Ένα ακόμη “τεστ” για τον ΠΑΟΚ mateco – Πολλά χρήσιμα συμπεράσματα

Published

on

Ένα ακόμη φιλικό “τεστ” για τον ΠΑΟΚ, μία ακόμη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ mateco υποδέχθηκε την Τσερνομόρετς στο PAOK Sports Arena και την κέρδισε με 81-77, στο πέμπτο φιλικό παιχνίδι του, που πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών.

Στο πρώτο μέρος, ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους παίκτες του να πετυχαίνει 50 πόντους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν λίγο διαφορετική, με τον “Δικέφαλο” να δίνει τη δυνατότητα στους Βούλγαρους ακόμη και να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο έβγαλαν αντίδραση στο φινάλε και πήραν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γκρίφιν, Γιώργο Καμπερίδη, ΝτιΛέο, Γιάνκοβιτς και Τζόουνς και βρέθηκε να είναι μπροστά με 11-8 στο πρώτο 4λεπτο,  με τον Καμπερίδη να πετυχαίνει τρία τρίποντα και να ανοίγει ακόμη περισσότερο την ψαλίδα.  Το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-18, ενώ και στο δεύτερο, οι “ασπρόμαυροι” κυριάρχησαν και φτάνοντας συνολικά τα 9 τρίποντα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν στο 50-38.

Οι Βούλγαροι προσπάθησαν να επιστρέψουν πιο δυνατοί στο δεύτερο μέρος και σε σημαντικό βαθμό το κατάφεραν, κρατώντας τον ΠΑΟΚ mateco σε αρκετά χαμηλά επίπεδα. Στο ξεκίνημα του τελευταίου 10λεπτου προηγήθηκαν με 70-74, αλλά εκεί “μίλησε” Τολιόπουλος αρχικά με το τρίποντο που πέτυχε και ο ΝτιΛέο στη συνέχεια, με το σκορ να πηγαίνει στο 75-74, με τους “ασπρόμαυρους” να παίρνουν τελικά τη νίκη με 81-77.

Διαιτητές: Φούφης, Λουλουδιάδης, Τσιρτσίμαλης

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Love 9 (2), Griffin 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, DiLeo 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Carter 8 (1), Jones 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ogbeide 12.

Τσερνομόρετς: Harris, Marinchevski, Lewis 14, Hadzhirusev 9 (1), Chιtadze, Trocha 15, Tonev 2, Koev 3 (1), Zhelev 12 (3), Boyanov 15 (1), Belger 7 (1).