Παγκόσμιο Κύπελλο

Στους «8» οι ουσιαστικοί Ολλανδοί (vid)

Με απίθανο γκολ μπήκαν προσωρινά στο παιχνίδι οι Αμερικανοί

Στην πρόκριση στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε η Ολλανδία που επικράτησε με 3-1 των ΗΠΑ, έχοντας σαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντούμφρις που μοίρασε δύο ασίστ και πέτυχε και ένα τέρμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αμερικής, με τον Ολλανδό τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια το τετ α τετ του Πούλισιτς. Από εκεί και πέρα οι Οράνιε πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Ντεπάι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπλιντ έκανε το 2-0 δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Με την έναρξη της επανάληψης οι ΗΠΑ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά το κατάφεραν σχετικά αργά με το πιο απίθανο τέρμα που έχει σημειωθεί στο φετινό Μουντιάλ. Τελικά ο Ντούμφρις ήταν αυτός που με δικό του γκολ σφράγισε τη νίκη και την πρόκριση για την ομάδα του, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο και την προσωπική του εμφάνιση.