Μείωσε τη διαφορά ο Ολυμπιακός, νίκη για ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός μετά την ευρωπαϊκή πρόκριση πήρε τη νίκη επί της Λαμίας στο Φάληρο με 3-0, ενώ ο Παναθηναϊκός κέρδισε με δυσκολία τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ με ένα χαμένο πέναλτι του Κουλούρη.

Published

on

Η νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης επί της Ξάνθης με 1-0 και η ισοπαλία της ΑΕΚ με την ΑΕΛ στη Λάρισα άνοιξα το πρόγραμμα της Κυριακής για να το κλείσουν ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός.

Χρονικά, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ομάδα του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ με 1-0, χάρι σε ένα εκπληκτικό γκολ του Μακέντα στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι ο Ατρόμητος έπεσε από τη δεύτερη θέση. Εκτός από το γκολ του Ιταλού σε μεγάλη μέρα οι “πράσινοι” είχαν και τον τερματοφύλακα τους, Σωκράτη Διούδη.

Οι παίκτες του Κάναντι, αφού σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι, με το δεύτερο να έρχεται στην λήξη της αναμέτρησης, δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Έλληνα τερματοφύλακα. Συγκεκριμένα ο Ευθύμης Κουλούρης είδε τον Διούδη να πιάνει το πέναλτι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγα λεπτά αργότερα να αποκρούει την προβολή του, ύστερα από σέντρα του Γιαννούλη.

Λίγο αργότερα ξεκίνησε ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Λαμία στον Πειραιά. Ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ στους 5 βαθμούς, αλλά με έναν αγώνα λιγότερο για την ομάδα του Δικεφάλου, μιας και κέρδισε την ομάδα του Μάκη Χάβου με 3-0. Σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο Γκερέρο, ο Φετφατζίδης και ο Ομάρ Ελαμπντελαουί.

Παρόλα αυτά θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο διαιτητής Διαμαντόπυλος δεν είδε το πέναλτι του Σισέ πάνω στον Μπερτόλιο που εν τέλει έδειξε κίτρινη για θέατρο στον Αργεντινό παίκτη της Λαμία όσο το σκορ ήταν στο 1-0, αλλά και την αποβολή του Γκιγιέρμε όταν το σκορ ήταν 3-0.