Σαν σήμερα: Το επικό γκολ του Γκιγκς στον ημιτελικό του FA Cup (pics+vid)

Στις 14 Απριλίου 1999 καταγράφηκε ένα γκολ που έχει περάσει στην ιστορία

Tο 1999 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το τρεμπλ. Κι αν στον τελικό το οφείλει στον Τέντι Σέριγχαμ και τον Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ, το κύπελλο Αγγλίας το οφείλει στον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της τις τελευταίες δύο δεκαετίες, Ράιαν Γκιγκς.

Στον ημιτελικό του FA Cup η Γιουνάιτεντ αντιμετώπιζε την Άρσεναλ. Το πρώτο ματς των δύο ομάδων στις 11 Απριλίου 1999 στο “Βίλα Παρκ” έληξε ισόπαλο, οπότε και κλήθηκαν να δώσουν επαναληπτικό τρεις μέρες αργότερα.

Το σκορ ήταν ισόπαλο και στο δεύτερο παιχνίδι (1-1) κι έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί λοιπόν μετά από 110 λεπτά αγώνα, ο Ράιαν Γκιγκς πραγματοποιώντας ένα σόλο που έμεινε στην ιστορία, πέτυχε ίσως το καλύτερο γκολ της διοργάνωσης και οδήγησε την ομάδα του στον τελικό.