο καλάθι (9π.), αλλά οι φιλοξενούμενοι, είχαν ένα μικρό προβάδισμα (19-22).

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε, με Τσαλμπούρη (7π.) και Κονατέ (6π.) να συνεχίζουν την κυριαρχία κοντά στο καλάθι και τον Τέρνερ (8π.) να τους ακολουθεί με τις εμπνεύσεις του από την περιφέρεια. Σε συνδυασμό με κλεψίματα και καλύτερη άμυνα, ο ΠΑΟΚ πήγε μέχρι το 32-47, με το ημίχρονο να κλείνει στο +11 (36-47).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με ανάλογη σοβαρότητα, με τον Λοβ να αναλαμβάνει στο σκοράρισμα αρχικά, το ποσόστο στα τρίποντα να βελτιώνεται, στη ζώνη του Μεσολογγίου και τη διαφορά να πηγαίνει στο +18 (48-66) στο τέλος.

Η τέταρτη περίοδος, είχε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας, με τους γηπεδούχους να μην τα παρατάνε με τους Έλληνες τους στην πεντάδα, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει τις απαντήσεις, με τον Καμπερίδη, τον Τέρνερ αλλά και τον Παπαντωνίου, για το τελικό 69-84.

Δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84