Παράδοση με… 1-0 (video)

Συνηθισμένο είναι πλέον τα τελευταία χρόνια το «ζευγάρι» του ΠΑΟΚ με την Ξάνθη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τα γκολ να μην είναι πολλά στα τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων στην Τούμπα…

Πέρσι ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με 2-1, χάρη στα δύο γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου (21’, 54’) και για την Ξάνθη είχε μειώσει ο Κλέιτον, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε ως το τέλος.

Πρόπερσι, η επικράτηση του ΠΑΟΚ ήταν άνετη, αφού είχε κερδίσει με 3-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τους Λούκας, Βίτορ και Αθανασιάδη να σκοράρουν.

Τη σεζόν 2012-2013, ήταν η τελευταία νίκη της Ξάνθης στην Τούμπα, όταν είχε περάσει με το γκολ του Ονουάτσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, νικώντας με 0-1.

Την αγωνιστική χρονιά 2011-2012, ένα γκολ του Βιεϊρίνια στο 6’ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-0, ενώ την προηγούμενη σεζόν είχε επικρατήσει με 2-1, εντός έδρας, με τον Αθανασιάδη να ανοίγει το σκορ, τον Πόι να ισοφαρίζει και το Σαλπιγγίδη να χαρίζει τη νίκη στο 81’.

Με 1-0 είχε νικήσει ο ΠΑΟΚ την Ξάνθη και τη σεζόν 2009-2010 χάρη σε γκολ του Βλάνταν Ιβιτς στο 90ο λεπτό εκείνης της αναμέτρησης.