Χωρίς αντίσταση η Ισλανδία με Ίνγκασον

Ήττα από τη Γερμανία στην πρεμιέρα

Με το γκάζι πατημένο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ η Γερμανία, που «διέλυσε» την Ισλανδία με 3-0 που είχε στο αρχικό της σχήμα τον Ίνγκασον που αγωνίστηκε μέχρι το φινάλε.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχα πάρει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Γκορέτσκα στο 3ο λεπτό να δέχεται την πάσα από τον Γκναμπρί και με ωραίο σουτ από πλάγια θέση να ανοίγει το σκορ.

Στο 7ο λεπτό ο Λιρόι Σανέ είδε τον Κάι Χάβερτς, με τον νεαρό άσο της Τσέλσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 για την Γερμανία, με τους Ισλανδούς να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 27ο λεπτό για να μειώσουν το σκορ, όμως ο Σιγκούγιορσον αστόχησε από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.

Ο Ιλκάι Γκουντογκάν έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα για τους Γερμανούς, με τον άσο της Μάντσεστερ Σίτι να σκοράρει με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.