ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρώτη και καλύτερη η Εθνική (vids)

Ρεκόρ καριέρας για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Μπορεί στο πρώτο μέρος να τα βρήκε σκούρα η Εθνική Ελλάδος κόντρα στην Ουκρανία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Η Εθνική εξασφάλισε την πρωτιά με τη νίκη της κόντρα στους Ουκρανούς με με 99-79.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έχανε με 7 πόντους, αλλά στην τρίτη και τέταρτη περίοδο οι Έλληνες παίκτες σημείωσαν συνολικά 6λ0 πόντους. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τον σούπερ σταρ των Μπακς να σημειώνει νέο ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής.

Με αυτή τη νίκη η Εθνική κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου της στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Επόμενος αγώνας την Πέμπτη κόντρα στην Εσθονία.