Αν έχεις… VAR διάβαινε! (video)

Νίκη στην πρεμιέρα χάρη στη βοήθεια του VAR, μέσω του οποίου ακυρώθηκε ένα κανονικό γκολ του Αστέρα Τρίπολη, νίκη και στη Λάρισα για τον Ολυμπιακό με σκορ 1-0, με ένα πέναλτι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση!

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση, ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΛ στη Λάρισα με 1-0 χάρη στο πέναλτι που καταλόγισε ο Ευαγγέλου για μαρκάρισμα του Μπέρτου στον Ελ Αραμπί, αφού κλήθηκε να εξετάσει τη φάση στο VAR.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Βαλμπουενά ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 7΄, με το 0-1 να παραμένει τόσο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όσο και μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός σπατάλησε τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε και η ΑΕΛ από την πλευρά της απείλησε ουσιαστικά τον Σα μόνο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους όπου η προβολή του Ντάουντα πέρασε άουτ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα όπου το σουτ του Μπούστου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 14΄ με κεφαλιά του Ελ Αραμπί που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Κρίστινσον, στο 33′ με σουτ του Ομάρ που απόκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας της Λάρισας και με σουτ του Γκιγιέρμε στο 47΄ που κατέληξε ένα μέτρο πάνω από την εστία της ΑΕΛ, με το όλο παιχνίδι να είναι σε γενικές πολύ κακό και τους Πειραιώτες να κάνουν τα απολύτως… βασικά για να κερδίσουν, με την αμέριστη βοήθεια του VAR για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Μιλοσάβλιεβιτς (64’ Νούνιτς), Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μπούστος, Νταουντά (81’ Φιλίποβιτς)

Ολυμπιακός (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μεριά, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (82’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Μασούρας (61’ Καμαρά), Ελ Αραμπί

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τη φάση που έκρινε την αναμέτρηση και βγάλτε τα συμπεράσματά σας…