ΜΠΑΣΚΕΤ

Επιβλητική νίκη επί του Προμηθέα με ρεσιτάλ τριπόντων

Απίστευτος ΝτιΛέο με 6 τρίποντα κόντρα στην ομάδα της Πάτρας

Ο ΠΑΟΚ Mateco συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τουρνουά της Καρδίτσας και κέρδισε και τον Προμηθέα με 94-86 και πολύ πιο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Αριστείδη Λυκογιάννη ήταν εκπληκτικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου και άφησαν την ομάδα του Προμηθέα να τους κυνηγά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Μάλιστα για ακόμα ένα ημίχρονο έφτασε πάνω από τους 50 πόντους, με κύριους εκφραστές τους Λοβ και Γκρίφιν, αλλά φυσικά και τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο που δείχνει από τις πρώτες ημέρες την έφεση του στα σουτ τριών πόντων έχοντας 3/3 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Mateco ήταν το ίδιο πιεστικός και ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο. Εκεί και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Προμηθέας έψαξε την αντίδραση του μέσα στο παιχνίδι. Πίεσε τον Δικέφαλο, έκανε ένα μεγάλο σερί και μάλιστα έφτασε τη διαφορά στους 4 πόντους (88-84). Εκεί για τον ΠΑΟΚ Mateco η λύση ήρθε και πάλι από τα 6,75 και τον Ντέβιντ ΝτιΛέο. Με 2 τρίποντα ο Αμερικανός έφτασε τον ΠΑΟΚ Mateco στους 94 πόντους και το τελικό σκορ ήρθε 94-86.

Δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76 58, 94-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ray 11 (2), Schwartz 4 (1), Gaddy 1, Hunt 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Miles 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Love 18 (2) , Griffin 12 (2), Καμαριανός, DiLeo 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Carter 11 (3), Jones 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ogbeide 6.