Μοιρασιά στη Λεωφόρο – Η βαθμολογία της Super League

Σε ένα από τα χειρότερα ποιοτικά ντέρμπι των τελευταίων ετών, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κάτι σαν… ποδόσφαιρο, προηγήθηκε στη μοναδική ευκαιρία του, αλλά η ΑΕΚ που είχε τον έλεγχο, πήρε την ισοπαλία (1-1) σε ένα δυνατό ντέρμπι χωρίς φάσεις στο οποίο κατέβηκαν με τακτική για να μην χάσουν.

Μετά από το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ (58’) από μία στατική φάση του Μαουρίσιο και εκπληκτικό σουτ του Βέλεθ στο αριστερό «παραθυράκι» του Αθανασιάδη (1-0).

Ο Λιβάι Γκαρσία με μία προσωπική ενέργεια στη μοναδική φορά που βγήκε στο τρανζίσιον πήρε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και με τη βοήθεια του δοκαριού ισοφάρισε για λογαριασμό τη ΑΕΚ στο 73’ (1-1).

Δέκα λεπτά μετά η ΑΕΚ έχασε καλή ευκαιρία με ατομική ενέργεια του Μάνταλου και σουτ που πέρασε άουτ. Το τριφύλλι απάντησε στο 90’ με Αθανασιάδη να αποκρούει σωτήρια την προβολή του Νιάς και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Η 24η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα (1 Μαρτίου) με την αναμέτρηση Βόλος – Ολυμπιακός που θα ξεκινήσει στις 19:30.